Nadija Savčenko. Rozhovor o procesu, který je vrcholem ruské propagandy

Ruský soud dnes ukončil hlavní dějství v mediálně ostře sledované kauze Nadiji Savčenko. V čem je její případ přelomový příběh a proč je dobré porozumět jeho zákoutím? Odpovědi hledal v tradičním rozhovoru o médiích moskevský zpravodaj online deníku Aktuálně.cz Jiří Just, který v Rusku jako korespondent působí již deset let.

Psal se 17. červen 2014, když ukrajinskou pilotku a navigátorku Nadiju Savčenko během bojů na východě Ukrajiny zajali proruští vojáci a unesli na ruské území. Skončila ve vazbě s obviněním z válečných zločinů. Jak přibývalo vykonstruovaných důkazů proti drobné ženě, která na protest proti postupu úřadů držela několikrát hladovku (rekordní trvala 83 dní, pak Savčenko zkolabovala), množily se i protesty západních mocností a ukrajinské vlády. Vše marné.

Snímek z 19. června 2014 pořízený krátce po zajetí Savčenko. IgorGolovniov / Shutterstock.com

Snímek z 19. června 2014 pořízený krátce po zajetí Savčenko. IgorGolovniov / Shutterstock.com

Nadija Savčenko byla dnes soudem uznána vinou z vraždy dvou ruských novinářů. Ve vězení má strávit 22 let, tedy jen o rok méně, než žádala prokuratura.

“Dalo se čekat, že Savčenko dostane více jak dvacetiletý trest. Vezměte si, že krymský režisér Oleg Sencov dostal loni 20 let za údajné plánování teroristických útoků na poloostrově. Takže Savčenko logicky musela dostat víc,” říká k rozsudku Jiří Just, zpravodaj online deníku Aktuálně.cz v Moskvě.

Neo: V čem je podle vás případ Savčenko přelomový, v čem je jiný než další procesy na objednávku, kterých už jsme z Ruska pár viděli?

Proces s Nadjou Savčenko je přelomový hned v několika ohledech. Za prvé, Rusko hrubým způsobem zasáhlo do vnitřních záležitostí sousední země, odkud uneslo její občanku a soudí ji, nehledě na všechny důkazy svědčící o její nevině, za domnělý zločin vůči ruským občanům. Tento aspekt je motivovaný čirou pomstou. Z mého pohledu je důležitější aspekt propagandistický. Rusko okolo Nadiji Savčenko vytvořilo šílenou image, které se má přenášet na celou novodobou Ukrajinu: žena vojačka, která odmítá rodit, vstoupila do kárného fašistického praporu, který likviduje Rusy na východě Ukrajiny, záměrně zabila ruské novináře. Takový popis se přenáší nejen na ukrajinské vojáky, kteří bojují na východě Ukrajiny, ale i na samotné Ukrajince. Jakoby tím Rusko chtělo říct: podívejte, co nová ukrajinská vláda udělala se svými poddanými.

Jinými slovy, proces se Savčenko je jedním z vrcholů ruské propagandy, který má dehonestovat Ukrajinu. A to je, z hlediska politických procesů v Rusku, novinka.

Neo: Proč zrovna Savčenko? Proč zrovna tato žena stála Rusům za to vypravit se pro ní, unést ji a takto exemplárně řešit? Mohl to být kdokoli jiný?

Ano, to mohl. Kromě Savčenko je v ruských vězeních více jak 20 Ukrajinců, kteří se tam dostali z politických důvodů. Viz zmíněný režisér Sencov. V Čečensku probíhá soud nad Ukrajinci, které Rusko obviňuje, že v 90. letech mučili a zabíjeli v Grozném ruské vojáky. Rusko mohlo udělat monstrproces s každým Ukrajincem. Proč právě Savčenko? Myslím si, že právě kvůli tomu image, které jsem popsal. Krvelačná Ukrajinka, která zabila Rusy, je propagandistický trhák. O její případ se budou zajímat všichni, na rozdíl od režiséra, který údajně chtěl do vzduchu vyhodit Lenina. V případě Savčenko je krev, mrtví Rusové a skutečná žena-zabiják.

Momentka z mítinku na podpory Nadji Savčenko. Furyk Nazar / Shutterstock.com

Momentka z kyjevského mítinku na podporu Nadiji Savčenko. Furyk Nazar / Shutterstock.com

Je to takový politický bulvár nejhrubšího zrna.

