Dráhy dostály slibu, kvůli prohrané arbitráži se obrátily na policii

Listopadový verdikt stálého rozhodčího soudu, který státu uložil zaplatit přes miliardu korun firmě Škoda Transportation v souvislosti s dodávkou lokomotiv Českým drahám, bude přezkoumávat policie. Vedení drah se kvůli prohrané arbitráži obrátilo na Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Jak uvedly online deník Lidovky.cz, dopravce požádal 4. ledna o prověření postupu rozhodců, kteří měli spor na starosti. “Podali jsme podnět k prošetření možného spáchání trestného činu,” řekl serveru mluvčí drah Radek Joklík.

Čtěte také:

Peteri / Shutterstock.com
» Dělají si srandu? Babiš zuří a útočí na Pokorného soud
» Stát prohrál obří arbitráž, dráhy musí zaplatit přes miliardu korun
» Námitka podjatosti se zamítá, bitva státu a “Pokorného” soudu vrcholí

Dráhy se u rozhodčího soudu, za nímž stojí jako klíčová postava premiérův přítel Radek Pokorný, už několik let domáhaly vyplacení 945 milionů korun za pozdní dodání lokomotiv. Poškozená se však cítila i dodavatelská firma Škoda Transportation, žádala miliardu a půl.

Arbitři nakonec rozhodli, že platit budou dráhy – přes 1,1 miliardy korun. Největší částí z toho je inflační navýšení ceny lokomotiv v hodnotě 760 milionů korun a doplacení pěti procent kupní ceny, které ČD v roce 2011 nezaplatily. Požadavky Českých drah arbitři zcela zamítli. Nepomohly ani námitky státu, který se domáhal výměny jednoho z arbitrů kvůli podezření z podjatosti (psali jsme zde »).

Na verdikt reagovali velmi emotivně členové vlády. Ministr financí Andrej Babiš napadl rovnou celý rozhodčí soud, ministr dopravy Dan Ťok pak dráhy vyzval, ať nic neplatí a podají trestní oznámení. “Je to skandální rozhodnutí. Ocitli jsme v situaci, kdy v přímém přenosu dochází k tunelování Českých drah,” řekl bezprostředně po verdiktu ministr Ťok.

Ten usiloval, aby se situací kolem drah zabývala vláda, opakovaně se však tento bod na program nedostal.

“Vidíme až hysterickou reakci na rozhodnutí soudu. Stát by se neměl na něčem takovém podílet,” kritizoval Ťokův postup v Hospodářských novinách předseda rozhodčího soudu Zdeněk Somr. “Považujeme za bezprecedentní, aby ministr vyhrožoval rozhodcům a soudu, že na ně pošle policii. To mi připomíná dobu dávno minulou.”