Shrnuto pro vás: Zprávy týdne na Neovlivní.cz

To nejdůležitější, co jsme zjistili v 27. týdnu roku 2015.

Možná za to může to vedro. Ale pojďme si upřímně říct, že uplynulý týden byl napěchovaný bizarními událostmi, nad nimiž zůstává rozum stát. Tak například se úplně vážně řešilo, jestli je anebo není v pořádku, když po Václavském náměstí pochodují extremisté s maketami šibenic, které si chystají na možné uprchlíky, kteří by mohli v Česku skončit. A této skupině pomáhá (a ji chrání) policie. “Nošení šibenic na demonstrace je novým prvkem, u kterého se musí posoudit, jak postupovat,” reagovala na kritiku mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

Celí popletení z toho byli i politici, kterým trvalo velmi dlouho, než se rozhodli nulový zásah vůči pochodu proti islámu a migraci odsoudit.

A pak je tu Miloš Zeman, jeho nafukovací člun, tour po jezeře a pózování do půli těla. Dobrá, bylo horko a má dovolenou.

A pak je tu Miloš Zeman a jeho kritika reportáže v České televizi, která ovšem běžela na konkurenční privátní stanici. Dobrá, když to jde v televizi, je to prostě ČT – ale díky za omluvu, pane prezidente.

A pak je tu Miloš Zeman a jeho plán nechat historiky prozkoumat podvrh článku ‘Hitler byl gentleman’, zda to není originál. Nevadí, že se k autorství přihlásil šéfkorektor časopisu Týden Jaromír Slomek, který papír – zjevně vytištěný na moderní tiskárně – narafičil v Čapkově vile na starostku Prahy 10 Radmilu Kleslovou a ta navzdory své minulosti lest neprokoukla.

V Karlových Varech začal filmový festival a Richard Gere, hollywoodský herec, požádal Čechy, aby pokračovali v odkazu Václava Havla.

Veletoče v pozicích řeckých politiků byly už jenom třešničkou na dortu.

Tolik k událostem, jimž jsme se na Neovlivní.cz příliš nevěnovali.

První prohra Františka Savova

Jeden ze snímků, které František Savov zveřejnil v rámci své nové mediální propagace.

Čemu jsme naopak věnovali pozornost, bylo první kolo právní bitvy, která se odehrává v Londýně a hraje se v ní o vydání stíhaného podnikatele Františka Savova do České republiky. Savov prohrál, britská justice vyhověla českým úřadům, které chtějí Savova v Praze, kde se má zodpovídat z krácení daní a legalizace výnosů z trestné činnosti.

Verdikt byl pro Savova nepříznivý i navzdory nové britské praxi, podle níž existuje větší šance na vydání v těch ekonomických kauzách, kdy už je v domovské zemi podána obžaloba. A to v případě Savova není. Ten je zatím stále jen stíhaný pro podezření z obřích daňových podvodů, obžaloba zatím ani nebyla vypracovaná, natož aby byla u soudu.

Že se Savov při nepříznivém verdiktu odvolá a dál v Londýně setrvá, bylo dopředu jasné. Podrobnosti k celému případu naleznete zde ».

Práce pro Chládka

Z facebookových stránek Marcela Chládka.

Zjistili jsme, že bývalý ministr školství Marcel Chládek už má v podstatě jasno o svém příštím angažmá.

Velmi reálně zvažuje nabídku pracovat pro český fotbal.

Chládek, kterého na konci května odvolal premiér – oficiálně kvůli nevhodnému chování vůči podřízeným – udržoval úzké vztahy se špičkami tuzemského sportu. Pro sport sháněl peníze navíc a vycházel vstříc nejvlivnějším hráčům. A ti se o něj po náhlém pádu umějí postarat.

“Obdržel jsem několik pracovních nabídek. Jednou z nich je i ta ze sportu,” potvrdil Chládek. Kam míří a kdo mu práci nabídl – čtěte zde ».

Mistři přílepků

Koláž: Neo

Přestřelka mezi vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO) a poslancem Ladislavem Šinclem (ČSSD) nad podobou pojišťovací zákona » otevřela klíčové téma. Proč a v čím zájmu poslanci na poslední chvíli mění zákony.

