Další dokument z Bruselu: I v něm se odkazuje na střet zájmů premiéra

Poslanci Evropského parlamentu už dnes začnou oficiálně řešit případ českého premiéra Andreje Babiše a jeho střetu zájmů v byznyse a politice. Právníci Evropské komise už vydali stanovisko, podle něhož je český politik ve střetu zájmů a holdingu Agrofert, který je největším příjemcem dotací v Česku, se zbavil jen na oko. Babiš to striktně odmítá a tvrdí, že jde jen o jeden právní názor. Jenže na stanovisko o střetu zájmů se odkazuje i další dokument z Bruselu.

Generální ředitelství pro regionální politiku Evropské komise (DG Regio) už má k dispozici dva hlavní dokumenty, které si vyžádalo kvůli rozhodování o tom, zda je český premiér Andrej Babiš kvůli svému byznysu ve střetu zájmů. První pronikl na veřejnost o víkendu a stálo v něm, že právní servis Evropské komise už 19. listopadu dospěl k jasnému závěru: předseda české vlády je ve střetu zájmů.

Brusel má ale k dispozici i další stanovisko, a to od generálního ředitele pro rozpočet (DG Budget) Gerta Jana Koopmana. Ten ve svém přípise přejímá výše zmíněný názor právníků a nijak jej nerozporuje. “Výše uvedenou zprávou žádáte o konzultaci Právní službu ve věci výkladu článku 61 Nového finančního nařízení 2018 a aplikace nového ustanovení. Pro detailní právní analýzu odkazujeme na zprávu právní služby ze dne 19. 11.,” napsal Koopman v dopise s datem 23. listopadu.

Psali jsme:
» Nové nařízení EU: Konec dotací pro politiky a jejich firmy
» Z unie sílí tlak na českého premiéra. Kvůli miliardám na dotacích
» Přesun jen na oko? Agrofert, Babiš a otázky a odpovědi

Jeho stanovisko je důležité pro to, jak vykládat nová zpřísněná pravidla o střetu zájmů. Ta platí od letošního léta a zakazují politikům v exponovaných funkcích pobírat dotace.

Podle nových evropských rozpočtových pravidel se evropský či český politik nebo úředník, který může přímo nebo nepřímo ovlivnit čerpání evropských dotací, a zároveň ovlivňovat firmy, které tyto dotace čerpají, bude nacházet v zakázaném střetu zájmů. Detailně jsme popsali v tomto článku.

Z dopisu generálního ředitele pro rozpočet Koopmana rovněž vyplývá, že jakýkoli střet zájmů u finančních prostředků Evropské unie se týká i českých politiků a úředníků. Stejně tak by měly samotné členské státy střetu zájmů systémově předcházet.

A když některý z politiků nařízení porušení, je tu pode DG Budget hned několik možností, jak postupovat dál. “Například standardní odstoupení veřejného činitele z veřejné funkce, pokud se účastní jednání či učiněním jednotlivých rozhodnutí dostává do konfliktu zájmů nebo povinné zbavení se majetkové účasti prodejem obchodního podílu.”

Prokázaný střet zájmů si pak mají řešit jednotlivé státy individuálně, zároveň ale DG Budget ve svém stanovisku upozorňuje, že i Brusel může zasáhnout a zastavit přísun dotací do dané země.

Případem českého premiéra se už dnes bude zabývat výbor pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu. Před poslanci má vystoupit eurokomisař Günther Oettinger, který jim má předložit informace o nejnovějším vývoji v kauze. A část poslanců už předem avizuje, že tento případ nehodlá nechat vyšumět.

“Neexistuje žádné ospravedlnění zneužívání výkonu vysoké státní funkce pro osobní zisk. Právní služba Evropské komise zcela jasně shledala, že Andrej Babiše je ve střetu zájmů, a český parlament ani Komise teď nemohou nečinně přihlížet a nechat tuto situaci dále znevažovat českou vládu a Evropskou unii,” stojí například ve stanovisku poslanců za Zelené.

A podobně vidí kauzu i Babišova kritička a šéfka výboru pro kontrolu rozpočtu Ingeborg Grässle. “Pokud se potvrdí, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů, nelze dělat, jako by se nic nestalo. Začne celý proces vracení peněz z evropských fondů a finančních korekcí. Hlavní otázkou nyní je, jaká je důvěra v české úřady. To je ten hlavní bod. Takováto situace je nebývalá, aby byl premiér nebo člen vlády zároveň i ve vedení podniku, který čerpá evropské dotace,” citovaly ji o víkendu Hospodářské noviny.

Sám český premiér Babiš striktně odmítá, že by se ve střetu zájmů nacházel a tvrdí, že se stal opět obětí kampaně. “Není náhoda to načasování. V pondělí to bude na výboru rozpočtové kontroly. S tím absolutně nemá nic společného tato uměle vytvořená kauza. Je to nepravda. Žádné vyšetřování není. Jsou to nesmysly a jasně jsem řekl, že nejsem ve střetu zájmů a chovám se podle zákona lex Babiš, který opozice zorganizovala. Svěřenské fondy neřídím ani neovládám,“ řekl Andrej Babiš  v České televizi.