Krnáčová je odstavila, přesto jim město zaplatilo čtvrt milionu

Advokáty z kanceláře Kocián Šolc Balaštík sice primátorka Adriana Krnáčová pod tlakem odstavila od kauzy Škodova paláce, město jim ovšem i tak muselo zaplatit přes čtvrt milionu korun.

Advokáty doporučila Krnáčové za zády městské rady protistrana sporu o nájemné ve Škodově paláci. Když to na primátorku díky její vlastní indiskreci prasklo a začalo to ohrožovat její kariéru, Krnáčová sama oznámila, že spolupráci s kanceláři Kocián Šolc Balaštík ukončí, aby předešla pochybnostem.

Jak nyní zjistil deník Neovlivní.cz, advokáti poslali na magistrát fakturu s poukazem na to, že už pro město odvedli část své práce.

Jaroslava Janderová z ODS

Jaroslava Janderová z ODS.

“Ptala jsem se, zda Praha něco zaplatila advokátní kanceláři Kocián Šolc Balaštík za práci v případu pronájmu Škodova paláce. Dostala jsem odpověď, že ano, kolem 300 000 korun,” potvrdila informace Neovlivní.cz šéfka kontrolního výboru magistrátu Jaroslava Janderová (ODS). “Je to samozřejmě logické. Kancelář si částku po právu naúčtovala podle uzavřené smlouvy. Problém je, že magistrát opět vinou primátorky vynaložil další peníze, které víceméně přijdou vniveč,” dodala.

Jestli podklady a práci svých kolegů dokáží nějak využít advokáti z nově najaté kanceláře Císař, Češka, Smutný, zatím není jasné. Jejich strategie v případu je totiž nejasná, což vyplývá ze záznamu z úterní schůze radních, kteří je pro zastupování města ve sporu o nájemné ve Škodově paláci potvrdili.

Zástupce kanceláře Jaromír Císař na záznamu výslovně říká, že vést soudní spor nebylo ze strany Prahy šťastné rozhodnutí.

“My už jsme v minulosti pro hlavní město Prahu na této smlouvě pracovali, respektive tedy na vyjednávání o mimosoudním narovnání, nicméně to bylo přerušeno právě tím, že potom padlo rozhodnutí, aby se vyjednávání skončilo a vedl se soudní spor, což si myslím, že nebylo šťastné rozhodnutí. Soudní spor se samozřejmě klidně vést může, také bude probíhat, ale je to podle nás, podle toho, co jsme doporučovali, prostředek určitého tlaku na protistranu, který je vhodný pro to vyjednávání… Co vidíme jako nešťastné v tuto chvíli, je přílišná medializace, takže bysme rádi vedli ta jednání tak, aby se ta situace zklidnila, protože to pod tlakem různých povrchních názorů novinářů… se ta citlivá vyjednání vedou špatně, už dost je to citlivé vlastně tím, že se v té věci vedou úkony vyšetřování,” prohlásil na zasedání rady Císař.

Předsedkyně kontrolní komise magistrátu Janderová otevřeně říká, že ji tato slova zaskočila. Chce proto na další zasedání komise pozvat zástupce této advokátní kanceláře.

“Je třeba vyjasnit, jestli budou v zájmu Prahy postupovat s naprostým nasazením, aby zvrátili ten prvoinstanční nepříznivý verdikt, nebo považují spor za nešťastný, jak v úterý zaznělo. Ten výrok je uprostřed sporu krajně nevhodný,” uvedla Janderová. “Pak se ptám, jestli všechny ty výměny advokátů nejsou předem domluvené a případ není dávno dohodnutý. Tyto pochybnosti bych na zasedání komise ráda rozptýlila.”

Advokáti z kanceláře Císař, Češka, Smutný úterní zasedání rady ani pochybnosti šéfky kontrolní komise nekomentovali. Na zaslané otázky zatím nereagovali.