Poslední hodiny před propuštěním. Detaily o osvobození Čechů

Bylo krátce po 18. hodině, když v pondělí přišla na mobilní telefon jedné z českých firem krátká zpráva. “Jsme svobodní, jsme v pořádku.” Z neznámého čísla ji poslal jeden z Čechů, kteří byli loni v létě unesení v Libanonu. Deník Neovlivní.cz zrekonstruoval, co se dělo před tím, než si pětici Čechů převzala libanonská policie a dopravila je do bezpečí.

Pětice unesených Čechů. Foto: Policie ČR

Pětice unesených Čechů. Foto: Policie ČR

Žádné ozbrojené komando zasahovat nemuselo. Pětice Čechů se po téměř sedmi měsících věznění ocitla v pondělí v pozdním odpoledni v libanonských horách, únosci je propustili. Bez telefonů, bez doprovodu.

18:00 – Čechům se po chvíli podařilo zastavit kamion, jeho řidič jim půjčil telefon, z něhož se pak do České republiky dostaly první zprávy o šťastném konci celého příběhu.

18:15 – Unesení nejprve rozeslali sms zprávy domů. V další čtvrt hodině se uskutečnilo i několik telefonních hovorů.

Mezitím v Praze probíhalo horečné ověřování informace, že jsou unesení Češi skutečně volní.

18:50 – Redakce Neovlivní.cz kontaktovala příbuzné a přátele unesených. “Nevím, jestli s vámi chci mluvit. Víte – za těch sedm měsíců se k nám dostávají různé zprávy, nevím, čemu věřit,” řekl Neovlivní.cz příbuzný jednoho z unesených.

19:10 – Vládní administrativa oslovuje rodiny zmizelých mužů. “První informace, že se již ozval, jsem obdržel až cca po sedmé hodině večerní,” potvrzuje následně příbuzný dalšího z Čechů.

Psali jsme:

» Průlom po měsících mlčení, přišla zpráva o unesených Češích v Libanonu
» Zákulisí únosu v Libanonu a osudové rozhodnutí Pelikána
» Vojáci tlačí změnu Ústavy, chtějí tajné akce v cizině
» Unesení Češi měli slíbený rozhovor s Asadem
» Kauza unesených Čechů má první politickou oběť
» Kvůli únosu Čechů v Libanonu dostal červenou kartu: Byl to zástupný problém

19:20 – “Blíží se to ke zdárnému konci,” zněla krátce další zpráva z bezpečnostních zdrojů.

Poté, co se Čechům podařilo z půjčeného telefonu kontaktovat ambasádu a místní policii, potvrdili v neoficiálních rozhovorech propuštění unesených i zástupci bezpečnostních složek.

I oni ale uvěřili, že je skutečně konec až poté, co libanonská policie potvrdila, že Čechy převzala a zajišťuje jejich bezpečný převoz na ambasádu.

19:58 – “Už je má libanonská policie. Je konec, už jsou v bezpečí,” uvedl zdroj Neovlivní.cz.

Následně zprávu o propuštění zveřejňuje deník Neovlivní.cz (zde »). Ve dvacet hodin redakce rozesílá sms zprávy členům kabinetu se žádostí o reakci.

20:11 – Oficiální stanovisko zveřejňuje ministerstvo zahraničních věcí: “Češi unesení v Libanonu jsou na svobodě.”