ANO tlačí na odchod šéfa vojenské pojišťovny. Navzdory Babišovu střetu zájmů

Vládní hnutí ANO se už několik měsíců neúspěšně pokouší odvolat ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny Karla Šteina. Poté, co minulý týden zkrachoval druhý pokus, požádali zástupci Babišova hnutí ve správní radě o její mimořádné zasedání. V pátek se znovu pokusí Šteina odstavit.

Informace ze zákulisí bitvy o třetí nejmenší zdravotní pojišťovnu, která se stará o zhruba 700 tisíc klientů, získal deník Neovlivní.cz na ministerstvech zdravotnictví a obrany i ze samotné pojišťovny. Vyplývá z nich, že resort Svatopluka Němečka a část správní rady blokuje Šteinovo odvolání mimo jiné kvůli angažmá lídra hnutí ANO Andreje Babiše ve zdravotnickém byznyse. (Podrobně jsme jej rozebírali v tomto textu ».)

K tématu

zdravotnictvi_lekar_stetoskop
» Kdo touží po velkém byznysu se zdravím: Seznamte se s klíčovými hráči
» Babiš vykročil ke zdravotnickému impériu
» Mapa střetu zájmů Andreje Babiše – díl o zdravotnictví
» Miliardář Chrenek ulovil vrchního cifršpiona

Šteinova pozice přitom není pevná, od loňského roku je stíhaný pro podezření z manipulací se zakázkami v pojišťovně (detaily tu »).

“Za normálních okolností by bylo přirozené, kdyby obviněný ředitel odešel. Správní rada ale zatím konstatovala, že důkazy proti němu nejsou zcela přesvědčivé. Nadto hraje svou roli fakt, že cítíme zjevný tlak zástupců ANO ve správní radě o dosazení svého člověka do vedení pojišťovny. Což je vzhledem k Babišově podnikání ve zdravotnictví nebezpečný precedens,” popsal pozici ministerstva zdravotnictví pod podmínkou anonymity jeden z členů správní rady.

Šéf hnutí ANO a majitel holdingu Agrofert se netají tím, že by rád postoupil mezi klíčové hráče v tomto odvětví. Zatím se mu to příliš nedaří: Nabídka tuzemských nemocnic není ani po dlouhé zdravotnické krizi nijak oslnivá. Navíc nemá za zády svou pojišťovnu, což je pro stavbu vlastního impéria klíčové (psali jsme zde »).

Oficiálně ale ministerstvo zdravotnictví trvá na tom, že žádný pokyn ohledně hlasování vydán nebyl. “Členové hlasují podle svých znalostí situace a problematiky dané pojišťovny,” uvedl pro deník E15 Němečkův mluvčí Ladislav Šticha.

Na odchod Šteina tlačí ve správní radě podle informací Neovlivní.cz náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta nominovaný hnutím ANO. Rozložení sil ve správní radě ale zatím neumožnilo Kuchtovi jeho plán protlačit. Kromě šéfky správní radě se proti odchodu ředitele postavilo dalších osm radních. Kuchta má naopak podporu nominanta z Babišova ministerstva financí.

Do zákulisní bitky se čtyři dny před mimořádným zasedáním správní rady zapojil i Babišův mediální koncern Mafra. Deník Mf Dnes zveřejnil v pondělí text, v němž o Šteinovi napsal, že se u něj v souvislosti s vyšetřováním údajné manipulace se zakázkami nalezlo 1,5 milionu korun. Sám Štein jakoukoli vinu odmítá, tvrdí, že celý příběh je vykonstruovaný s cílem odstranit jej z vedení pojišťovny.