Neo: Zmiňoval jste důkazy svědčící o její nevině, které to jsou?

Právníkům Nadiji Savčenko se podařilo najít svědky, kteří hovoří v její prospěch. Tedy, že byla zajata proruskými ozbrojenci ještě před tím, než se odehrálo minometné ostřelovaní prostoru, ve kterém se nacházeli civilisté a ti zabití ruští novináři.

Výpovědi svědků potvrzuje lokalizace mobilního telefonu Savčenko, jež jednoznačně potvrzuje, že byla během ostřelování daného místa dávno v zajetí v hlavním městě separatistické Luhanské lidové republiky. Obhajoba mohla dokázat, že Savčenko nemohla navádět palbu místa, o kterém hovoří obžaloba, neboť tato pozice byla v týlu proruských ozbrojenců. Důkazů o její nevině je mnoho. Ale nedalo se čekat, že by ovlivnily soudní proces v její prospěch.

Neo: Píše se o těchto věcech v ruských novinách? Že tedy existují důkazy, které zpochybňují verzi obžaloby?

Zmiňují se o tom prodemokratická média, která procesu se Savčenko věnují velký prostor. Například jeden zpravodajský server zveřejnil rozhovor s ozbrojencem, který Nadiju Savčenko zajal a odvezl jí do Luhanska. Ačkoliv neskrývá, že by ji nejraději zabil, potvrzuje, že nemohla žádným způsobem koordinovat ostřelování prostoru s ruskými novináři a civilisty, jak ji obviňuje Rusko.

Tyto věci se ale neobjevují v hlavních ruských médiích. Pokud 90 % Rusů čerpá informace z federálních televizních kanálů, které precizně plní funkce propagandistických tiskových aparátů režimu, drtivá většina obyvatel země o důkazech obhajoby neví. Naopak, Rusové jsou tvrdě přesvědčeni, že Savčenko je vrah.

Neo: Proces se Savčenko jste označil za jeden z vrcholů ruské propagandy. Zaznamenal jste, že by tato propaganda měla nějaký úspěch v Evropě? Tedy, že by některá západní média referovala o procesu způsobem, jaký by vyhovoval Kremlu?

Hlavními spotřebiteli propagandistických snažení jsou v případě procesu se Savčenko primárně samotní Rusové. Jim se režim snaží vštípit popisovanou image Nadiji Savčenko a s ní i nové Ukrajiny. Co se týče zahraničních médií – a teď mám na mysli seriózní média, nikoliv konspirátorské servery – tak v jejich případě Rusko nepřesvědčilo. Západní média, naštěstí, neskočila na lep Kremlu. V Evropě se o procesu referuje prostřednictvím lidskoprávní optiky. To je pole, na kterém ruská propaganda stěží může někoho přesvědčit. S tím samozřejmě počítají právníci Savčenko, kteří v tomto ohledu vykonali výbornou práci a přitáhli pozornost západních médií k procesu. Nicméně, někteří politici s chutí přejímají ruské argumenty. To, bohužel můžeme vidět i u nás v Česku.

Neo: Náklonnost některých českých politiků k Putinovi je známá, ale v kauze Savčenko – můžete být konkrétní?

Bohužel, na naší politické scéně se najdou politici, kteří se chtějí zviditelnit a na procesu se Nadijou Savčenko “nabrat body”. Komunistický poslanec Mackovík se například nechal slyšet, že Savčenko je fašistka a nemá co mluvit o porušování lidských práv. Zkazky o Savčenko šíří také senátor Veleba nebo sociálnědemokratický poslanec Huml.

Nemyslím si ale, že by je někdo instruoval z Moskvy. Vidím v tom snahu vymezit se vůči vládě, která prostřednictvím premiéra Sobotky a ministra zahraničí Zaorálka podporuje osvobození Nadiji Savčenko.

Neo: když se mluví o ruské propagandě, zaznamenal jste stopy ukrajinské propagandy? Tedy pokus druhé strany do příběhu přidat něco navíc, co je prokazatelně manipulace?

Jiří Just

jiri_just_aktualne.cz_rusko
• Už deset let působí jako korespondent online deníku Aktuálně.cz v Moskvě, kde i dlouhodobě žije. 
• Absolvent politologie na Univerzitě Hradec Králové.

