“Lžiinženýr” z ANO bral stejně jako Zimolův člověk, teď chystá rezignace

Kauza Jiřího Zimoly nakonec nezastavila politickou kariéru jen jihočeskému hejtmanovi. Stejný dopad má i na místního zástupce hnutí ANO Petra Nováka, který se stal symbolem všeho, co Andrej Babiš u ostatních kritizuje. Ukázalo se totiž, že Novák v jihočeských nemocnicích inkasuje stejně jako kritizovaný Zimolův přítel Martin Bláha. Na Nováka navíc prasklo, že před volbami neoprávněně využíval vysokoškolský titul. Novák oznámil rezignaci na post v nemocnicích i táborském zastupitelstvu, podle zjištění Neovlivní.cz má přímo odejít i z hnutí ANO.

“Ano, v nemocnicích beru hodně, ale právě jsem chtěl požádat o snížení.” Touto větou se táborský zastupitel a někdejší krajský radní Petr Novák snažil zachránit situaci, když se minulý týden ukázalo, že za funkci v představenstvu Jihočeských nemocnic má nárok na bezmála sedm milionů korun ročně. Tedy na zhruba stejnou částku jako Zimolův přítel a předseda představenstva nemocnic Martin Bláha, kterého právě hnutí ANO za tyto odměny ostře kritizovalo a používalo je jako argument pro odchod hejtmana Zimoly (ČSSD).

K této kauze

» Zimolova dača. Kdo je kdo v kauze, která otřásá hejtmanovou kariérou
» Šifra a dům hejtmana Zimoly
» Kdo zařízl hejtmana Zimolu? Jen konkurence to nebyla
» Zástupce ANO má v nemocnicích stejné odměny jako Zimolův člověk

Petr Novák nyní oznámil, že z vedení nemocnic odchází. “Po zralé úvaze a vyhodnocení všech souvislostí odstupuji k 30. 4. 2017 z pozice člena představenstva Jihočeských nemocnic a vzdávám se tak členství v představenstvech všech osmi jihočeských nemocnic, ve kterých jsem působil teprve od začátku tohoto roku,” stojí v jeho velikonočním oznámení.

Podle informací Neovlivní.cz ovšem chystá rezignaci i na post táborského zastupitele a hodlá se vzdát i členství v hnutí ANO. Odchod přitom není dobrovolný. “Z centrály přišly jasné signály o tom, že jeho osoba je před volbami silně riziková. Nejde jen o ty odměny, ale i o ten jeho vymyšlený titul. Potvrzuje se, že se na jeho oficiálních dokumentech skutečně objevilo ing., ačkoli titulem Novák nedisponuje. A těžko si to mohl vymyslet někdo jiný než on,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj z hnutí ANO.

Širší veřejnosti neznámý Petr Novák totiž reprezentuje všechno to, co hnutí ANO a jeho šéf Andrej Babiš u ostatních stran kritizuje. Kromě nadstandardních odměn, proti nimž dosud Novák neprotestoval, se symbolem jeho chování stal služební mercedes, který si po nástupu do jihočeských nemocnic obratem vyžádal.

A pak také neoprávněné využívání vysokoškolského titulu. Deník  Neovlivní.cz o zneužívání titulu u Novákova jména na oficiálních dokumentech hnutí informoval už minulý týden, politik ale tvrdil, že on sám nikdy nic nefalšoval. “Mé vzdělání je středoškolské (gymnázium). Titul nemám a sám ho vědomě nikde neuvádím,” uvedl Novák.

Na oficiálním webu hnutí ANO ale prokazatelně před jeho jménem titul ing. uvedený byl. Dokazují to fotografie z vyhledávačů. Odkazy na oficiálních stránkách ANO jsou dnes už nedostupné, někdo je smazal, (viz. například tato stránka).

Historie stránek hnutí ANO, kde je u Novákova jména titul ing.

Stačí ovšem navštívit web https://web.archive.org, zadat “anobudelip.cz” a zobrazí se historie partajních stránek, včetně těch smazaných, a data, kdy byly původně zveřejněny. A na těchto smazaných stránkách Babišova hnutí titul ing. u Novákova jména použitý je (externí odkaz zde).

Petr Novák platil za blízkého spojence šéfky jihočeské buňky ANO Radky Maxové, které v minulosti dělal například poslaneckého asistenta. Do vedení Jihočeských nemocnic jej Babišova partaj vyslala právě jako stranického nominanta.

Není to ovšem jediná honorovaná funkce, kterou Petr Novák díky svému angažmá v hnutí ANO získal. Působí ještě ve vedení Tepláren Tábor, kde má město podíl. Díky této funkci si přijde na zhruba čtvrt milionu ročně. Na funkci v teplárně zatím rezignovat nehodlá.