Potvrzeno: Další klíčový hráč Prahy padl

Sice to chvíli trvalo, ale kuloárové zvěsti se nakonec potvrdily. Pražští radní dnes odvolali dalšího klíčového úředníka města: o svůj post přišel ředitel Institut plánování a rozvoje (IPR) Petr Hlaváček. Do čela mocného úřadu přitom usedl až po příchodu současného vedení města vedeného primátorkou Adrianou Krnáčovou. ANO už má na jeho post svého kandidáta.

IPR je jednou z nejvlivnějších organizací v Praze, má na starosti rozvoj, tvorbu a správu města. Také proto redakce Neovlivní.cz zařadila před časem šéfa instituce Petra Hlaváčka do žebříčku TOP 20 nejvlivnějších lidí metropole, kteří rozhodují o miliardách a dokáží ovlivnit důležité věci. V mocenské mapě se Hlaváček umístil ve druhé desítce ».

K tématu:

» Nová mocenská mapa v Praze: TOP 10 vlivu v hlavním městě
Adriana Krnáčová na konferenci o korupci. Foto: anobudelip.cz
» Babiš dosáhl svého, šéf dopravního podnik v Praze padl
» Peníze za koalici v Praze. Kdo dostal kolik jméno po jméně
» Babiš na klubu: Vyhoďte už toho šéfa dopravního podniku!

Už letos v květnu ale z magistrátu začaly přicházet zprávy, že hnutí ANO je s Hlaváčkem nespokojeno a chystá jeho výměnu (podrobněji zde »). Jeho odchod byl součástí změn, které si Krnáčová naplánovala poté, co po vleklé krizi upevnila svoji pozici ve vedení města. Začala dopravním podnikem, kde vyměnila ředitele, a nachystala se na IPR.

Důvod Hlaváčkova konce zatím radní nekomentovali. Mluvčí magistrátu Vít Hofman uvedl pouze to, že byl ředitel odvolán.

Když se o plánu na odstavení Hlaváčka psalo poprvé, politici ANO tvrdili, že hlavním důvodem mají být údajná pochybení v zadávání zakázek, která v IPR objevili auditoři. A dále kvůli zpoždění, které nabírá územní plán.

IPR namítá, že nálezy auditorů jdou za předchozím vedením úřadu. A dále se brání, že prodleva územního plánu není nijak závratná a institut jej městu předloží v domluveném termínu.

Sám Hlaváček po svém odvolání prohlásil, že důvodům nerozumí. “Údajně jsou za tím problémy s přípravou Metropolitního plánu. Takové zdůvodnění je zarážející, protože k tomu kroku dochází záhy poté, co nezávislá expertní skupina, kterou si samo město objednalo, přišla se závěrem, že plán je v souladu se zákonem a že by Praha měla pokračovat v jeho pořizování,” řekl Hlaváček agentuře ČTK.

Kdo Hlaváčka nahradí, zatím není jasné. Nový ředitel má vzejít z výběrového řízení. Jako o kandidátovi se už před časem mluvilo o poradci Krnáčové Miroslavu Holubovi. Mimochodem, ten už se o tento post jednou ucházel, odborná komise však dala před jeho koncepcí přednost té Hlaváčkově.