Koronavirus v ČR: Navzdory snažení vlády jsou tu i dobré zprávy

Navzdory chaotickému postupu Babišovy administrativy v boji s koronavirovou nákazou jsme v uplynulých dnech dokázali najít i dobré zprávy. Soukromé firmy zčásti začínají suplovat roli státu: dovážejí ochranné pomůcky do nemocnic, nabízí kapacity pro výrobu roušek, své technologie a pomoc s komunikací. Nebo jde “jen” o vzájemnou solidaritu: Lidé jezdí nakupovat seniorům, studenti nabízí hlídání dětí a jejich domácí výuku.

Není třeba to více rozepisovat. Stačí přehled, který samozřejmě není úplný:

Studenti pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze se chystají od pondělí hlídat děti zaměstnancům motolské nemocnice. Přímo v jejích prostorách vzniknou malé dětské kolektivy. Studenti nabízí i pomoc s domácí výukou dětí poté, co se uzavřely školy. (Detaily zde)

Českobudějovický Nadační fond Jihočeské naděje už od minulého týdne organizuje zdarma nákupy pro seniory, kteří jsou neohroženější skupinou obyvatelstva. “Víme, že nemůžeme úplně zastavit šíření nákazy, ale můžeme ji v našem městě a regionu velmi zpomalit, a tím hlavně ochránit ty, pro které je ta situace nejvíce nebezpečná. Budeme proto zdarma zajišťovat dovoz nákupů budějovickým seniorům, aby nemuseli vycházet ven, chodit do nákupních center a obchodů, jezdit MHD a zbytečně tak neriskovali, že se nakazí,” stojí na Facebooku nadace, kterou založil bývalý ministr Martin Kuba (ODS).

Souvislosti
» Babišova firma nově na seznamu laboratoří, co testují na koronavirus
» Stát netestuje, nakažených bude mnohem víc
» Ve stínu koronaviru: Dráhy a smlouva snů

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera daruje České republice 120 tun zdravotnického materiálu. Kellner v neděli uvedl, že firma v Číně nakoupila ochranné pomůcky v hodnotě 100 milionů korun.

Výrobce reklamního textilu Adler Czech už ve čtvrtek nabídl státu svou kapacitu pro výrobu roušek bez nároku na zisk. Firma je schopna vyrobit dva miliony roušek za den “Střih a technická dokumentace jsou dokončeny. Stát musí rozhodnout, zda je nebo není pro něj nabídka užitečná. Cílem je, aby nikdo nechodil na veřejnosti bez roušky a zabránilo se tak růstu počtu nakažených jedinců a kolapsu zdravotnictví,” uvedl spoluzakladatel společnosti Martin Hausenblas.

Podobnou akci chystá poněkud překvapivě také Městské divadlo Zlín, které hodlá rovněž nahradit stát v dodávkách roušek. Šít je bude ve své krejčovské dílně. “V pondělí rozjedeme výrobu. Nyní je důležité sehnat co nejvíce materiálu, tj. stoprocentní bavlny, čím hustší, tím lepší – bližší specifikace zatím není k dispozici, jde o technologii starou desítky let, ale všichni odborníci, se kterými jsme dnes mluvili, se shodují: LEPŠÍ NĚCO, NEŽ NIC,” uvádí divadlo na svých sociálních sítích

Největší tuzemské technologické firmy nabízí své technologie a pomoc s komunikací. Do akce Covid19cz se zapojily firmy Alza.cz, Keboola, Pale Fire Capital, O2, Seznam.cz, mluvii, Clevermaps, Česko.Digital, Liftago, Stories.bi, DataSentics, Expertkom, Actum a WMC/Grey.

Česká televize spouští od pondělí projekt nazvaný UčíTelka. Každý den čeká na programu ČT2 na žáky prvního stupně základních škol vyučování prostřednictvím televizní obrazovky. V úterý a ve čtvrtek pak pomůže v pořadu Škola doma s přípravou na přijímací zkoušky.

Premiér Andrej Babiš v reakci na pomoc PPF v neděli uvedl: “A vyzýváme i další velké firmy, aby se zapojily.”

Holding Agrofert, který premiér kvůli zákonu o střetu zájmů zaparkoval do svěřenského fondu, do nedělního večera Babišovu výzvu nevyslyšel.

Aktualizováno pozdě večer 15.3.: Koncern Agrofert věnuje zdarma pro potřeby státu suroviny, které se používají k výrobě dezinfekčního roztoku podle receptury Světové zdravotnické organizace (WHO). Stát tak získá 500 tisíc litrů tohoto dezinfekčního roztoku. Agrofert tímto krokem reaguje na nedostatek dezinfekčních prostředků v nemocnicích a veřejné správě. Agrofert sám dezinfekční roztok nevyrábí, dokáže však dodat suroviny, které jsou k jeho produkci zapotřebí.