Babišův trik v politice: Mám problém? Vykoupím se charitou

Loni 50 milionů, letos dalších 50 milionů. Ministr financí Andrej Babiš přišel s novou metodou, jak vyřešit politický problém. Když neumí přesvědčivě vysvětlit soukromé finanční transakce, snaží se z případu vybruslit darováním peněz na charitu. Loni se tak pokusil přebít aféru kolem dotace na ministrovo Čapí hnízdo, nyní stejně řeší nejasnosti kolem osobního nákupu dluhopisů Agrofertu.

“Padesát dva milionů pro mě nehraje roli,” těmito slovy se o víkendu v České televizi ministr pokusil sprovodit ze světa aféru nezdaněných dluhopisů Agrofertu, které za nejasných okolností před čtyřmi lety nakoupil.

Právě o padesát dva milionů si Andrej Babiš operací s nákupem dluhopisů vlastní firmy polepšil na daních. Policie navíc řeší, jaké daňové operace nákup provázely a zda měl ministr k dispozici v osobní kase zdaněných 1,5 miliardy, které na transakci použil.

To jsem překvapen…Andrej Babiš píše na Facebook o své charitě.

Ministr financí ale nepřiznává v případě dluhopisů jedinou chybu. Důvod, proč posílá miliony na charitu, je z jeho vlastních slov na adresu kritiků zřejmý: chce mít od nich pokoj. “Pokud vás to tak mrzí, tak já těch padesát dva miliónů, které jsem na tom vydělal, dám na charitu,” řekl v televizi.

Stejným fíglem si Andrej Babiš vypomohl i loni. Tehdy se zamotal do vysvětlování, komu patří luxusní farma Čapí hnízdo, která získala padesátimilionovou dotaci z Evropské unie. A reagoval také na odhalení Neovlivní.cz, že o dotaci lhal. Babiš nejprve tvrdil, že s farmou nemá nic společného, pak jako majitele označil své děti. Stejně jako v případě dluhopisů i v kauze Čapí hnízdo trvá na tom, že se ničeho nedopustil.

“Abych dokázal, že nelpím na penězích, navýším rozpočet Nadace Agrofert na rok 2016 o dalších 50 milionů korun, takže celkem bude v letošním roce 106 milionů korun. Pořád mi všichni předhazují to, že jsem multimiliardář, tak doufám, že všichni pochopí, že bych si kvůli padesátimilionové dotaci reputaci nezničil,” prohlásil loni.

Kontext:

capi_hnizdo_babis
» Šmejdila kolem vyšetřování Čapího hnízda, teď na financích povýšila
» Čapí hnízdo: Horké křeslo kapitána Nevtípila
» Babišovi podřízení zkoumají účty jeho dětí
» Nahrávka: Na ministerstvu financí řeší Agrofert a Čapí hnízdo
 » Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda

Mluvčí holdingu Agrofert Karel Hanzelka nyní uvedl, že Andrej Babiš skutečně nadaci 50 milionů poslal. “Ano, k navýšení rozpočtu nadace došlo. V loňském roce nadace poskytla potřebným příjemcům celkem 112 milionů korun,” řekl Hanzelka.

Kam přesně miliony z nadace putovaly, to zatím není veřejně známo. Výroční zpráva bývá zveřejňována až v březnu. V předchozích letech přitom nadace rozdělila o poznání méně. V roce 2015 to bylo 29 milionů, rok před tím 22 milionů a v roce 2013 osmadvacet milionů.

Miliony na charitu Babiš dokázal obratem využít i v předvolební kampani. Na svém facebookovém profilu se podivil, jaké jeho prohlášení k dluhopisům vyvolalo mezi lidmi.

“Ahoj lidi, píše vás teď strašně moc, že byste taky potřebovali pomoc, když je volných 52 milionů…Jsem fakt překvapenej. Děkuju moc za takový zájem,” napsal.

Dary potřebným ale nic nemění na policejním vyšetřování, které v obou kauzách – Čapí hnízdo i dluhopisy – běží. O dotaci na Čapí hnízdo se zajímá i Brusel, který spustil oficiální vyšetřování vedené Úřadem pro boj proti podvodům OLAF.

Jen pro připomenutí, jak dopadli politici, kteří se ocitli v úzkých v éře před Andrejem Babišem:

  • ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS) – odešel z funkce, protože při komplikovaném rozvodu “odklonil” peníze před manželkou.
  • ministr zemědělství Petr Zgarba (ČSSD) – rezignoval na post poté, co nezabránil spekulantům v ovládnutí pozemků, které měly obce připravené na výstavbu.
  • ministr kultury Jiří Besser (STAN) – odstoupil, když prasklo, že v majetkovém přiznání zatajil firmu v USA.
  • předseda vlády Stanislav Gross (ČSSD) – rezignoval poté, co se zamotal do vysvětlování, kde vzal na byt na Barrandově.
  • ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) – odešel kvůli nahrávkám, na nichž jeho poradce tlačil na šéfa Státního fondu životního prostředí, aby ohnul veřejnou zakázku.
  • ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) – rezignoval den poté, co vzal soud do vazby jeho náměstka Šišku kvůli podezření z manipulace s veřejnou zakázkou.
  • místopředseda ODS Miroslav Macek – odstoupil, když se ukázalo, že inkasoval miliony od rakouské banky Erste v souvislosti s privatizací České spořitelny.