Zprávy týdne na Neovlivní.cz

To nejdůležitější, co se událo ve 40. týdnu roku 2015.

Rusko dostalo pozvánku do Sýrie. Na žádost prezidenta Bašára Asada, proti jehož režimu před čtyřmi roky Sýrie povstala, zahájila Moskva vojenskou intervenci. Letecké údery ovšem nemířily na pozice radikálů z Islámského státu, ale do míst, která jsou v držení opozice, Svobodné syrské armády, jejiž bojovníky vycvičila CIA.

Stylový kryt mobilu, který v New Yorku předvedl poradce prezidenta Martin Nejedlý, zachytil kameraman České televize Martin Boubín.

Stylový kryt mobilu, který v New Yorku předvedl poradce prezidenta Martin Nejedlý, zachytil kameraman České televize Martin Boubín.

Jen o den dříve se zástupci států a vlád shodli na půdě Valného shromáždění OSN na nutnosti koordinovaného postupu při boji s terorismem.

“První dojem po návratu z USA? Kontrast mezi svobodnou zemí a intolerantním a zideologizovaným světem Pražské kavárny je do očí bijící.” Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček po návratu z USA, kde prezidentská delegace bydlela v čínském hotelu a slavila v ruské restauraci.

Čeští politici dál mluví o nutných opatření proti uprchlické migrační vlně. Vláda schválila nový zákon o ochraně státních hranic. Mění se pravidla pro žadatele o azyl. Musí být bezinfekční. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němček nařídil vytvořit speciální tým expertů pro ochranu obyvatel před rizikem přenosu infekčních chorob. “Hrozí nám tuberkulóza,” vzkázal na Twitteru. Přibývá svědectví uprchlíků, kteří z Česka v hrůze utíkají a mluví o nedůstojném zacházení.

Ze zástupců stran lidé dál nejvíc věří Babišovi a Sobotkovi, zjistili v CVVM.

Poslanci schválili zvýšení spotřební daně z cigaret, krabička od ledna zdraží o 3 až 4 koruny. Nebude to naposled.

Za vydání expresního cestovního pasu nově zaplatíte čtyři tisíce místo dosavadních patnácti set korun.

Neovlivní.cz je tu pro své čtenáře dál bezplatně 🙂 , takže se pojďme společně podívat na hlavní zjištění uplynulého týdne.

Kauza Nagyová

Foto: Shutterstock Potíže manželky bývalého premiéra Petra Nečase s úřady nekončí.
Po sérii obvinění jí před časem dorazila obálka z finančního úřadu, který po ní žádá dodatečné zaplacení daně za luxusní dárky.
Platební výměr dorazil podle zjištění Neovlivní.cz kdysi nejvlivnější státní úřednici ke konci léta. Jde o daň z prezentů, jejichž cena podle policie dosáhla 9 682 886 korun. Jana Nečasová měla podle policie za šperky, oblečení a kabelky, které jí coby premiérově pravé ruce věnovali nejrůznější byznysmeni či právníci, zaplatit daň téměř 706 tisíc korun. Nezaplatila a policie ji stíhá podle paragrafů, za které jí hrozí až osmileté vězení.
Další podrobnosti naleznete ve článku zde »

Dozvuky České pošty

Výběr poštovní schránky před budovou pošty Praha 6, rok 1976 . Foto: Archiv ČP Není to zcela obvyklé, aby inspekce tajné služby vyšetřovala vlastního šéfa. Přesně to se ale děje v civilní rozvědce. Náměstka Zdeňka Blahuta, který platí za faktického šéfa služby, prověřuje inspekce kvůli podnikateli Lukáši Čadkovi. Ten v létě rozpoutal aféru, v níž bez důkazů nařkl Chovance, že mu jeho lidé slíbili pomoci se zakázkou na státní poště výměnou za finanční injekci pro ministra.
Během několikahodinového výslechu pak přidal další jméno: Zdeněk Blahut. Čadek do protokolu uvedl, že Blahut si řekl o čtyři miliony, a za to mu slíbil pomoc při vyřešení jeho potíží se zakázkami na poště.
Další podrobnosti naleznete ve článku zde »

2x o Zemanovi

Prezident Miloš Zeman. yakub88 / Shutterstock.com Český prezident Miloš Zeman byl během svého projevu na Valném shromáždění OSN natolik v souladu s rétorikou Kremlu, až to přimělo ukrajinskou delegaci zvednout se a opustit sál. Ale: V Rusku sklidil potlesk. Jeho slova opět využila tamní propaganda.
V tomto textu se můžete podívat, jak »
Podívali jsme se také na to, jaká je bilance českého prezidenta, pokud jde o příliv investic ze zemí, na které se soustředí. Tedy z Ruska, Číny a Ázerbájdžánu.
Přehled naleznete zde »

Další půtky v Praze

Foto: Shutterstock V pražské přetlačované mezi primátorkou Adrianou Krnáčovou a šéfkou pražské buňky hnutí ANO Radmilou Kleslovou se začalo hrát o křeslo šéfa Dopravního podniku Prahy Jaroslava Ďuriše.
Primátorka, která není spokojena s hospodařením největší městské firmy, žádá jeho odchod. A nejnověji se proti Ďurišovi postavil i vicepremiér Andrej Babiš. Nemusí to však stačit. Ďuriš má totiž mocné spojence v podobě Karla Březiny a Radmily Kleslové, faktických vládců Prahy.
Detaily ze zákulisí pražské politiky naleznete v tomto textu »

Rozhovor týdne

Majitel společnosti Jablotron holding Dalibor Dědek. Foto: Archiv Tento týden bylo o Jablotronu hodně slyšet. Společnost ze severu, která vyvíjí bezpečnostní systémy, investovala svých sto milionů korun na vybudování a provoz domova pro seniory, specielně i pro ty trpící Alzheimerovou chorobou. Pro zakladatele Jablotronu Dalibora Dědka to nebyl zdaleka první počin tohoto druhu: “Člověk nemusí být milionář, aby si uvědomil, že pokud chce žít v podobném prostředí jako Švýcaři, tak pro to musí sám něco udělat.”
Profilový rozhovor s Daliborem Dědkem, ve kterém mluví o pomoci druhým, Jablotronu i o tom, jak hledá pro svou firmu talenty, naleznete zde »

Děkujeme vám za pozornost a těšíme se zase příští týden!