Zemanův Nejedlý sliboval, ale dluhy platit nechce

Prezidentův nejbližší poradce Martin Nejedlý sice sliboval, že po jeho společnosti Lukoil Aviation nezůstane ani koruna dluhu, ke splacení milionů Správě státních hmotných rezerv se však nemá. Lukoil poslal do likvidace a firma nyní státu oznámila, že pohledávku neuznává.

“Nenecháme opravdu ani korunu dluhu. Jako správní táborníci u Vltavy odejdeme tak, že louka po nás bude zelená,” prohlásil spolumajitel společnosti Lukoil Aviation Martin Nejedlý v rozhovoru pro deník Neovlivní.cz letos v červnu (zde »), kdy soud rozhodl, že jeho firma má státu zaplatit 27,5 milionů korun.

O Nejedlém na Neovlivní.cz

Martin Nejedlý. Foto: stranaprav.cz
» Nejedlý: Nezůstane po nás ani koruna dluhu. Jeho Lukoil je v likvidaci
» Grafika: Pavučina vztahů Martina Nejedlého
» 1. díl rozhovoru: O lánském puči i letu s Kellnerem
» 2. díl rozhovoru: O své práci na Hradě a byznysu
» Proč Zemanův poradce vymáhá státní dluh v Rusku
» Ruskou mentalitu dobře znám, říká Zemanův rádce Nejedlý

Co přesně myslel tou zelenou loukou, vychází najevo teprve nyní. Prezidentův ekonomický poradce nejprve poslal firmu Lukoil Aviation do likvidace. Nyní týdeník Dotyk zjistil, že likvidátor poslal Správě státních hmotných rezerv dopis, v němž pohledávku neuznává.

“Požádáme proto o její vymáhání Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových,” řekl týdeníku ředitel státních rezerv Pavel Švagr.

Firma Lukoil Aviation Czech, kterou Nejedlý spoluvlastní společně s ruským ropným gigantem Lukoil, dodávala od dob Topolánkovy vlády letecký benzín na ruzyňské letiště. V polovině června ji však prvoinstanční soud nařídil, že musí zaplatit Správě státních hmotných rezerv pokutu 27 milionů korun i s úroky. Je to sankce za to, že firma nedodala hmotným rezervám letecké palivo. Soud přitom konstatoval, že žádná škoda státu nevznikla.

Nejedlý přitom striktně odmítal, že firmu poslal do řízené likvidace právě proto, aby nemusel platit státu. “V případě pravomocného rozhodnutí soudu uhradíme vše, co po nás bude stát chtít,” sliboval Nejedlý.

Rozhodnutí poslat firmu do řízené likvidace podle něj nepadlo kvůli verdiktu soudu. Ale kvůli tomu, že nejvýznamnější zákazník na letišti – ČSA – přestal odebírat od Lukoil Aviation Czech letecký benzín. ČSA k tomu začaly využívat vlastní společnost Czech Airlines Handling.

ČSA změnu oficiálně zdůvodnily tím, že Czech Airlines Handling vyhrála transparentní výběrové řízení.

“Díky tomu jsme se stali na letišti zbytečnými. To jsou fakta. Po tom všem se k nám ČSA zachovaly tak, jak se zachovaly,” konstatoval Nejedlý.