Poslanci ANO přehlédli, že Agrofert od ledna končí s dotacemi

Poslanci hnutí ANO znovu zjistili, jaké problémy jim působí fakt, že dosud neovládají “technologii moci”. Při projednávání novely zákona o střetu zájmů, který budoucím členům vlády zapovídá, aby se jejich firmy hlásily o veřejné zakázky a čerpaly dotace, totiž ve sněmovně přehlédli drobný pozměňovací návrh. Ten přitom koncern jejich šéfa Andreje Babiše, Agrofert, odstřihává od dotací už od ledna příštího roku.

Na pozměňovací návrh, který se přitom ANO ve sněmovně ani nepokusilo rozporovat, upozornili Andreje Babiše až jeho firemní právníci. Svěřil se s tím během povolebního rozhovoru, který poskytl redakci Seznam.cz.

Kontext

» Lex Babiš. Kterak poslanci zakázali členům vlády vlastnit média
» Mohu zvážit převod majetku do svěřeneckého fondu. Ale, napsal Babiš
» Europoslanci odhlasovali tvrdou kritiku Česka za dotace, Čapí hnízdo mezi řádky

“Ti, co ten zákon předkládali, neříkali pravdu (že se zákon o střetu zájmů bude týkat až příští vlády, pozn. red.). Já nebudu moci pro Agrofert už od 1. ledna čerpat nárokové dotace. Říkají mi to naši právníci, protože se tam ve Sněmovně prý načetly nějaké pozměňovací návrhy. Byl jsem z toho překvapený. Kolegové z vlády a ze Sněmovny mi vlastně upírají základní právo vlastnit firmu,” řekl Babiš v interview pro Seznam.

Zákon jej podle výkladu jeho poradců začne omezovat už od 1. 1. 2017, tedy za pouhé dva a půl měsíce.

Potvrzuje to jeden z předkladatelů celé novely, poslanec ČSSD Jan Chvojka. V rozhovoru pro Neovlivní.cz uvedl, že do zákona byl skutečně vpraven pozměňovací návrh, kterého si poslanci ANO zřejmě nevšimli. “Skutečně znemožňuje firmám pana Babiše čerpat dotace po Novém roce,” uvedl. “Jde o návrh kolegy Plíška, ale vážně netuším, proč to doposud nikdo nerozporoval. Nevím. Kolegové zřejmě nejsou tolik zběhlí v procedurách.”

Martin Plíšek dodal, že Babiše a poslance ANO nechápe. “Nestačím se divit. Celou dobu návrh počítal s tím, že se bude vztahovat na nová zadávací a dotační řízení vyhlášená po účinnosti zákona. Poprvé jsem návrh předložil v lednu. Žádný odklad účinnosti tam nikdy nebyl. Navíc proč?,” prohlásil Plíšek (TOP 09).

Sám miliardář a lídr hnutí ANO teď vyčkává, jak o novele rozhodnou Senátoři. “Uvidím, v jakém stavu zákon vyjde ze Senátu. Až to bude venku, tak mi právníci něco doporučí,” řekl v citovaném rozhovoru pro Seznam.

V předvolební debatě v České televizi naznačil, že zvažuje svěřit svůj majetek do fondu. “Udělali lex Babiš, takže já musím teď všechno prodat a dám to pravděpodobně do nějakého fondu, protože asi ten fond pak bude nezávisle investovat,” řekl v ČT. V minulosti mluvil o svěřeneckém fondu (více zde »).