© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Když soud ve čtvrtek rozhodoval o vazbě pro klíčové postavy olomoucké razie – policistu Karla Kadlece a podnikatele Ivana Kyselého – zazněl podle zjištění Neovlivní.cz jeden podstatný argument. Žalobce uvedl, že k ovlivňování vyšetřovaných případů na Olomoucku podle policejních informací docházelo nejméně od roku 2010.
V olomoucké aféře, v níž jde o to, zda část policie systematicky ovlivňovala vyšetřování jednotlivých kauz ve prospěch spřízněných podnikatelů (a naopak v neprospěch jejich konkurence), vyplouvají na povrch nové detaily.
Jak zjistila redakce Neovlivní.cz, státní zastupitelství předložilo soudu, který ve čtvrtek poslal policejního důstojníka Kadlece a podnikatele Ivana Kyselého, dokumenty, podle nichž se případy v kraji ohýbaly posledních pět let.
Žalobce také pro soud popsal přesný mechanismus, jak skupina policistů kolem faktického šéfa olomoucké policie Kadlece podle ÚOOZ poslední roky fungovala.
“Vytvářeli smyšlené dokumenty (např. úřední záznamy, ‘anonymní’ oznámení apod.) či zahajovali na základě vykonstruovaných podnětů účelová šetření – tak, aby získali podklady pro přístup ke spisovým materiálům v konkrétních a pro ně zájmových trestních věcech. Neoprávněně získávali, shromažďovali a dále neoprávněným osobám předávali informace z trestních spisů, zejména v oblasti hospodářské a majetkové trestné činnosti, popř. z pozice vedoucího pracovníka pověřovali prověřováním těchto zájmových trestních věcí zpracovatele, kteří při prověřování postupovali dle jejich zadání směřujících ke zmaření účelu trestního řízení nebo v tomto směru na zpracovatele vyvíjeli nátlak,” napsali Šlachtovi lidé do dokumentu pro rozhodování soudu, které má Neovlivní.cz k dispozici.
Samotnou policejní akci pak Šlachtův ÚOOZ zahájil loni v létě, když 21. července 2014 založil spis pro podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby ve spolupachatelství.
Následně více než rok kriminalisté celou skupinu sledovali a odposlouchávali, nejen v jejich kancelářích, ale i v olomouckých restauracích, kde se podezřelí scházeli.
Za ústřední postavu z řad policie ÚOOZ podle svých dokumentů považuje náměstka olomoucké policie Karla Kadlece. V jeho aktivitách mu pak podle odposlechů pomáhal jeho podřízený Radek Petrůj, který měl na Olomoucku na starost hospodářskou kriminalitu. Oba už také byli obvinění.
Podezřelých je ale podle vyšetřovacího spisu víc. Mimo jiné lidé z GIBS – generální inspekce, organizace, která vznikla proto, aby vyšetřovala trestné činy policistů a dohlížela na to, že neporušují zákon. V případě Olomouce mají ale kriminalisté z ÚOOZ podezření, že minimálně někteří tamní příslušníci inspekce aktivity Kadlece a spol. kryli.
Výslovně zmiňují například místního šéfa pobočky GIBSu Tomáše Uličného či jeho podřízeného Zdeňka Pokorného.
Nakolik má Šlachtův útvar nabito i na další lidi, ukáží příští týdny. Faktem ale je, že ohledně olomouckého pracoviště inspekce panovaly pochyby už delší dobu. Redakci Neovlivní.cz se v minulém týdnu ozvalo několik podnikatelů s případy, které nasvědčují, že i jejich kauzy byly ohnuté a následné stížnosti na postup policie pak pokryla generální inspekce. Některé případy dokonce v minulosti prověřovalo vedení inspekce, vyšetřování ale vždy skončilo ve ztracenu.
Pochybnosti má zjevně i premiér Bohuslav Sobotka, který oznámil, že se chystá sejít se šéfem inspekce Ivanem Bílkem. Mužem, který platil za spřízněnou osobu bývalého ministra vnitra Ivana Langera, jehož byty policie v souvislosti s olomouckou razií minulý týden rovněž prohledala.
Odposlechy v kauze přitom naznačují, že Langer byl v kontaktu s Bílkem i poté, co se z vysoké politiky stáhl.