Co prozradily smazané webovky firmy, za kterou lobboval Mynář

Hned čtyři české vodní elektrárny uváděla firma Liglass Trading, za kterou u kyrgyzských úřadů lobboval prezidentův kancléř Vratislav Mynář, na svých původních webových stránkách jako referenční body své práce. Společnost ČEZ, pod kterou vodní díla spadají, ale popřela, že by s firmou jakkoli spolupracovala. Webové stránky Liglass Trading byly před pár dny smazané, deník Neovlivní.cz zrekonstruoval jejich historii.

Hydroelektrárny Slapy, Kamýk, Lipno a Štěchovice. Ty uváděla na svých původních webových stránkách společnost Liglass Trading jako referenční stavby. Všechny zmiňované elektrárny spadají pod polostátní firmu ČEZ. Její zástupci na dotaz Neovlivní.cz ale uvedli, že o firmě nic nevědí.

“Společnost Liglass Trading nefigurovala v uplynulých letech mezi dodavateli pro vodní elektrárny ČEZ, a.s.,” uvedl Martin Schreier, mluvčí pro obnovitelné zdroje ČEZ.

Rozpor by mohla vysvětlit sama firma Liglass Trading, ta však s médii stále nekomunikuje. “Naše firma své obchodní aktivity nekomentuje,” uvedl jeden z vedoucích manažerů Juraj Pavol s tím, že firma chystá tiskové prohlášení k celému případu. Do dnešního dne je ale nevydala.

Reference, které firma původně uváděla na svých stránkách. Ty jsou nyní v rekonstrukci. Zdroj: web.archive.org

Webové stránky firmy jsou podle oficiálního oznámení “v rekonstrukci” a jejich obsah je nepřístupný. Stačí ovšem navštívit web https://web.archive.org, zadat “liglasstrading.cz” a zobrazí se kompletní historie firemních stránek před tím, než byly pro veřejnost smazané. A na těchto smazaných stránkách jsou i výše uváděné reference (externí odkaz zde).

Mimochodem: firma poslala stránky “do rekonstrukce” v červnu, těsně před tím, než překvapivě vyhrála v Kyrgyzstánu miliardovou zakázku na výstavbu několika vodních elektráren. Jak už deník Neovlivní.cz informoval, za firmu Liglass Trading intervenoval u kyrgyzského prezidenta kancléř Vratislav Mynář, jeden z nejbližších spolupracovníků Miloše Zemana. Obří zakázka byla také tématem červnového rozhovoru mezi Milošem Zemanem a jeho kyrgyzským protějškem Almazbekem Atambajevem.

Případ Mynářova lobbingu:

» Chci vyjádřit podporu. Jak prezidentův kancléř lobboval za soukromou firmu
» Mynář k intervenci v miliardové zakázce: Prostě mě oslovili
 » Dokument: Dopis Zemanova kancléře do Kyrgyzstánu
 » Mynář: Nechal jsem si tu firmu prověřit. MPO: Nic jsme mu nedali

Intervenci z Prahy dávají některá místní média velkou váhu, protože firma Liglass Trading zakázku získala i přes to, že se proti tomu stavěli kyrgyzští diplomaté. Varovali, že firma není na trhu vodních elektráren příliš známá a navíc její matka skončila v insolvenci a není jisté, zda společnost bude mít dostatek prostředků na výstavbu.

Firma navíc podle kyrgyzského webu 24.kg předložila tamním úřadům doklad o financování z UniCredit Bank, na jejímž účtu má mít skoro 400 milionů. Její mluvčí Petr Plocek ale jakoukoli spolupráci popřel. “Nemáme s nimi nic společného, účet u nás nemají, celé nás to jen poškozuje,” prohlásil.

Na základě zrekonstruovaných webových stránek firmy, veřejně dostupných zdrojů a rozhovorů s lidmi z energetiky se rýsuje následující obrázek společnosti Liglass Trading:

Byla založena jako dvou set tisícové “eseročko” v roce 2003. A to firmou podobného jména Liglass, která vznikla z někdejších státních železnobrodských skláren. Matka se původně specializovala výhradně na sklářské odvětví: proslulá byla její ruční výroba vinutých perel, vánočních ozdob a bižuterie.

Na přelomu tisíciletí se ale sklárnám obecně přestávalo v Česku dařit, nepomohlo ani přenesení části výroby do Číny a manažeři Liglassu tak přibrali ke sklu ještě fotovoltaický byznys. Díky tomu mohla společnosti ještě v roce 2010 hlásit rekordní obrat půl miliardy.

A na solární elektrárny měla společnost právě svoji založenou dceru Liglass Trading, která je s ní finančně i personálně propojená. Firma se prezentovala na svých webových stránkách s dvěma divizemi: stavební a investiční. Podle vlastních údajů na zrušených webových stránkách investovala miliardy do elektráren nejen v Česku, ale také v Itálii. A připisuje si také elektrárny v Asii.

Jenže před čtyřmi lety se něco pokazilo, v roce 2012 se mateřská firma Liglass propadla do čtrnáctimilionové ztráty. Přestala splácet úvěry, dluhy se hromadily a v září 2015 ji soud na návrh jejích vlastníků poslal do insolvence.

Sama firma pak v návrhu tvrdí, že do finančních těžkostí se dostala kvůli údajné pohledávce 4 miliony euro (cca sto milionů korun). Ty jí údajně dluží společnost Nekavo Holdings Limited, která má sídlo na Kypru a anonymní vlastníky. Potvrdit to na Kypru nelze. Ředitelka Rena David, která figuruje u řady firem utajenými majiteli, na dotazy zaslané emailem neodpověděla.

Sama firma Liglass skončila s dluhy zhruba 170 milionů korun. Přičemž dluží nejen dodavatelům, kteří  s ní na solárech pracovali, ale také celníkům, zdravotní pojišťovně, finančnímu úřadu a správě sociálního zabezpečení.

Zatímco ohledně hydroelektráren je těžké na firmu Liglass Trading sehnat nějaké reference – kromě jejích vlastních smazaných –  v solárním byznyse její jméno není úplně neznámé. Má ovšem pověst firmy, která nejede na vlastní pěst, ale stojí za ní velká energetická skupina. Insolvenční rejstřík navíc ukázal, že některé ze staveb její matky byly problematické. Vyšlo to najevo ve sporu o jednu z přihlášených pohledávek, kterou firma odmítá uznat s tím, že věřitel nedodal správný materiál a stavba se tak nevyvedla, jak měla. Banka proto tehdy pozastavila financování stavby této fotovoltaické elektrárny v Itálii.