Chce u soudu potopit někdejší vládce kraje. Kde skončí?

Člen kdysi vlivné politicko-byznysové skupiny, která vládla (nejen) severu Čech, se v procesu kvůli korupci rozhodl, že s sebou dolů stáhne i jiné. Ve stejný den, kdy promluvil před soudem, policie znovu vpadla do prominentních kanceláří v Ústí nad Labem.

Roky byly mnohamilionové projekty v dotačním Regionálním operačním programu (ROP) Severozápad ovlivňovány skupinou nejmocnějších politiků Ústecka a Karlovarska, kde ROP peníze rozděloval, prohlásil v pondělí před soudem bývalý ředitel instituce Petr Kušnierz.

Sám už byl kvůli machinacím ve vězení, momentálně má na krku další obvinění – a právě to je podle něj důvod, proč se rozhodl, že přestane mlčet.

Kontext:

» Kdo má v ČR vliv: TOP 10 v Ústeckém kraji
» Utajený dokument: Dotační šéf Kušnierz neměl být propuštěn
» Pelikána čeká případ předčasně propuštěného dotačního bosse
» 2015: Malér soudce Bureše – Večírek u Pavla Němce
» 2016: Elity na Němcově večírku prořídly, soudce Bureš to vzdal

“Když se obrátíte na lidi, kterým jste vyšli vstříc a oni se k vám stavějí jako k prašivému psovi. Podruhé nepůjdu sedět za něco, co jsem neudělal. Přišel jsem o všechno, o rodinu, o postavení, o bydlení,” citoval Kušnierze server Novinky.cz.

A pak začal jmenovat významná jména, s jejichž vědomím se podle něj dotační machinace celou dobu odehrávaly: kdysi vlivný politik ODS Petr Gandalovič (dosluhující velvyslanec v USA), ústecká hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD), její předchůdci Jiří Šulc (ODS) a Josef Novotný (ČSSD), stranický kolega Vaňhové Arno Fišera (ex-radní kraje). A také severočeští byznysmeni Patrik Oulický, odsouzený ex-senátor Alexandr Novák, Vladimír Repáč či Daniel Ježek.

Většina z těchto mocných představitelů regionu Kušnierzovy výpovědi kategoricky popřela jako účelové.

V den, kdy je kdysi mocný úředník znovu pronášel před soudem, ovšem detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) znovu přišli do kanceláří ústeckého advokáta Aleše Dostála. “Dostál zastupoval bývalého ředitele dotačního úřadu Petra Kušnierze nebo podnikatele Patrika Oulického. K zásahu došlo poté, co Kušnierz o roli Dostála v kauze údajných manipulací s evropskými projekty promluvil na ÚOOZ. Vrchní státní zastupitelství v Praze, které případ dozoruje, se k prohlídce nechce vyjadřovat,” popsalo zátah Aktuálně.cz.

Kušnierz byl v roce 2012 pravomocně odsouzen za korupci. S komplici se snažil ovlivnit schválení dotací na tři projekty a celkem si na úplatcích rozdělili 885 tisíc. Za přijímání úplatků a zneužití svých pravomocí dostal pět let vězení, pokutu 750 tisíc a na 5,5 roku zákaz práce s evropskými dotacemi.

Státní zástupkyně Naďa Voláková navrhla před rokem jeho propuštění zhruba po polovině trestu. Bývalý ředitel dotačního úřadu byl podle ní příkladným vězněm.

Státní zastupitelství čelilo podezření ze zvýhodnění Petra Kušnierze již dříve i kvůli tomu, že manžel žalobkyně Volákové, někdejší náměstek ministra spravedlnosti za ODS Daniel Volák, má úzké vazby na Kušnierzovo okolí.

Další pochybnosti se vznášejí nad snížením Kušnierzova trestu, o kterém rozhodl pražský vrchní soud. Jeho předseda Jaroslav Bureš se podle dřívějšího zjištění Neovlivní.cz účastnil večírku u vlivného zákulisního hráče justice – exministra spravedlnosti Pavla Němce. Na párty se sešel mimo jiné i s Danielem Volákem.