Stát prohrál obří arbitráž, dráhy musí zaplatit přes miliardu korun

Arbitráž, ve které si stát neúspěšně stěžoval na nerovné podmínky a podjatost jednoho z arbitrů, je u konce. Rozhodčí soud při hospodářské a agrární komoře rozhodl, že státní České dráhy musí společností Škoda Transportation zaplatit přes 1,1 miliardy korun. Ve sporu šlo o zpožděnou dodávku lokomotiv.

Dráhy se u rozhodčího soudu, za nímž stojí jako klíčová postava premiérův přítel Radek Pokorný, už několik let domáhaly vyplacení 945 milionů korun za pozdní dodání lokomotiv. Poškozená se cítila i dodavatelská firma Škoda Transportation, žádala miliardu a půl.

Více o sporu o arbitráže:

» Námitka podjatosti se zamítá, bitva státu a “Pokorného” soudu vrcholí
» Zákulisní bitva o arbitráže: Sokol proti Pokornému
» Sokol: Pokorný by si měl uvědomit, že dojde i na něj
» Přehledně: Kdy Sobotkův přítel pracuje proti státu
» Už žádné rozhodčí doložky, rozhodl Ťok
» Právník Pokorný píše ministrovi: Sviňárny! Že vám není hanba
» Ťok zvažuje konec rozhodčím doložkám. Kvůli příteli premiéra
» Vlivná instituce Sobotkova přítele pod drobnohledem policie

Podle verdiktu, na který jako první upozornil server iDnes, arbitři rozhodli, že České dráhy musí Škodě Transportation zaplatit přes 1,1 miliardy korun. Největší částí z toho je inflační navýšení ceny lokomotiv v hodnotě 760 milionů korun a doplacení pěti procent kupní ceny, které ČD v roce 2011 nezaplatily. Podle serveru musí dráhy první půl miliardy zaplatit už do konce tohoto týdne.

Požadavky Českých drah arbitři zcela zamítli. Nepomohly ani námitky státu, který se domáhal výměny jednoho z arbitrů kvůli podezření z podjatosti (psali jsme zde »).

“Je to skandální rozhodnutí. Ocitli jsme v situaci, kdy v přímém přenosu dochází k tunelování Českých drah,” reagoval na verdikt ministr dopravy Dan Ťok na mimořádné tiskové konferenci.

Ťok je přesvědčen, že při současném nastavení arbitrážního soudu je pro stát “bezpečnější” řešit své obchodní spory u obecných soudů. Vydal už pokyn, aby resort a všechny jeho obchodní společnosti do budoucna uzavíraly smlouvy bez rozhodčích doložek.

Ministrovo rozhodnutí nezůstalo osamoceno, ve vládním hnutí ANO se rodí plán, jak podobný krok rozšířit i na ostatní resorty. Jednou z variant je podle informací Neovlivní.cz zákon, který by plošně zamezil tomu, aby se spory státu se soukromými firmami řešily u arbitrážních soudů.“Je to v diskusi, nyní se řeší, kdo by zákon předkládal, který resort,” uvedl zdroj obeznámený s plány ANO.

Deník Neovlivní.cz také před pár týdny informoval, že pochyby budí zejména Radek Pokorný, klíčová postava stálého rozhodčího soudu. Jeho advokátní společnost zastupuje soukromé firmy proti státu ve sporech, které přitom končí právě u arbitrážního soudu, jehož je místopředsedou (více zde »). Pokorný nicméně jakýkoli střet zájmů odmítá.