Kauza Liglass a Mynář: Vlastně se to nikdy nestalo

Je to přesně rok, co vypukla aféra kolem lobbingu hradního kancléře Vratislava Mynáře ve prospěch neznámé firmy Liglass Trading kvůli výstavbě elektrárny v Kyrgyzstánu. A případ vyšuměl doztracena: navzdory kancléřově intervenci firma elektrárnu nepostavila, avizovaná arbitráž neproběhla a všichni dnes dávají od kauzy ruce pryč.

Jeden z nejbližších spolupracovníků Miloše Zemana, prezidentův kancléř Vratislav Mynář lobboval za zájmy soukromé firmy v miliardové zakázce v Kyrgyzstánu. Mynář odeslal do kanceláře kyrgyzského prezidenta oficiální dopis, v němž výslovně podporoval českou firmu Liglass Trading CZ. Neznámé dvou set tisícové “eseročko” loni získalo obří zakázku na výstavbu čtyř vodních elektráren v Kyrgyzstánu.

K tématu

 » Přiznání Hradu v kauze Liglass: Žádný dokument od MPO nemáme
» Mynář: Nechal jsem si tu firmu prověřit. MPO: Nic jsme mu nedali
» Nejedlý: Není důvod střílet do Vráti ostrýma
» Dokument: Dopis Zemanova kancléře do Kyrgyzstánu
» Klíčový muž Mynářovy kauzy: Projekt jako v Kyrgyzstánu jsem ještě nedělal

Obavy ohledně firmy, za níž Mynář lobboval, se naplnily: Kyrgyzstán nakonec smlouvu s firmou vypověděl se zdůvodněním, že nesložila peníze podle platné dohody.

Vratislav Mynář dnes říká, že s případem už nemá nic společného:”Už to šlo zcela mimo nás. Vůbec nemám žádné informace, jak to dopadlo,” uvedl na dotaz Neovlivní.cz Mynář.

Mynář už loni pochybnosti kolem firmy rozptyloval slovy, že ji nechal prověřit ze strany ministerstva průmyslu a obchodu. To ale oznámilo, že Mynářovi žádné dokumenty ohledně firmy neposkytlo.

Za firmu na veřejnosti mluvil Michael Smelík, který v rozhovoru pro Neovlivní.cz přiznal, že jde o jeho první akci podobného rozsahu. A tvrdil, že peníze sežene. Když se pak ukázalo, že se mu to nepovedlo a kontrakt zkrachoval, obvinil z toho novináře a politické šarvátky v Kyrgyzstánu. A současně oznámil, že firma vyvolá mezinárodní arbitráž.

V případu ale dodnes žádné arbitrážní rozhodnutí nepadlo. Jestli byla vůbec arbitrážní žaloba podána, není jasné. Kyrgyzské úřady na dotaz Neovlivní.cz neodpověděly. A sám Michael Smelík už s novináři mluvit nechce.

“Nevidím v tom žádný smysl,” reagoval na žádost redakce o rozhovor. Na přímý dotaz, jak se vyvíjí avizovaná arbitráž uvedl pouze: “Ne, nezlobte se.”

Ačkoli se to česká strana i samotná firma snažily bagatelizovat, intervence Hradu měla v obří zakázce na hydroeelektrárnu v Kyrgyzstánu velkou váhu. Kyrgyzští diplomaté totiž před spoluprací s firmou Liglass Trading varovali. Měli mimo jiné pochyby o její schopnosti financovat obří stavbu a také ohledně toho, kdo za ní stojí.

Společnost ale nakonec zakázku vyhrála a kyrgyzský prezident ji i přes nejasnosti podržel. Veškeré pochyby o transparentnosti investice prezident rozptyloval argumentem, že Češi vyplatí z projektu ruskou firmu RusGidro. A tím se také ukáže, že má na výstavbu peníze. Jenže to se nakonec nestalo.

Kdo přesně měl stavbu vodního díla financovat a kdo měl zakázku realizovat, to šéf firmy Liglass Trading Michael Smelík nikdy veřejně neprozradil. Loňský rozhovor s ředitelem Smelíkem si můžete přečíst zde ».