Blbé vtipy nepatří k soudu, říká o Zemanovi herec. Sám trest za trapný žert dostal

Miloš Zeman a výrok s kalašnikovem? Prostě špatný vtip. A za špatný vtip by nikdo neměl být předvoláván k soudu, říká herec Jiří Maryško. Ví, o čem mluví. Před rokem udělal sám dost nepovedený vtip. Hrozilo mu vězení, nakonec dostal pokutu 25 tisíc korun a veřejně prospěšné práce.

Poslední dvě jara měl divadelní herec Jiří Maryško poměrně hektická. Na jaře 2014 se naplno rozhořela bitva o existenci jeho domovské scény, Činoherního studia v Ústí nad Labem. Když pak tehdejší vedení radnice (v čele s ČSSD) rozhodlo o likvidaci studia, Maryško zakončil bouřlivé jednání na zastupitelstvu “výchovným” lepancem radnímu pro kulturu. Případ byl posouzen jako přestupek, Maryško platit pokutu.

Jiří Maryško. Zdroj: Cinoherak.cz

Jiří Maryško. Zdroj: Cinoherak.cz

Angažovat ve věcech veřejných se nepřestal. S dalšími členy divadla založil nástupnický spolek – Činoherák Ústí, jehož mecenášem se stal byznysmen Martin Hausenblas, šéf hnutí PRO! Ústí. Strana, která sdružovala několik místních iniciativ, se stala hvězdou podzimních komunálních voleb, obdržela druhý nejvyšší počet hlasů.

O čtvrt roku později Maryško diskutoval na Faceboku s lidmi kolem hnutí o chystané akci, úklidu města. A doporučil – použijeme-li nekorektní slovník – úklid totální. Pod snímkem obětí nacistů, vystřiženým z filmu Lidice, připsal jména konkrétních ústeckých politiků, kteří by se měli „uklidit“. V květnu 2015 vyhodnotil ústecký okresní soud jeho repliku jako výtržnictví a vyměřil mu trest.

Neo: Se svou osobní zkušeností, jak byste kvalifikoval aktuální výrok pana prezidenta? Dopustil se výtržnictví?

Výtržnictví to podle mě není. Je to špatný vtip, o tom žádná. I když si myslím, že soudit vtipy, které se nedají zvážit ani změřit, se dost dobře nedá. Já bych vtipy odsuzoval nerad. Nechci se pana prezidenta nějak zastávat, ale spíš než cokoli jiného to byl prostě hulvátský, opilecký výkřik. Nic, za co by se měli lidé posílat k soudu.

Navíc všichni přeci víme, co je Zeman zač, že to nebyl první takovýhle vtípek – některé se mu povedou víc a některé míň -, ale je trochu zbytečné, aby kolem toho byla takováhle hysterie. Novináři či jeho odpůrci, mezi které se také řadím, by ho prostě neměli brát až tolik za slovo a zbytečně tu bublinu přifukovat. Každý má právo na špatný vtip. Takže se bavíme o tom, jestli to právo má i prezident. Který by měl jít nám všem příkladem a měl by umět zvážit, kdy, kde a v jaké společnosti je který vtip vhodný.

Co odpověděl prezident na otázku, jak se zbavit premiéra Sobotky
“Chcete-li se zbavit jakéhokoli politika, prezidenta nevyjímaje, je k tomu jediná demokratická cesta – a to jsou svobodné volby, které v daném případě budou za rok. Vypadáte mladě, takže roku 2017 se zcela určitě dožijete. A pak existuje nedemokratická cesta – a ta se jmenuje kalašnikov.”
(na mítinku v Tišnově u Brna, 25. 1. 2016)
SniperZeman. Fotomontáž umělce aTeo.

SniperZeman. Fotomontáž: aTeo, ateo.cz

Mně spíš vadí jiná věc. Irituje mě, že v zemi, kde člověk nemůže pod vlivem alkoholu řídit ani jízdní kolo z vesnice do vesnice, může celý stát řídit permanentně opilý prezident. Takže pokud řekne takovýhle blbý vtip, je to ještě dobrý. Taky by mohl v opilosti jako velitel ozbrojených sil zavelet k útoku na vedlejší stát.

Neo: Ovšem vaši poznámku s lidickou fotkou, což byl upřímně řečeno taky dost blbý vtip, soud jako výtržnictví klasifikoval.

Na tom bylo nejhorší, že tenhle můj blbý vtip byl ve skutečnosti jen fotokomentářem v uzavřené diskusi. Nikde jsem to nezveřejňoval. Až tolik sebereflexe mám, že bych si to nedal na vlastní Facebook jako vtip dne. Byla to jenom rychlá reakce na něčí komentář. Hnutí PRO! Ústí tehdy chtělo zorganizovat úklid Ústí, šlo o dobrovolnou brigádu. Vytvořili facebookovou událost a já jsem tam napsal, že úklid Ústí v jejich podání bych si představoval takhle: A vypsal jsem tam pod tu nešťastnou fotku jejich politické oponenty. Byl to rychlý, nepromyšlený fór. Že by se za to mělo soudit, mi dodnes přijde trapné. Trapnější, než samotný můj fór.

