Atomové kompro: Český lékař může z Koreje domů

Tajné služby řeší, kdo se snaží zmanipulovat miliardovou zakázku na dostavbu elektrárny v Dukovanech, napsal květnový časopis Neovlivní.cz

Armádní lékař, kterého jihokorejská hygienička v dubnu obvinila z obtěžování, podle všeho míří zpět domů. Server Lidovky.cz napsal, že soud mu zatím nepravomocně uložil pokutu a poté povolil jeho návrat do České republiky.

“Místní tribunál vyhodnotil chování českého lékaře jako přestupek a uložil mu pokutu v přepočtu zhruba ve výši 170 tisíc korun. Pokud se tamní státní zástupce neodvolá, rozhodnutí nabude právní moci za týden,” napsaly Lidovky.

Ilustrace: Shutterstock

Ten příběh vypadá od začátku jak spadlý z Marsu. Společensky unavený vojenský lékař měl sáhnout na pozadí korejské hygieničce, která v polovině dubna po přistání v Soulu cestujícím vládního speciálu měřila teplotu. Nemilá, ale ne zcela výjimečná událost. Insideři potvrzují, že ne všichni členové vládních delegací se při zahraničních cestách v letadlech vystříhají alkoholu.

Případ však dostal zcela jiné obrysy poté, co podplukovník Ústavu leteckého zdravotnictví skončil v Soulu zadržen a začal překvapivě tvrdit: řekli mi, že to může být provokace kvůli dostavbě Dukovan.

Jeho advokát Julius Kramarič to obratem dementoval slovy, že to je celé nedorozumění. Ministr dopravy Martin Kupka, který byl v čele delegace do Koreje, celou věc svedl na opilost armádního doktora. A nad případem všechny strany urychleně zavřely vodu.

Jenže ne tak úplně. Případ poprvé napřímo nasvítil, jak tuhá bitva o zakázku se v zákulisí odehrává. Výstavba nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech za více než 160 miliard je největší investicí České republiky od listopadu 1989 a aktuálně i největší zakázkou v Evropě. O vítězství usilují severoamerický Westinghouse, Francouzi z EDF a právě jihokorejská firma KHNP. Případ má kvůli dodávkám obohaceného uranu také geopolitické dopady.

A redakce Neovlivní.cz při pátrání po okolnostech příběhu z letadla zjistila, že tajné služby skutečně řeší, kdo chce obří tendr zmanipulovat.

„Ten doktor si to nevymyslel. Na palubě letadla byli i lidé z českých tajných služeb a jeden z nich po tom incidentu doktorovi skutečně řekl, že se mohlo jednat o provokaci související s bojem o zakázku v Dukovanech,“ uvedl pro Neovlivní.cz svědek případu. „Všichni jsme tam věděli, že pracuje pro tajnou službu. Ani on totiž nebyl zcela střízlivý.“

To, že součástí Kupkovy mise do Koreje byli i členové zpravodajských služeb, redakce následně ověřila i v bezpečnostní komunitě. „Bylo jich tam víc. Své lidi tam vyslalo hned několik služeb, právě kvůli zakázce na Dukovany,“ uvedl vysoce důvěryhodný zdroj ze státní správy.

Mimochodem o měsíc dřív do Jižní Koreje vyrazil i šéf tajné služby BIS Michal Koudelka. Jak BIS potvrdila ve své zatím poslední výroční zprávě, dukovanský tendr a pokusy o jeho ovlivnění dlouhodobě sleduje: „V oblasti energetické bezpečnosti se BIS zabývala přípravou projektu výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech, zejména pak snahami ovlivnit projekt ve prospěch některého ze zájemců.“

Co se odehrává v zákulisí miliardové zakázky. Kdo vyvíjí nevybíravý tlak? A kdo se snaží vystrnadit konkurenci? Investigaci jsme přinesli v květnovém časopise Neovlivní.cz, pořiďte si PŘEDPLATNÉ a už vám žádný článek neuteče.


Šéfredaktorka Sabina Slonková doporučuje

Čtení na prázdniny: Letní speciál Neovlivní.cz

Kdo platí klimatické aktivisty z Poslední generace

Kam až nás zavede věda: Jsme moderní racionální stádo

Úřednická sabotáž. Proto jde stát na ruku dopravcům a kamionům

Vážit se to nebude. Proč přetížené kamiony nerušeně ničí dálnice


Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email