V Poslanecké sněmovně bezpochyby působí řada zákonodárců, kteří jsou ochotni pomocí různých přílepků pozměnit návrh ve prospěch lobby. Je přitom obtížné rozpoznat, kdy své návrhy předkládají proto, že chtějí zákon zlepšit, a kdy jsou jen účelovými nástroji nejrůznějších skupin.

Deník Neovlivní.cz vytvořil seznam deseti nejvýznamnějších “přílepkářů” ve sněmovně. Tedy poslanců, kteří od začátku volebního období v roce 2013 předložili nejkontroverznější pozměňovací návrhy.

Přehled jsme pro lepší přehlednost rozdělili do dvou kusů. O hráčích číslo 1 – 5 si můžete číst zde », druhou pětici sněmovních přílepkářů naleznete zde ».

Samostatný text » jsme pak věnovali přeborníkovi v předkládání pozměňovacích návrhů. Co všechno se pojí v osobě poslance sociální demokracie Milana Urbana?

Peníze pro rozvědku

špioni, tajné služby

Civilní rozvědka předložila Bezpečnostní radě státu žádost o navýšení rozpočtu pro příštích deset let v řádech stovek milionů korun. Samotné projednání žádosti přitom podle zjištění Neovlivní.cz » provázela vypjatá scéna mezi šéfem rozvědky Jiřím Šaškem a ministrem vnitra Milanem Chovancem. Ten nese ve vládě za rozvědku odpovědnost.

Ředitel Šašek totiž místo toho, aby žádost o obří finanční injekci pro špiony počátkem června osobně obhajoval, odjel na služební cestu do zahraničí. “Ministr byl rozezlený, ředitele seřval. Fakticky se sice nejedná o žádnou komplikaci, ale patří k jakési kultuře, že u takto důležitého jednání má být šéf služby,” uvedl spolupracovník ministra Chovance.

Ištvanova analýza

Ilustrační snímek: Shutterstock

Poslední možnost na obnovení vyšetřování trojice bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy v kauzeNagyová padla.

Jak zjistil deník Neovlivní.cz », vyplývá to z analýzy, kterou si vypracovali olomoučtí státní zástupci. Jasně říká, že neexistuje právní cesta, jak případ znovu otevřít. A to přes nedávný přelomový nález Ústavního soudu, podle něhož nemělo být stíhání exposlanců nikdy zastaveno.

“Zanalyzovali jsme možné důsledky rozhodnutí Ústavního soudu pro naší právní věc. Uzavřeli jsme to s tím, že předchozí rozhodnutí soudu o vynětí exposlanců z naší pravomoci je nezvratné. Neexistují tedy žádné právní možnosti, které by mohly vést k obnovení trestního řízení. Tato věc je uzavřena,” řekl pro Neovlivní.cz olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan.

Rozhovor o drobných podnikatelích

Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Foto: amsp.cz

Vstává pravidelně ve čtyři hodiny ráno a než ho v práci začnou “rušit” kolegové, připraví spoustu věcí. Podniká v oblasti nových technologií, je členem vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, šéfuje Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR a ještě je děkanem fakulty ekonomických studií na Vysoké škole finanční a správní. Karel Havlíček. Muž, který tvrdí, že všechno je otázka racionálního přístupu k využití času. “Za den mám třeba deset, dvanáct, patnáct jednání, spousty projektů, akcí. A všechno se mi to doplňuje. De facto nedělám nic jiného než malý byznys,” popisuje svůj běžný den Karel Havlíček.

A právě o malém byznysu, drobných podnikatelích a živnostnících, a dopadech zákonů, které přijímá kabinet Bohuslava Sobotky, se Havlíček rozhovořil během profilového rozhovoru », který poskytl společnosti DeadLineMedia, vydavateli deníku Neovlivní.cz. V

jeho druhé části pak mluvil » zejména o hodnotách, tématech, která ve společnosti chybí – a třeba i o tom, proč by nechtěl být politik a nerozumí motivaci lidí, kteří do politiky vstupují.