Čapí hnízdo: Horké křeslo kapitána Nevtípila

Jako vrchní komisař pražské hospodářské kriminálky dostal Pavel Nevtípil na stůl případ, který mu kolegové nezávidí. Má rozhodnout, jestli bude někdo obviněný v souvislosti s dotací na projekt Čapí hnízdo vicepremiéra Andreje Babiše.
Vzhledem k aktuálnímu vývoji vám mimořádně a s předstihem nabízíme ukázku textu o tomto detektivovi. Článek byl původně připraven pro další vydání tištěného magazínu Neovlivní.cz, který pro vás právě dokončujeme.

“Není to obyčejná kauza,” s povzdechem říká o Babišově případu sám Nevtípil. To, co se kolem něj v posledních týdnech děje, dává slovu “neobyčejná” nový rozměr.

Nejprve přišla zpráva », že na hospodářské kriminálce v Praze našli namontované prostorové odposlechy. Kromě zařízení monitorujícího zvuk byla objevena i kamera, která snímala obraz z jedné z policejních místností.

O pár dní později proběhla ve stejných policejních kancelářích razie namířená proti dlouholetým únikům a pokusům o ovlivňování kauz. Mezi údajně zadrženými lidmi, jejichž výčet pustila bez dalšího vysvětlení do světa některá média, se objevilo i jméno Pavla Nevtípila.

“Do této chvíle mě nikdo nekontaktoval, nevyslýchal, neobvinil a ani nezadržel,” lakonicky glosoval zprávu časopisu Respekt Nevtípil, když se s ním redakce Neovlivní.cz pár minut po údajném zatčení normálně spojila (podrobněji zde »). A podle dobře informovaného zdroje se razie nemá Nevtípila týkat ani dál.

Kontext:

Repro: Z prezentace ekofarmy Čapí hnízdo.
» Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda
» Babišův Bureš píše komisi: K Čapímu hnízdu důkazy sehnat neumím
» Na odboru, který vyšetřuje Čapí hnízdo, našli odposlechy
» Zlom: Brusel spustil oficiální vyšetřování Čapího hnízda

Účelové zveřejnění jeho jména ve spojitosti s interním problémem policie každopádně jen zvýšilo tlak na muže, který má do značné míry v rukou politickou kariéru miliardáře a tvůrce hnutí ANO Andreje Babiše.

V Kongresové ulici, kde pražská hospodářská kriminálka sídlí, je přitom kapitán Nevtípil poslední týdny nejbedlivěji prověřovaným a kontrolovaným policistou. Nejde o projev nedůvěry, podle zjištění Neovlivní.cz jde především o preventivní opatření, jak zabránit tomu, aby komisaře mohl ovlivňovat někdo zvenčí.

“Jediné, co se pro něj mohlo udělat, bylo jej opevnit. Tak, aby se k němu nikdo nedostal a on mohl v klidu pracovat. Jak se rozhodne, to už je na něm,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj z bezpečnostních složek.

“Opevnění” Nevtípila má ještě jeden cíl: zabránit jakémukoli zpochybnění vyšetřování. Například přes nechtěné úniky informací.

Nevtípil sám neuvedl k vyšetřování vicepremiérovi aféry zhola nic. “Nechci a ani nemůžu. Vyjadřovat se prostě nebudu,” zdráhá se cokoli říkat o Čapím hnízdě a dodává: “Není to obyčejná kauza.”

Podezření na podvod s dotacemi pro Babišovu farmu je přitom jen jedním z devíti případů, které má dnes kapitán Nevtípil na starosti. Ve všech dalších kauzách, které prověřuje, jde o podezření z hospodářských deliktů a tím pádem i o stohy dokumentů. Při prosté početní úvaze – zahrnující povinné dovolené, cvičení či rehabilitace – dokáže jednomu případu věnovat zhruba dva dny v měsíci.

Vedení pražské policie tvrdí, že to kvalitu práce komisaře Nevtípila neovlivní.

“Na hospodářské kriminálce pracují ti nejzkušenější policisté a jejich zatížení nemá vliv na kvalitu odvedené práce. Ostatně – dozoruje ji státní zástupce. Kdyby měl jakoukoli pochybnost, například ohledně možných průtahů, tak by zasáhl,” prohlásila mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

O tom, že by Nevtípilovi odlehčili a část případů třeba předali někomu jinému, jeho nadřízení podle informací Neovlivní.cz prozatím neuvažovali. Nemají kapacitu, ostatní policisté na tom totiž s počtem kauz nejsou o mnoho lépe.

Nevtípil pracuje u policie přes dvacet let, poslední roky se specializuje na závažné hospodářské delikty. Podílel se například na vyšetřování kauzy předražených jízdenek v pražském dopravním podniku.

V dotační aféře ministra financí se nicméně na jistou formu “výpomoci” přeci jen může spolehnout. Kromě české policie se totiž podezřením, že financování výstavby Babišova luxusního kongresového centra na Benešovsku provázel dotační podvod, zabývá také evropský vyšetřovací úřad OLAF.

Rozhodnutí by v obou případech měla padnout do podzimních voleb.