Na Ukrajině dochází ke zkreslování pravdy o praporu Ajdar, ve kterém Savčenko sloužila, a který skutečně na východě Ukrajiny páchal mnohé zločiny. Samozřejmě dochází také k nadměrné zveličování ‘svatosti’ Nadiji Savčenko, když se zamlčuje její problematická minulost. Což je logické, jinak by tím dávali munici ruské propagandě. V jiné době, za jiné situace a především v jiné zemi by proces se Savčenko vypadal jinak a nebyl by okolo něho takový rozruch.

Neo: Zaznamenala oficiální ruská média českou aktivitu na její podporu? Myslím tím pokus premiéra Sobotky prosadit toto téma do závěrů summitu EU.

Kromě suchých agenturních zpráv jsem nic takového neviděl. Po pravdě řečeno, v Rusku se ani moc neřešil výrok ministra zahraničí Zaorálka, že Rusko pomáhá distribuovat uprchlíky do Evropské unie (psali jsme zde », pozn. red.). Pokud by se Savčenko objevila v unijním dokumentu na popud české vlády, asi by se to řešilo. Nevyšlo to – a ruská média to nechává chladným.

Neo: Je pro vás obtížné, jako pro zahraničního novinář, o případu Savčenko referovat? Ptám se z toho důvodu, že jsou známé případy z minulosti, kdy nepohodlní novináři přišli v Rusku o akreditaci.

Já na soud s Nadijou Savčenko nejezdím, neúčastním se akcí na její podporu a referuji o procesu s ní pouze pro česká média. Formálně proto není důvod, abych přišel o akreditaci v souvislosti s mým postojem k soudu nad Savčenko. Navíc, jsem český novinář. Česko není předmětem zájmu ruského režimu v souvislosti s Nadijou Savčenko.

Vím, že problémy měli ukrajinští novináři. Když jeli začátkem března na soud, tak je zastavila ruská policie. Na stanici strávili několik hodin, protože policisté měli údajně podezření, že novináři používají kradený automobil. Takové “radosti” se mi ale vyhýbají.

Neo: Čili žádný nátlak, nebo náznaky, že by byl problém, jak o případu referujete?

Ne, nic takového.

Neo: Jak odhadujete další vývoj případu?

Martyrium Savčenko v Rusku soudem neskončí. Soud je jen logické završení jedné kapitoly.

Další rozhovory o médiích:

» S Robertem Zárubou o hokeji: Jágr, 68. A máte celý příběh
» S Kamilem Filou o filmové kritice: Troška Renče místo Oscarů
» S Erikem Taberym z Respektu: Zveřejnili osobní strasti dívky a spustili lavinu. Jak to teď vidí?
» S Michalem Kubalem: Jak vznikl rozhovor, za který vás nepochválí. S Asadem

Savčenko předem prohlásila, že zažaluje rozhodnutí soudu. Verdikt vstoupí v platnost začátkem dubna. Myslím si, že právníci Savčenko budou usilovat, aby byla převezena k výkonu trestu na Ukrajinu. Dohoda mezi Ukrajinou a Ruskem to umožňuje. Nevylučuji, že k tomu může dojít poté, co budou Kyjevem odsouzeni dva příslušníci ruské speciální jednotky, kteří v loni v květnu byli zajati v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Pochybuji, že Moskva ustoupila tlaku Západu a Nadiju Savčenko by jen tak vydala. Kreml za její propuštění bude něco chtít. Ať už své lidi nebo jiné, politické dividendy.

Neo: Jaké podmínky ji v ruském vězení čekají? Dá se čekat, že se vrátí k hladovce?

Savčenko byla zatím ve vazební věznici. Tam jsou podmínky lepší než ve výkonu trestu. Pravděpodobně bude umístěna do nejpřísnějšího nápravního zařízení. V nich je těžké vydržet: hrozné životní podmínky, fakticky nulová zdravotní péče, přeplněnost, chování dozorců a spoluvězenkyň – ti všichni si také určitě budou chtít “vyříkat” se Savčenkovou její zločin. Nečeká ji nic příjemného. Podle aktuální zprávy Rady Evropy mají ruská vězení nejvyšší úmrtnost v Evropě. Na tisíc odsouzených připadá 6 zemřelých vězňů.

A ano, myslím si, že bude držet hladovku. Jejím prostřednictvím bude protestovat proti trestu a bude se tímto způsobem snažit uspíšit vydání na Ukrajinu.