Neo: Jak rychle tehdy úřady zareagovaly, jak rychle na vás skočily?

Skočily po mně velice rychle. A původně mě chtěly soudit za šíření nenávisti vůči skupině obyvatel. Což bylo také paradoxní, protože jediní, kdo můj příspěvek šířili, byli ti, které jsem v něm jmenoval. Já ho nikde nešířil a správce události ten můj nepovedený příspěvek rychle smazal. Ovšem potrefené husy si stačily udělat print screen, okamžitě to začaly sdílet po svých Faceboocích, začaly to posílat do Blesku a tak dále. Oni asi jen čekali, až jim někde naběhnu na vidle, protože jsem jim dost lezl na nervy. Takže tohle krásně využili, byla to taková pomstička.

Neo: Vrátím se k otázce: Za jak dlouho jste šel na výslech? Bavíme se o dnech, týdnech?

Do týdne nejdéle. Šlo to fofrem. Žaloba to byla hromadná, žalovalo mě šest lidí nebo kolik. Pozvali si mě na policejní stanici. Z jednoho dvouminutového vtipu byl nakonec tříhodinový výslech.

Neo: Se státním zástupcem jste se pak dohodl na vině a trestu. Proč? Nechtěl jste s tím jít k soudu a očistit se?

Bylo to 25 tisíc pokuty a 180 hodin veřejně prospěšných prací. Já jsem jít k soudu skutečně nechtěl, protože vůbec nebylo jisté, že bych vyhrál. Měl jsem signály, že protistrany chystají  ještě mnohem větší kampaň, že se mě pokusí zdiskreditovat. Na jednu stranu se jim nedivím, na druhou stranu – fér hra to od nich nebyla. Stačilo, aby ukázali obrázek, řekli: ‘Podívejte se, ten Maryško je ale blbec’, každý by si o mně pomyslel svý… Místo toho se mě pokusili dostat do kriminálu. Což se zaplať Pánbůh nepodařilo, ale moc k tomu nechybělo.

Neo: Poškození tehdy říkali, že jim trest nestačí. Že se s vámi budou soudit ještě i občansko-právní cestou. Bylo z toho nakonec něco?

Vyšumělo to. Nechali to být.

Neo: Fanoušci se vám na pokutu složili, vybrali dokonce víc; vím, že jste přebytek daroval na invalidní vozík. Ale těch 180 hodin veřejně prospěšných prací jste strávil kde?

Čtěte také

» Miloš Zeman chce znovu kandidovat na prezidenta
» Herec byl za výrok o střílení odsouzen. Bude Zeman za kalašnikov také?

Já je ještě nikde nestrávil. Z časových důvodů je nastoupím až teď na jaře. Původně jsem chtěl jít do zoologické zahrady v Ústí nad Labem. Ale bohužel, než jsme to stačili vyřídit, proběhl tam malý puč a vyhodili ředitele Bálka. (Jiří Bálek skončil po sedmi měsících, město dodnes neřeklo jasné důvody, proč skončil; za Bálka se postavila Unie českých a slovenských zoologických zahrad i celý management zoo, pozn. red.) Zatím do zoo nasadili jednoho komunistu, takže tam teď samozřejmě nepůjdu, to bych šel do vosího hnízda. Musel jsem se ohlížet dál. Teď jsem si vybral jednu instituci v Děčíně, ale co konkrétně, si zatím musím nechat pro sebe. Dokud mi to soud neodklepne.

Neo: Zaregistrovala jsem vaše výstupy na Streamu, kde poměrně ostře glosujete současné dění. Abych citovala: hlásnej trouba Zeman, zubatá pleš Sobotka, arabští teroristé v převleku za princeznu se zlatou vestou na těle, přejmenování Hamé na Mohamé. Nemáte strach, že zas nějaká žaloba přiletí? Že si něco z toho někdo vyloží jako podněcování k nenávisti?

Strach nemám. Jeden z mých spolupracovníků – textařů – je naštěstí právník, takže… dáváme si už pozor na pusu.

Neo: Čili poučení z kauzy pro vás je, že raději konzultujete vtipy s právníkem?

Ano, je. Přesně tak. Vtip se řekne velice rychle a ne vždycky se domyslí. Dneska v rámci všech těch korektností je třeba dávat si pozor na pusu. A umět rozlišovat mezi vtipem, glosou a vyloženou urážkou. Já mám svoje “urážky” podložené tím, co se skutečně stalo.