Nebyli to zajatci, ale hosté, píší o unesených Češích. Jeden z “hostů” zhubl 30 kilo

Libanonský tisk se ve středu rozepsal o pětici Čechů, kteří se po bezmála sedmi měsících dostali v pondělí na svobodu. V Libanonu prý pobývali jako hosté na tajném místě, jehož polohu znaly místní tajné služby. V teorii o “fešáckém vězení” však několik detailů nesedí.

Libanonský deník An-Nahár ve svém středečním vydání uvedl, že pětice českých občanů v Libanonu nestrádala. “Pobývali v Libanonu jako hosté na utajovaném místě a libanonské bezpečnostní zdroje o nich věděly. Cílem tohoto teatrálního spiknutí bylo vytvořit tlak na české úřady a přinutit je tím k propuštění agenta Hizballáhu Alího Fajáda zadrženého v ČR v rámci zatýkání, jehož cílem byli členové Hizballáhu působící v Evropě,” citovala list agentura ČTK.

Zdroj: The Daily Star Lebanon

Za propuštění Alího Fajáda z ČR se demonstrovalo například před českou ambasádou. Zdroj: The Daily Star Lebanon

Faktem je, že unesení muži měli přístup k lékům. Ale podle vysoce důvěryhodného zdroje, který je s případem detailně seznámen, byli pod neustálým dozorem. Jeden z rukojmí během půl roku zhubl třicet kilogramů.

I v tuto chvíli – dva dny poté, co Češi bezpečně opustili odlehlé místo, kde byli zadržování, zůstávala česká pětice pod dohledem bez možnosti normálně komunikovat s domovem. “Jsou v hotelu, dohlíží na ně stále místní bezpečnostní složky a telefonovat moc nemohou. Každý se sice mohl spojit s rodinou, ale v omezené míře. Celé to vypadá jako podmínečné propuštění. Jakoby se čekalo, až bude Fajád venku,” uvedl zdroj obeznámený s případem.

I příbuzní pětice potvrdili, že normální kontakt se svými blízkými stále nemají. “Ozval se jen jednou, řekli jsme si pár základních vět, ale tím to skončilo,” uvedl jeden z příbuzných.

Jak Neovlivní.cz informovalo během úterního dne, celý den se čekalo, zda a kdy Libanonec Alí Fajád opravdu odletí z České republiky zpět do své vlasti.

K této kauze:

» Za kulisy: Jak tajné služby válčily o případ unesených Čechů
» Potvrzeno: Unesení byli vyměněni za Fajáda, rozhodl tlak politiků
» Poslední hodiny před propuštěním: Detaily o osvobození Čechů
» Unesení Češi měli slíbený rozhovor s Asadem

V ČR Fajádovi hrozilo vydání do Spojených států kvůli terorismu.

Na svobodu mu přitom pomohl přímý zásah české vlády, potvrdily deníku Neovlivní.cz zdroje z bezpečnostních složek. Kabinet se rozhodl proti zájmům USA, spojence v NATO, že upřednostní bezpečný návrat Čechů domů.

“Ta jednání trvala několik týdnů, definitivně se rozhodlo minulý týden. Na bezpečnostní radě státu to prosadil Pelikán, který nakonec získal spojence v Babišovi,” popsal zdroj.

Právě ministr spravedlnosti Robert Pelikán byl tím mužem, který měl podepsat Fajádovo (ne)vydání do Spojených států. Ty chtěly Libanonce soudit za údajné obchodování s teroristy.

Více informací o roli Fajáda a politickém pozadí únosu najdete v INFOBOXU v původním článku »).