Finančníci z J&T se spojují s projekty, za nimiž stojí ANO

Finanční skupina J&T už podruhé v krátké době ukázala, jak blízko má ke klíčovým projektům hnutí ANO. Česko-slovenský investiční gigant nejprve na sklonku prosince investoval do evidence tržeb (ministr financí Andrej Babiš), nyní se zapojil do akce nová tramvajenka (Lítačka) pražské primátorky Adriany Krnáčové.

Novou pražskou permanentku na MHD vyvíjí pro Prahu společnost XT-Card. Jak uvedl Český rozhlas, třetinu této firmy nedávno koupili finančníci z J&T. “Nabízí se mnoho synergií s dosavadními aktivitami skupiny a blízkých společností. Vstup tak byl logickým krokem, o kterém jsme uvažovali již delší dobu,” stojí ve vyjádření skupiny pro ČRo.

Mohlo by vás zajímat:

litacka, lítačka, mhd
» Faltýnek vstoupil do hry o Prahu, ANO nechce o hlavní město přijít
» Nový plán: Krnáčovou má ve vládě nad Prahou podpořit ODS
» Vysedí si Krnáčová vládu nad Prahou? Zdá se, že ano
» Zeman v půli mandátu: Kolik peněz přinesl?
» J&T čekají potíže, klienti ženou na jejich Atlantik policii

Veřejnoprávní médium připomnělo, že J&T svým krokem získala přístup nejen k Lítačce, ale i k dalším projektům, jakými jsou zákaznická karta Českých drah nebo plzeňská tramvajenka. “Všechny tyto karty lze napojit na řadu komerčních služeb, jako jsou třeba banky nebo různé slevové programy. Cenná jsou ale také soukromá data uživatelů,” připomněla autorka zprávy Marie Bastlová. Opencard nyní v Praze používá přes milion lidí.

Obchod s “lítačkovou” firmou byl uzavřen dříve, než projekt představila primátorka Adriana Krnáčová zastupitelům a veřejnosti. “Příslušné smlouvy byly podepsány zhruba s týdenním předstihem. Obě strany ale potvrdily, že se o tom vyjednávalo již několik měsíců předtím,” uvedl rozhlas.

S předstihem se J&T angažuje také v projektu elektronické evidence tržeb, která je vlajkovou lodí ministra financí Babiše. Mf Dnes na sklonku prosince informovala, že skupina koupila čtvrtinový podíl v karlovarské firmě Smart Software, která vyrábí online pokladní systémy. Tedy to, co si – až vstoupí EET v platnost – bude muset pořídit každý živnostník.

“Jedná se o zajímavou investiční příležitost. Ve hře je podíl na trhu, který může svou velikostí přesáhnout částku 1,5 miliardy korun,” komentoval to tehdy pro deník partner a podílník skupiny J&T Dušan Palcr.

Drobná zajímavost na okraj: podle Mf Dnes mají podíl ve Smart Software také další byznysmeni – například bývalý šéf ČEZ Martin Roman, ekonom Michal Mejstřík nebo bývalý tajemník Českých drah Jan Veverka.