Potvrzeno: Unesení byli vyměněni za Fajáda, rozhodl tlak politiků

Den poté, co pětice Čechů bezpečně opustila odlehlé místo v Libanonu, kde byli drženi jako rukojmí, vychází najevo detaily dohody o jejich propuštění. Deník Neovlivní.cz získal potvrzení, že šlo o “politický obchod”.

Během pár hodin (psáno v úterý 2. 2. brzy odpoledne – pozn.red) odletí z České republiky zpět do své vlasti Libanonec Alí Fajád, jemuž na svobodu pomohlo rozhodnutí české vlády.

Dosud neoficiální informace potvrdily deníku Neovlivní.cz zdroje z bezpečnostních složek. Zároveň s tím vychází najevo, jak se česká vláda v celé věci rozhodovala. “Ta jednání trvala několik týdnů, definitivně se rozhodlo minulý týden. Na bezpečnostní radě státu to prosadil Pelikán, který nakonec získal spojence v Babišovi,” popsal zdroj.

Právě ministr spravedlnosti Robert Pelikán byl tím mužem, který měl podepsat Fajádovo (ne)vydání do Spojených států, které Libanonce chtěli soudit za údajné obchodování s teroristy.

K této kauze:

» Poslední hodiny před propuštěním: Detaily o osvobození Čechů
» Průlom po měsících mlčení, přišla zpráva o unesených Češích v Libanonu
» Zákulisí únosu v Libanonu a osudové rozhodnutí Pelikána
» Vojáci tlačí změnu Ústavy, chtějí tajné akce v cizině
» Unesení Češi měli slíbený rozhovor s Asadem
» Kauza unesených Čechů má první politickou oběť
» Kvůli únosu Čechů v Libanonu dostal červenou kartu: Byl to zástupný problém

Informace, že ve věci zmizení pětice Čechů se hraje právě o budoucí osud Alího Fajáda, byla jednou z hlavních vyšetřovacích variant únosu, který na řadu měsíců zaměstnal bezpečnostní složky i politiky na obou stranách.

Nejasný zatím zůstává osud Saíba Fajáda, který Čechy v zemi doprovázel jako řidič a který je bratrem Fajáda, zadržovaného v Česku.

List L´Orient-Le Jour s odvoláním na místní bezpečnostní zdroje uvedl, že podle dohody obou zemí musí být Alí Fajád z Prahy deportován do 24 hodin od propuštění české pětice.

Další detaily doplnil libanonský The Daily Star, podle nějž dorazil k Fajádově rodině vzkaz, že bude Alí propuštěn, před týdnem.

Fajád byl v ČR zatčen v dubnu 2014, kvůli údajné spolupráci s teroristy, o jeho vydání žádají USA. Američané tvrdí, že Libanonec chtěl jejich agentům prodat zbraně a drogy, protože je měl za radikály z kolumbijské organizace FARC.

Naopak Fajádův obhájce postup Američanů označil za provokaci a předložil pražskému soudu, který řešil jeho vydání, dokumenty, podle nichž je jeho klient spolupracovníkem libanonského vojenského zpravodajství. Libanonská rozvědka to následně oficiálně potvrdila v dopise pro pražský soud.