© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Co přinesl 21. týden roku 2017
Tuzemské události minulého týdne zastínil teroristický útok z Manchestru, při němž zemřelo dvaadvacet lidí. Tentokrát si teroristé vybrali za cíl mladé lidi a děti, kteří přišli na koncert zpěvačky Ariany Grande. Nejmladší oběti bylo osm let. Britské politické strany obratem zastavily kampaně před červnovými předčasnými volbami.
Mezitím v Česku běží kampaň naplno. Bohuslav Sobotka dal Andreji Babišovi dost času, aby mohl obrazit i poslední ves, když ho vyhodil z vlády. Ministerstvo financí AB zatím pohlídá Ivan Pilný. Ten má sice – kvůli dávné kritice praktik Radmily Kleslové – pověst vnitrostranického rebela, fakticky ale svého šéfa vždycky podržel. Takže kurs zůstane zachován.
Tím, že z vlády odchází jen Babiš a hnutí ANO v kabinetu zůstalo, má lídr hnutí nadále pod palcem i státní zastupitelství. A jak víme, státní zástupci jsou pány vyšetřování, nikoli nějaký policajt. Takže pokud si někdo sliboval, že po odchodu AB z vlády přijde obvinění, dovolíme si být skeptičtí. Museli by to posvětit “jeho” státní zástupci.
Tým Miloše Zemana dál bojuje s pochybnostmi ohledně prezidentově kondici. V minulém týdnu je vyvolalo Zemanových pár vět, které pronesl směrem k bruselskému zpravodaji ČT Bohumilu Vostalovi. Na záznamu je zřejmé, jak se prezident zadýchává a také hůř artikuluje.
Celé prezidentovo vystoupení najdete na externím odkazu ZDE.
Všechny události ale v tuzemských médiích přebilo propuštění Jiřího Kajínka. Dvojnásobného nájemného vraha pustil z vězení Miloš Zeman v rámci své amnestie. Zdůvodnil ji tak, že existují pochybnosti v případu a jde o akt milosrdenství. Tak fajn.
Kajínkovo propuštění současně dostalo média do schizofrenní situace. Velké mediální domy i některá malá vydavatelství poslaly před věznici své štáby, aby zachytily každé Kajínkovo slovo na svobodě. Některé redakce pak ale zároveň točily příspěvky o tom, jak je to zvrácené, když novináři tančí kolem nájemného vraha. A pak mají být novináři důvěryhodnější než politici.
A ještě pár drobnějších zpráv. Petra Kvitová oznámila, že se vrací na tenisové kurty. A ministr Daniel Herman vyvolal bouři ve Sněmovně, když si během interpelací dovolil říct to, co bychom si měli připomínat každý den: “Je to hanba české politiky, že komunisté stále v parlamentu sedí.”
A co jsme psali minulý týden na Neovlivní.cz:
Těch příběhů můžete z nedávných let dohledat celou řadu: popisují předražené nákupy zdravotnické techniky, kdy se peníze určené na moderní přístroje bez užitku rozpustily v provizích. Justice se mnoha z nich chopila, ale za deset let dokázala – podmínečně – potrestat jediného viníka. Teď to znovu zkouší ostravská kriminálka v případu robotického ozařovače CyberKnife: Bude alespoň za stoprocentní předražení někdo potrestán, anebo i tento skandál zůstane zapomenut a odložen?
Poslední pokus o potrestání korupce ve zdravotnictví analyzujeme tady »
Policie si vyžádala od redakce Neovlivní.cz dokumenty ke kauze Čapí hnízdo, které dokládají, že žádost o dotaci na luxusní komplex vicepremiéra Andreje Babiše obsahovala nepravdivé údaje a od počátku to byl tedy podvod. Jde o doklady, na nichž je podpis přímo lídra hnutí ANO. Policie sice většinu dokumentů měla, ručitelskou smlouvu podepsanou Babišem ovšem nikoli.
Co stojí v dokumentech a co ukazují jsme popsali zde ».
Pět měsíců před sněmovními volbami je tady další nové uskupení, které chce proniknout do parlamentu. Jako první jsme přinesli zprávu o vzniku hnutí Bezpečnost odpovědnost solidarita (BOS). Za hnutím stojí bývalí vojáci a policisté. Hlavní tváří je pak zbrojní analytik a absolovent vojenské akademie Jaroslav Štefec. Hnutí cílí na nerozhodnuté voliče. Klíčovým tématem strany bude bezpečnostní situace, migrace a aterorismus.
Detaily o nové straně jsme popsali tady ».
Žádné náhodné nahlédnutí do policejního spisu. Kriminalisté podezřívají vlivného brněnského zákulisního hráče a významného sponzora hnutí ANO Davida Rusňáka, že stojí za celkem dvanácti nelegálními vstupy do policejních databází a evidencí státního zastupitelství. Podnikatel měl díky tomu v podstatě online přístup k vyšetřování, které proti němu pro podezření z obřího podvodu vedla brněnská policie.
Podstatu Rusňákova obvinění najdete v tomto textu ».
Vlivný zákulisní hráč brněnského ANO David Rusňák, kterému policie připisuje hned dvanáct nelegálních přístupů do policejních evidencí, žádá o podmíněné zastavení své kauzy. Rozhodnutí nyní mají na stole žalobci. Pokud Rusňákovi vyhoví, je z příběhu venku. Až dva roky se pak ale nesmí dopustit žádného deliktu, jinak se vyšetřování znovu obnoví.
Nové informace o stavu vyšetřování a žádosti obviněného sponzora ANO popisujeme zde ».
“Nemyslím si, že by se zvolení zástupci nepletli, ale politici mohou být po zjištění kvality jejich úsudku vyměněni v dalších volbách. Moudrý lid, který se ochotně nechá vést kterýmkoliv demagogem, nikoliv. A jak nás poučují sociálně-psychologické experimenty minulého století, těch se stádní morálkou – bojících se svobody a hledajících vůdce – je něco kolem dvou třetin,” píše Radkin Honzák pro Neovlivní.cz.
Esej psychiatra Radkina Honzáka čtěte tady ».
Přejeme Vám slunečný týden.
Předplatitelé se mohou těšit na červnový magazín. Pokud předplatné nemáte a chcete jej získat, cestu najdete zde: