Dohoda pro Škodův palác: Krnáčová vyjednala slevu, nebyla zadarmo

Vleklý příběh nevýhodného pronájmu Škodova paláce, za který má Praha podle uzavřené smlouvy zaplatit čtyři miliardy korun, končí. Magistrát se dohodl s majitelem budovy na snížení nájemného. Současně se Praha podle informací Neovlivní.cz vzdala kupní opce. V budoucnu vedení města plánuje stěhování do vlastních prostor.

Případ, který málem stál křeslo primátorku Adrianu Krnáčovou, nabral v posledních dvou týdnech na obrátkách. Nejprve policie konstatovala, že se Krnáčová nedopustila žádného trestného činu, když za zády rady dojednávala výměnu právníků s protistranou sporu, (psali jsme zde »).

Výběr k této kauze:

» Krnáčová se uklikla. A odkryla, jak jedná s firmou proti Praze
» Jak se Krnáčová (ne)dohodla: Podrobnosti z emailů
» Vyhozený advokát: Dotlačili bychom je k výhodné dohodě
» Krnáčová je odstavila, přesto jim město zaplatilo čtvrt milionu
» Nové důkazy: Tak se domlouvají zakázky za Krnáčové

A nyní podle informací Neovlivní.cz primátorka dojednala slevu na nájemném, které město ve Škodově paláci platí. “Dohoda je uzavřená, tento týden ji magistrát oznámí,” uvedl zdroj dobře obeznámený s případem.

Nájemné by se mělo snížit zhruba o 30 procent, což v celkové částce přes čtyři miliardy korun dělá úsporu 500 milionů.

Vlastník budovy, společnost Copa Retail, na dohodu přistoupila výměnou za to, že se Praha vzdá kupní opce zakotvené v nájemní smlouvě. Právě opce zvyšovala cenu nájemného.

“Jediný způsob, jak může město dosáhnout snížení nájemného, je vzdát se kupní opce spolu s dalšími nestandardními ustanoveními nájemní smlouvy,” uvedla už přes časem za majitele budovy manažerka společnosti Abigail Schaeffer.

Firma nabízela dohodu dlouhodobě, předchozí primátoři ale na ni odmítali přistoupit, protože se mimo jiné odmítali vzdát právě kupní opce. A to proto, že nebylo jasné, kam by Praha úředníky ze Škodova paláce po odchodu z budovy nastěhovala. Dohoda tak podle nich nebyla pro město výhodná.

Nynější vedení města podle informací Neovlivní.cz jako jednu z variant plánuje, že postaví zcela novou budovu na Smíchově.

Primátorka Krnáčová detaily dohody nekomentovala. Potvrdila ale, že jednání s majitelem Škodova paláce finišují. “Jednání se chýlí ke konci. Jediným možným řešením bylo jednání o možné slevě, protože soudními spory s pochybnou argumentací, kterou zvolila TOP 09, město ničeho nedosáhlo a všechny prohrálo,” uvedla Krnáčová.

TOP 09 i ODS ale od počátku argumentuje tím, že k soudnímu sporu přistoupilo mimo jiné proto, aby majitele paláce dotlačilo k dohodě.