Fiktivní převody, dar ODS, pak krach. Strana si sporné příspěvky nechá

ODS si hodlá ponechat sponzorské dary od dvou personálně propojených firem, které jí ve dvou letech po sobě poslaly na účet téměř třináct milionů korun. Ač padaly do ztráty. Postup byl zhruba tento: fiktivními převody zvýšit obrat, poslat dar, pak krach. Případem se už zabývá policie, vrácení peněz marně žádají insolvenční správci.

Na příběh brněnských farmaceutických firem – D-Pharm a Lékárna u Rubínu – upozornil letos v červnu Český rozhlas – Radiožurnál, když zjistil, že se policie začala na popud věřitelů zaobírat sponzorskými dary ODS.

D-Pharm je distributorem léčiv a s lékárnou U Rubínu firmu pojí jméno spolumajitelky Danuše Vítkové. Firmy rovněž sídlily na stejné adrese. A obě mají tzv. anonymní akcie. V letech 2012 a 2013 straně darovaly 12,75 milionů korun. A krátce nato zkrachovaly.

Mohlo by vás zajímat

» ODS má znovu potíže se sponzory, policie prověřuje dar lékárníků z Brna
» Sponzor ANO se přetahuje se státem o daň, spor rozhodují přímo Babišovi lidé
» Načasování daru nebylo nejšťastnější, říká tabákový sponzor ANO
» ČSSD má problém, statisíce na kampaň mimo oficiální účetnictví

Teď se insolvenční správkyně D-Pharmu Martina Jinochová Matyášová obrátila na ODS s žádostí, aby sporný dar (tato firma ODS poslala sedm milionů korun) vrátila. Což ODS odmítla.

“ODS v uvedené věci nepochybila, ve vztahu k obdrženým darům postupovala v souladu se zákonem i interními předpisy ODS. Není proto důvodu, aby peněžité dary, jež obdržela od dlužníka, vracela,” citoval Radiožurnál (ext. link zde ») z dopisu hlavního manažera strany Jana Kočího z dopisu pro insolvenční správkyni.

Ta rozhlasu řekla, že dar žádala vrátit proto, že z firmy odešel v době, kdy si to jednoznačně nemohla dovolit. Měla ztrátové hospodaření a svůj obrat zvyšovala fiktivními převody. Zůstalo po ní více než 50 milionů korun dluhu.

“Částku budu vymáhat zpět. Řízení, které budu muset vyvolat, bude nekomfortní pro všechny zúčastněné,” citoval ČRo z korespondence insolvenční správkyně.

Autorka příspěvku Marie Bastlová po analýze dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku dále uvedla, že oba sponzorské dary provází velké účetní nesrovnalosti: “ODS v odpovědi totiž uvedla, že část daru – konkrétně tři miliony korun – vůbec nedostala, až později je v účetnictví našla. Neodpovídají si ani jednotlivé úhrady darů. Například poslední platba ve výši 1,75 milionu odešla podle insolvenční správkyně z účtu D-Pharm v lednu 2013, občanští demokraté ale trvají na tom, že ji obdrželi až tři měsíce poté.”

Pokud jde o druhou z firem, je situace obdobná. Lékárna u Rubínu rovněž krachuje a její insolvenční správce Jiří Mlčoch se kvůli darům obrátil na policii.