Další zpráva o stavu OKD: Nedávala peníze stranou, jak měla

Krachující OKD pověsila do insolvenčního rejstříku zprávu, která podle současného vedení vysvětluje stav, do něhož se těžební společnost dostala. Podporují podezření, které už v dubnu začali prověřovat kriminalisté – zda ze společnosti nebyly nezákonně vyváděny stovky milionů korun. Nadto vyšlo najevo, že firma v rozporu s privatizační smlouvu nedávala stranou dost peněz na útlum těžby a rekultivaci.

Deník Neovlivní.cz z kraje května exkluzivně informoval, že policie v tichosti už několik týdnů zkoumá minulé finanční operace v OKD. Případu se věnují kriminalisté pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Jeho šéf Ivo Ištvan nicméně na dotaz redakce odmítl ke kauze cokoli říkat.

Vysoce důvěryhodný zdroj však Neovlivní.cz sdělil, že vyšetřování se týká finančních operací majitelů dolů. U nichž existuje podezření, že ve výsledku poškodily OKD.

Poslední vývoj:

dul_sachta_hornik_hornici_tezba
» Dravec v roli spasitele: Jakou hru rozehrál Tykač v “Bakalově”
» Policie začala vyšetřovat finanční operace v OKD
» Bakalova NWR padala do ztráty, manažeři pobírali obří odměny
» Analýza: Příliš drahý Z.B. aneb jak se z OKD stala dluhová past
» Tečka za černouhelnou story: Miliardáři Bakala a Kadas opouštějí NWR
» Bakalovo odcházení: Zbavil se bytů, další položky na seznamu
» Infografika – klíčoví hráči v procesu o privatizaci OKD

“Jde o hned několik transakcí, které nasvědčují tomu, že manažeři a majitelé nejednali s péčí řádného hospodáře. Například jde o to, že si firma na výplatu dividend brala úvěry, které byly následně nevýhodně přefinancovány. Vyšetřování je ale na samém začátku, proto nelze detaily zveřejňovat,” uvedl tehdy zdroj (podrobněji zde »).

Současné vedení OKD však detaily zveřejnilo v materiálu, který koncem týdne firma umístila do insolvenčního rejstříku. Upozornily na to Hospodářské noviny.

“Skupina NWR přinutila dlužníka (OKD) převzít ručitelský závazek 10,5 miliardy korun a poté nezabránila, aby se dlužník dostal do situace, kdy jeho dluhy více než dvakrát převyšují majetek,” stojí v dokumentu.

“V roce 2010 došlo například k refinancování bankovního úvěru OKD. To nebylo schopné plnit podmínky bank a půjčilo si přímo od NWR. Částku 11,7 miliardy korun si ale měla firma půjčit za nevýhodných podmínek, a jak uvádí v dokumentu, část peněz putovala zpátky do NWR v podobě dividendy,” uvádějí HN. Podle OKD tak mohlo dojít k tomu, že NWR zneužilo svého postavení, “aby si sjednalo výhodu ke škodě dlužníka (OKD)”.

OKD je od května v úpadku. Současný vlastník – skupina Ad Hoc Group, která se po odchodu Zdeňka Bakaly a Petera Kadase stala největším akcionářem mateřské NWR – nechtěla zprávy komentovat. Bakalovo vedení pak už dříve veškeré výhrady ohledně hospodaření firmy odmítalo.

Pochybnosti o tom, zda majitelé spravovali doly “s péčí řádného hospodáře”, před časem pro Neovlivní.cz vyjádřila i právnička a někdejší náměstkyně ministryně spravedlnosti Hana Marvanová. Tu si najali nájemníci bytů OKD, které Bakala navzdory slibům obyvatelům neprodal.

“Kromě těch starých operací, jako byly například výplaty dividend ve chvíli, kdy na ně společnost neměla, je potřeba prozkoumat i samotný úpadek firmy. Protože pokud se činí operace, v jejichž důsledku firma skončí v úpadku, je to trestný čin,” řekla Marvanová.

Rezervy? Ať žije díra v zákoně

Současně upozornila na znění privatizační smlouvy, v níž je závazek vytvářet dostatečné rezervy proto, aby nevznikly nároky, které by musel řešit stát. Podle poznatků Marvanové tyto rezervy nevznikaly.

V pondělních Lidových novinách její slova podpořil Český báňský úřad.

Data: Neo Grafika: Newslab

Data: Neo, Grafika: Newslab

V dokumentu určeném vládě uvedl, že OKD nedávala stranou dost peněz na útlum těžby a rekultivace. “Aktuální stav finančních rezerv společnosti OKD na sanace a rekultivace činí přibližně 267 milionů korun a na důlní škody pak zhruba 256 milionů korun uložených na vázaných účtech. A to bude stačit jen stěží,” napsaly LN.

Porušila tím OKD zákon? Podle listu nikoli. Privatizační smlouva sice obsahovala klauzuli, která firmu zavazovala odvádět peníze do fondů, odkazovala se však na platný hornický zákon. “Jenže to má zásadní háček. Samotný zákon totiž podle vyjádření báňského úřadu žádnou takovou povinnost přímo nestanoví,” napsal autor zprávy Tomáš Plhoň. “Zákon pochází z roku 1988 a čeští politici tak v polistopadovém vývoji prokázali obdivuhodnou schopnost jeho nedostatky přehlížet.”

Současný kabinet podle listu uvažuje o změně. Na tom, že OKD dostatečné rezervy nemá, to ale nic nezmění.

Bydlení si plaťte sami, plat snad přijde

A ještě třetí zpráva o situaci kolem OKD. Týdeník Euro upozornil, že drobný posun – pro horníky však zásadní – nastal také v situaci s bydlením. Jde o slavné RPG Byty, obří bytový fond, který Bakala v tichosti je prodal mezinárodní realitní investiční skupině Round Hill Capital z Velké Británie.

Zaměstnanci OKD žijící v hornických bytech byli léta zvyklí, že činže a další poplatky za bydlení jsou jim rovnou strhávány z výplaty. S poledním červnem tato praxe skončí, nájem si začne platit každý sám.

“Ke změně prý dochází proto, aby se minimalizovaly dopady současné situace OKD na nájemníky a jejich rodiny. Alespoň tak zní oficiální (a poměrně nelogická) verze, kterou se dozvěděli horníci na nástěnkách u šaten. Pravda bude jinde. Je veřejným tajemstvím, že OKD trápí nedostatek hotovosti na účtech a zajistit peníze na výplaty je stále náročnějším úkolem. O tom, že zaměstnanci dostanou mzdu za květen, například informovali manažeři společnosti až 3. června. (…) No, a pokud by jednou výplaty nepřišly nebo se zpozdily, biti nebudou jen samotni havíři, ale i RPG Byty, které by poměrně složitě po OKD v insolvenci vymáhaly dlužné nájemné. Takže vlastník tisícovek bytů se raději zavčas pojistil a povinnost převedl přímo na horníky,” napsal týdeník Euro.