Námitka podjatosti se zamítá. Bitva státu a “Pokorného” soudu vrcholí

Miliardová arbitráž s politickým přesahem mezi státními drahami a společností Škoda Transportation vstupuje do finále. Arbitrážní soud odmítl námitku, kterou se stát domáhal výměny jednoho z arbitrů kvůli podezření z podjatosti. Finální verdikt o škodě významně ovlivní vztah státu k stálému rozhodčímu soudu, za nímž stojí jako klíčová postava premiérův přítel Radek Pokorný.

Za plzeňskou strojírnu sedí v tříčlenném senátu Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře Milan Polák. České dráhy, které jsou se Škodou Transportation v obchodním sporu, požádaly v září o jeho výměnu. Argumentují tím, že Polák není nestranný.

“Milan Polák pracovně působí v rámci skupiny Ernst & Young, která v daném sporu poskytovala služby ve prospěch společnosti Škoda Transportation,” zdůvodnily svůj návrh státní dráhy.

Vedení rozhodčího soudu ovšem nyní podle informací Neovlivní.cz rozhodlo, že k výměně arbitra Poláka není důvod. A námitku podjatosti zamítlo. Rozhodnutí redakci potvrdily České dráhy, které na svém podezření ohledně střetu zájmů rozhodce Poláka ani nadále nic nemění.

Více o sporu o arbitráže:

» Zákulisní bitva o arbitráže: Sokol proti Pokornému
» Sokol: Pokorný by si měl uvědomit, že dojde i na něj
» Přehledně: Kdy Sobotkův přítel pracuje proti státu
» Už žádné rozhodčí doložky, rozhodl Ťok
» Právník Pokorný píše ministrovi: Sviňárny! Že vám není hanba
» Ťok zvažuje konec rozhodčím doložkám. Kvůli příteli premiéra
» Vlivná instituce Sobotkova přítele pod drobnohledem policie

“České dráhy se domnívají, že toto rozhodnutí je zcela nesprávné a že Rozhodčí soud vůbec nezohlednil důvody, o které se námitka podjatosti opírala. České dráhy tak nadále trvají na svém stanovisku, že rozhodce Milan Polák by měl být vyloučen z rozhodování věci pro svoji zjevnou podjatost,” uvedl mluvčí drah Radek Joklík.

Škoda Transportation průběh arbitrážního řízení striktně nekomentuje. Arbitr Polák zase nebyl v uplynulých dnech k zastižení.

Po zamítnutí požadavku státu už nyní nic nebrání tomu, aby byl vynesen verdikt, jehož podstatou je zpožděná dodávka lokomotiv. Poškozené se cítí obě strany. České dráhy žádají bezmála miliardu, škodovka miliardu a půl.

Případ sám o sobě nadto přispěl výjimečnému kroku ministra dopravy Dana Ťoka, který je přesvědčen, že při současném nastavení arbitrážního soudu je pro stát “bezpečnější” řešit své obchodní spory u obecných soudů. Vydal tedy pokyn, aby resort a všechny jeho obchodní společnosti do budoucna uzavíraly smlouvy bez rozhodčích doložek.

Deník Neovlivní.cz již informoval, že pochyby budí zejména Radek Pokorný, klíčová postava stálého rozhodčího soudu. Jeho advokátní společnost zastupuje soukromé firmy proti státu ve sporech, které přitom končí právě u arbitrážního soudu, jehož je místopředsedou (více zde »). Pokorný nicméně jakýkoli střet zájmů odmítá.

Na rozhodnutí ministra Ťoka nicméně reagoval velmi emotivní sms zprávou. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), blízký přítel právníka Pokorného, nadto krátce po přestřelce mezi Pokorným a Ťokem ostře vystartoval proti ministrovi kvůli přípravě tendru na mýto.