© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Předseda vlády Babiš smí beztrestně lhát. Odpovědnost za vlastní selhání ale podle úřadů nenese. Jako třeba za nezvládnutí epidemie covid.
Hned dvakrát tento týden uspěl předseda vlády u soudů, kde se ocitl kvůli svým výrokům na adresu politické konkurence či kritiků. Nejprve soud rozhodl, že Andrej Babiš smí beztrestně a bez důkazů říkat o protikorupční organizaci Transparency International, že je zkorumpovaná. A nejnověji pak soud posvětil Babišův výrok na adresu Miroslava Kalouska, že je “ožrala a zloděj zlodějská”, který “zabil lidi cez padáky”.
Oba verdikty pocházejí z dílny Krajského soudu v Praze. V případě Transparency takto soud rozhodl opakovaně i po zrušení rozsudku vrchním soudem. V případě Kalouska naopak soudkyně Simona Kačerová z Okresního soudu pro Prahu Západ, která případ původně dostala na stůl, Babiše odsoudila k omluvě. Ale pak ve prospěch Babiše zasáhl opět Krajský soud v Praze.
“Je zcela evidentní, že žalovaný (Babiš) byl ovlivněn dlouhodobou averzí vůči žalobci (Kalouskovi) a že jednoznačně sledoval cíl poškodit žalobce a vyřídit si s ním jakési osobní účty,” konstatovala soudkyně Kačerová v původním rozsudku. “Výroky překročily pravidla slušnosti, na kterých je nutno v civilizované společnosti trvat.”
Jenže Krajský soud v Praze její rozsudek zrušil, případ jí vrátil se závazným pokynem, jak rozhodnout. Napodruhé už musela Kačerová Babiše žaloby zprostit. Soudkyně má přitom na lživé výroky politiků jasný názor, který dala najevo už v předchozím sporu, kdy Babiše žalovala jedna z demonstrantek proti premiérovi za jeho slova, že jsou zaplacení. “Svoboda projevu neznamená právo lhát, případně šířit neověřené informace,” konstatovala tehdy soudkyně Kačerová.
ČTĚTE TAKÉ: Vyšetřování kauz ANO drhne. Policie si neví rady
Nyní musela v intencích závazného pokynu Krajské soudu otočit a k rozsudku uvedla: “Žalovaný (Babiš) se svých výroků dopustil na půdě Parlamentu, která zaručuje maximální míru svobody projevu.”
Soudkyně Simona Kačerová se přitom snaží “převychovat” premiéra opakovaně. A dosud marně. Nařídila mu rovněž, aby se omluvil senátorovi Lukášovi Wagenknechtovi za označení udavač a psychopat. I tady se ale ještě čeká na odvolání.
Civilní žaloby na politiky za jejich výroky jsou přitom v podstatě jedinou cestou, jak je přitlačit k odpovědnosti za slova, která překračují zákon či meze slušného chování. Lidé mimo politiku mohou být za nepravdivé či nesnášenlivé výroky trestně stíhání pro pomluvu či podněcování k rasové či jiné nesnášenlivosti. Politiky ze Sněmovny ale zpravidla přikryje poslanecká imunita.
Stalo se to například v případě poslance SPD Miloslava Roznera, který zpochybňoval existenci romského koncentračního tábora v Letech u Písku. Nebo u komunisty Zdeňka Ondráčka, který obvinil prezidentského kandidáta Michaela Horáčka ze spolupráce s StB.
Oba politiky odmítli jejich kolegové policii vydat s odvoláním na poslaneckou imunitu.
Výše popisované soudní verdikty v Babišův prospěch ostře kontrastují s jinými verdikty úřadů, které posuzovaly například premiérův podíl na nezvládnuté epidemii covid-19 v zemi. V rekordně krátkém čase dvou měsíců státní zastupitelství prozkoumalo všechny okolnosti vládního boje s koronavirem a konstatovalo, že premiér Andrej Babiš a jeho tým nenesou za nezvládnutou strategii žádnou trestněprávní odpovědnost. Detaily ZDE.
Jako jeden z argumentů pak státní zástupce Zdeněk Michora použil tvrzení, že to vládě vlastně kazili lidi. “Pro řádné posouzení příčinné souvislosti s následkem (zvýšení počtu nemocných a zemřelých) je nutné do úvahy zahrnout i další proměnné, které mohou mít zásadní vliv na celkový vývoj epidemie a které nemohou odpovědné osoby účinně ovlivnit, například míra disciplíny obyvatel k zachovávání opatření, ochota obyvatel k testování, objektivní klimatické podmínky pro šíření nemoci a tak podobně,” uvedl státní zástupce.
Kromě toho jsme opakovaně popsali, jak se policii a státnímu zastupitelství nedaří vyšetřovat kriminální kauzy spojené s premiérem či jeho hnutím ANO. Kupříkladu Čapí hnízdo řeší státní zastupitelství od roku 2015.
Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO