Bitva o lukrativní vánoční trhy v Praze míří k soudu

Do otevření tradičních vánočních trhů v hlavním městě zbývají dva měsíce a dosud není jasné, kdo je bude provozovat. Pražský magistrát za dva roky nebyl schopen připravit tendr tak, aby včas vybral vítěze. Nyní zakázka směřuje do finále – konkrétně do rukou firmy podezřívané ze spojenectví s Janouškem. A souběžně se rýsuje i soudní spor. Zvažuje jej vyřazená firma.

Zakázku na provozování lukrativních vánočních a velikonočních trhů v centru Prahy zrušil ještě předchozí primátor Tomáš Hudeček. Smlouvu měla uzavřenou společnost Taiko, která po dvanáct let městu platila 2,6 milionu korun ročně. Tehdejší vedení radnice vypovězení kontraktu zdůvodnilo tím, že je pro Prahu nevýhodný. Dalším – ovšem už neoficiálním – zdůvodněním bylo podezření, že Taiko je spojeno s dlouholetým neformálním vládcem Prahy Romanem Janouškem.

Nyní to ale vypadá, že to bude opět Taiko, kdo ze současného tendru vyjde jako vítěz. “Dali zkrátka na stůj nejlepší nabídku,” prohlásil ještě před ukončením tendru zdroj blízký vedení magistrátu.

Z Prahy:

» Nová mocenská mapa v Praze: TOP 10 vlivu v hlavním městě
» Potvrzeno: Další klíčový hráč Prahy padl
» Babiš dosáhl svého, šéf dopravního podnik v Praze skončil
» Peníze za koalici v Praze. Kdo dostal kolik jméno po jméně
» Babiš na klubu: Vyhoďte už toho šéfa dopravního podniku!

Jenže to není úplně tak jisté. Taiko podle neoficiálních informací zvýšilo cenu a místo 2,6 milionu nabídlo miliony čtyři. Společnost Zahrada Čech, která se do tendru také přihlásila, ovšem nabízí městu o dva miliony víc. Jenže ze soutěže byla vyřazena.

“Vůbec nám nezdůvodnili proč, pouze nám přišlo oznámením, že do dalšího kola nepostupujeme. Trváme už přes měsíc na vysvětlení. Věc mají naši právníci a v tuto chvíli nevylučujeme ani žalobu,” uvedla Michaela Mokrá z managementu společnosti Zahrada Čech, která roky organizuje například tradiční výstavu v Litoměřicích. Podíl ve firmě má i město.

Zahrada Čech nyní píše pražskému magistrátu a žádá vysvětlení. “Přestože tedy byly ze strany naší společnosti splněny veškeré požadavky pro účast ve druhém kole, což plyne z dokumentace vyhlašovatele, nebyla naše společnost k předložení cenové nabídky vyzvána,” stojí v dopise, který manažeři firmy adresovali vedení města a redakce jej má k dispozici.

Právě na poslední větě se nyní točí obhajoba postupu magistrátu. Politici v neoficiálních rozhovorech tvrdí, že předchozí kolo soutěže, po němž byla firma Zahrada Čech vyloučena, vůbec nebylo o ceně.

“Hodnotily se jen technické parametry, na cenu nedošlo, ta se řeší až v nynějším kolem mezi dvěma uchazeči. Takže jsme ani nemohli vědět, že nabízejí víc,” uvedl již citovaný zdroj. Ani on ale důvod vyřazení firmy nesdělil.

A nehodlají to udělat ani úředníci či politici magistrátu, minimálně do té doby, dokud tendr neskončí. “Výběrové řízení dosud rada neprojednala, proto se nelze k této věci vyjadřovat,” stojí v oficiálním stanovisku magistrátu.

Dokumenty k případu  
img_1510 vanocni_trhy_praha_dokument4
vanocni_trhy_praha_dokument vanocni_trhy_praha_dokument2