Kremelská ozvěna pro milovníky tajemna: Osud.cz

Deník Neovlivní.cz vytváří aktualizovanou databázi kremelských ozvěn v Česku. Jde v ní nejen o čistou a neskrývanou propagandu, ale i o média, která nekomentované putinovské vidění světa nabízejí mezi standardními zpravodajskými texty. Přidáváme další položku.

OSUD.cz

Motto serveru: “Pravda je na dosah.”

O čem píše: “OSUD.cz vznikl v prosinci 1999 jako blog o všem, čemu se nedává nebo nesmí dávat prostor v masmédiích. Postupně se z něj stal nejčtenější portál alternativního prostoru v ČR a SR. ”

Náhled homepage OSUD.cz. Repro: neo

Náhled homepage OSUD.cz. Repro: neo

Takto vidí poslání stránek jejich tvůrci. Převážná část textů, které tu jsou zveřejňovány, je věnována především věcem “mezi nebem a zemí”, duchovnu, esoterice, ale i nejrůznějším konspiračním teoriím či návodům, jak zdravě žít. Pro dokreslení ocitujme pár titulků: “Novoluní v Býku a transformace vědomí”, “Záření z mobilů ničí amalgámové plomby a uvolňuje vám do krve jed”, nebo “Sedm méně známých duchovních učitelů a učitelek”.

Podobné články jsou však prokládány autorskými texty, pod nimiž je podepsán povětšinou vlastník a hlavní tvůrce webu, Jiří Maria Mašek. Muž, který se k ruskému vidění světa a k politice Vladimira Putina otevřeně hlásí, jak potvrzuje naposledy v otevřeném dopise pro ruského prezidenta, který mu zaslal z kraje května 2016.

“Naši politici a místní propaganda jsou Vaší podporou Čechy zaskočeni. A tak říkají všem médiím, které píší nezávisle, ‘proruská média’, včetně toho mého. Drze lžou o tom, že jsme s nad placeni Vaší vládou. No, ruku na srdce, pár rublů byste nám poslat snad i mohl! 🙂 Ale to, co je důležité, je, že to děláme i bez nich. Prostě kvůli svému pocitu,” píše v úvodu listu.

Mohlo by vás zajímat:

» Databáze proruského obsahu od A do Z
» Svět kolem nás. Web spíš o světě pod vlivem propagandy
» Kremelská ozvěna pro mladé se jmenuje Lajkit.cz
» Propagandistický Eurodenik.cz vlastní ruští byznysmeni
» Nahrávka ze světa médií ukazuje, jak se žádá o podporu ruské propagandy
» Zeman a Klaus. Putinovi lidé, to se na západě ví
» Do nitra ruské propagandy: Jsou rychlí, Ukrajinu nahradila Sýrie

V něm kritizuje česká média coby hlásné trouby Bruselu a USA (“Žijeme, Vladimíre Vladimíroviči, ve lži.”), současnou vládu za to, že “skandalizuje a cejchuje veškeré kontakty s Ruskem“, a zejména chválí politiku nejvyššího ruského státníka. “… řada ostatních již spoléhá na Váš zdravý rozum. Vidí Vás a vnímá Vaši politiku! Jak tu ruskou, státní, tak zejména pak Váš osobní vklad do mezinárodní politiky. Váš klid, Vaši rozvahu, Vaši odvahu, snahu nenechat se zastrašit úskočnými a zákeřnými tahy našich, západních politiků.”

I další texty, které Osud.cz věnuje Rusku, jsou zrcadlením toho, jak světové dění vykreslují média věrná Kremlu. Namátkou převzaté články: “Sestřelení malajského letounu zřejmě léčkou na Rusko, záminka k třetí světové válce?” Nebo: “Válka již v říjnu?! NATO dál připravuje plány k úderu na Rusko, vojska hlavního sledu se přesunují do Polska.”

Kdo: Provozuje společnost Freedom Publicité, s.r.o., ve spolupráci s Freedom First, s.r.o. Vlastníkem obou firem je právě šestačtyřicetiletý Jiří Mašek z Prahy – Čakovic. Svou profesní minulost popsal před pěti lety v rozhovoru pro blog Alue K. Loskotové alias Alušky. “Zkoušel jsem podnikat, měl jsem firmu na vyřizování cestovních formalit, později cestovní kancelář, pak provozoval hodinový hotel, obchodoval s klubovými fotbalovými suvenýry, provozoval hudební automaty a pak teprve přišel na řadu OSUD. Měl jsem to štěstí celý svůj život naprosto v každé chvíli dělat to, co mne bavilo a ještě se tím živit.”

Mašek na svých webových stránkách tvrdí, že provoz OSUDu.cz je od roku 2003 plně financován díky platbám od předplatitelů. Zadarmo je totiž na webu jen část textů. Abonenti dostávají za 165 korun měsíčně přístup k přibližně 75 článkům + vstup do diskusí.