Načasování daru nebylo nejšťastnější, říká sponzor ANO

Tabáková společnost Velta Plus EU z Karlových Varů věnovala hnutí Andreje Babiše půl milionu korun. Dar přišel na stranický účet v době, kdy mají Babišovi podřízení z celní správy rozseknout spor s firmou o zaplacení spotřební daně. A rovněž v době, kdy protikuřácký zákon ve sněmovně neprošel i díky hlasům poslanců za ANO. Finanční ředitel firmy ale striktně odmítá jakékoli souvislosti. O sponzoringu podle něj rozhodl majitel firmy poté, co Andrej Babiš zkraje roku zavítal na Karlovarsko.

“Vím, že to není nejšťastnější načasování, ale opravdu to s tím sporem o daně nijak nesouvisí. A už vůbec ne s protikuřáckým zákonem,” říká v rozhovoru pro Neovlivní.cz finanční ředitel společnosti Velta Plus EU Jan Černý.

Neo: Jak vznikl nápad, že firma Velta Plus EU pošle hnutí ANO půl milionu korun?

Když pan Babiš před časem přijel do kraje a měl jednání s místními lidmi a podnikateli. Byl tam i majitel naší firmy; pak se rozhodl, že bude ANO sponzorovat. Hnutí je mu sympatické, i například tím, jak se prezentuje, co se týče daní.

K tomuto příběhu

tabak_koureni_cigarety_nikotin
» O daňovém sporu sponzora ANO budou rozhodovat Babišovi podřízení
» Firma, která obdarovala ANO ministra financí, se soudila se státem o daň
» Kuřácký zákon spadl pod stůl, pak přišel ANO dar od tabákové firmy
 » Kouření škodí vládnutí: O zrádcích, lhářích a dalších členech vlády

Neo: Jenže peníze přišly v době, kdy vrcholí spor vaší firmy se státem ohledně spotřební daně a poslanci ANO nadto pomohli ve Sněmovně shodit protikuřácký zákon.

Ani jedna z těch věcí s tím nesouvisí. Majitel v kraji podporuje sportovní kluby, v minulosti podporoval i politická hnutí, jako byli Karlovaráci, něco dával kdysi dávno i ODS. A teď se rozhodl podpořit ANO.

Neo: Řešili jste při dojednávání sponzoringu s majitelem, že to v tomto období může vyvolávat podezření, že si kupujete přízeň ministra financí?

Pan majitel po tom jednání s panem Babišem přišel a řekl, že budeme sponzorovat ANO, že chce pomoci v kraji jejich kandidátce Janě Vildumetzové. Víc jsme se o tom nebavili. Paní Vildumetzová je tady v kraji známá, připadala nám jako vhodný člověk. S tím sporem o daně to nemá nic do činění. My jsme to z našeho účtu poslali na jejich transparentní účet. Kdybychom chtěli dělat něco nekalého, nebudeme to posílat na transparentní účet.

Neo: Já vám rozumím. Jen jste se dostali do situace, že jste podpořili hnutí politika, jehož podřízení z celní správy právě nyní musí vyřešit váš dlouholetý spor. S ohledem na letité zkušenosti s čarováním politických stran při jejich sponzoringu se zkrátka podezření nevyhnete.

Já to chápu, vím, že to není nejšťastnější načasování. Ale ten spor se řeší od roku 2011. My na svém postoji nic neměníme. Řešíme to standardní cestou přes právníky a nic se nepokoušíme ovlivnit.

Neo: Celníci na svém postoji, kdy vám vyměřili bezmála 6 milionů na spotřební dani plus více než milionové penále,také nic nemění. Soudy, kam jste se obrátili, následně verdikt celníků zrušily a vrátily jim věc znovu k projednání. Ovšem ani soudy nekonstatovaly, že rozhodnutí celníků bylo chybné. “Pouze” rozsudek zrušily pro “věcné vady”, kdy se celníci podle soudu nevypořádali se všemi důkazy. Je to tak?

Je to, jak říkáte. Ale podívejte se, my jsme všechno, co nám celní správa vyměřila, zaplatili. I když s tím nesouhlasíme. Domáháme se proto standardně zrušení všech verdiktů, protože jsme přesvědčeni, že jsme se ničeho nedopustili. Oni tvrdí, že jedna dodávka nebyla v pořádku, že jsme údajně vyložili zboží neoprávněně. A my máme opačný názor. Podali jsme proto i správní žalobu, řeší to naši právníci.

Neo: Poté, co byla existence vašeho daru zveřejněna a ihned se objevila ona podezření, neřekli jste si, jestli vám to stálo za to?

No, teď ano. Pan majitel má hlavu v dlaních. V nějakém rozpoložení se nechal slyšet, že už s politikou nechce mít nic společného. Že chtěl přispět na dobrou věc a jen je takhle honěnej. Ale už se zkrátka stalo.