Na středočeského hejtmana vyhřezla před volbami aféra

Středočeský kraj, zakázky, úplatky, hejtman za ČSSD. Pokud je vám tento scénář povědomý a naskakuje vám jméno “David Rath”, jste těsně vedle. Tentokrát, pouhý měsíc před krajskými volbami, figuruje v čerstvé aféře jméno současného hejtmana Miloše Petery. V příběhu padlo několik trestních oznámení, bude se jím zabývat policie.

Firma Mladá RP a zástupci Středočeského kraje si v pondělí svolali tiskové konference, na kterých se vzájemně obvinili z žádosti o úplatek/pomluvu, podvod/vyhrožování a podali – každá ze stran – několik trestních oznámení.

Příběh, který souvisí s lokalitou Mladá u Milovic na Nymbursku, kde za totality sídlila sovětská armáda, je spletitý; pojďme nejprve na začátek.

Demolice v Milovicích, snímek z roku 2014. Foto: Vladimir Wrangel / Shutterstock.com

Demolice v Milovicích, snímek z roku 2014. Foto: Vladimir Wrangel / Shutterstock.com

Píše se rok 2010 a Středočeský kraj hledá, kdo vyčistí zpustlý vojenský újezd, chátrající hangáry a kasárna. Kraj pod taktovkou Davida Ratha uzavírá nájemní smlouvu se společností Mladá RP, za 25 milionů korun jí pronajímá území na 40 let s tím, že během pěti let musí provést demolice, pak může začít stavět. Podle článku, který o tom tehdy vyšel v Lidových novinách, vyčíslila firma náklady na demolice na zhruba 160 milionů korun, k zemi mělo jít přes 356 objektů.

Léto 2015. Demolice zdaleka neskončily a zástupci kraje poprvé veřejně říkají, že se společností Mladá RP ukončí spolupráci. Nedodržela smlouvu. Firma se brání tím, že povolení k demolici získala až v roce 2014 a tudíž má čas na bourání až do roku 2019. Spor se tedy vede především o výklad jedné pasáže.

Teď firma tvrdí, že právě tehdy, při schůzce, která se odehrála v létě se zástupci kraje, si měl středočeský hejtman Miloš Petera říct o úplatek. Sporný výklad smlouvy přitom využil jako páku: nevyhovíte mi, zbavím se vás. “Při jednání s hejtmanem si pan hejtman řekl o 10 procent z našich předpokládaných příjmů. Měly to být peníze bez faktury, možná pro něj, možná pro jeho stranu,” citoval server Novinky spolumajitele společnosti Oldřicha Fialu.

Kromě Petery z vydírání obvinil také hejtmanova náměstka Karla Horčičku (ČSSD) a zástupce ředitele krajského úřadu Aleše Růžičku. Připravovali dodatek ke smlouvě, který počítal s tím, že 80 procent z předpokládaných příjmů z prodeje pozemků připadne kraji, pokud pomůže sehnat investora. Firma nesouhlasila.

Z galerie Miloše Petery. Foto: milospetera.cz

Z galerie Miloše Petery. Foto: milospetera.cz

Fiala požádal o schůzku s Peterou a Růžičkou: “Byl jsem tam sám s panem hejtmanem, zaznělo, že nám zůstane 50 procent, kraji půjde oficiálně 40 procent s fakturami. Deset procent měly být peníze bez fakturace. Bylo to bez určení, pro koho to je,” řekl na tiskové konferenci Fiala. “Celý systém korupčního systému byl založen na tom, že s námi chtěli domluvit, abychom jim dali určitý díl našeho zisku bez jakékoliv fakturace, prostě napřímo.”

Proč s příběhem přichází až teď, krátce před volbami, když se schůzka odehrála loni 21. července? Prý na doporučení právníků. “Úmysl korupce byl naplněn až nynějším jednáním kraje. Naši právníci nám nedoporučili žalobu podávat dříve, protože by pro to nebyly důkazy,” citovala Mf Dnes mediálního zástupce Mladé RP Martina Grmelu.

Kraj totiž firmě nakonec vypověděl smlouvu. Firma teď představitele regionu viní z korupce, střetu zájmů a zneužití pravomoci úřední osoby.

Vedení kraje vinu odmítá a tvrdí, že jde o plánovaný politický útok. A kontrovalo trestním oznámením pro pomluvu, vydírání a křivé obvinění.

Čtěte také

» Analýza: V kauze Nagyová chybí jen krabice od vína, jinak je jako Rath
» Slonková ke kauze Rath: Nemám iluze, že jinde se to neděje
» “Věděl, byl srozuměn, přispíval.” Rath dostal za přijímání úplatků 8,5 roku
» Rath krmil tajemné zvíře. ČSSD? Policie nic nenašla, stranu očistila
» Rathova krabice od vína? Omyl jen těžko

Sám Petera striktně popřel, že by si řekl o úplatek. “Něco takového jsem panu Fialovi nikdy neřekl a ani jsem s ním nikdy mezi čtyřma očima nejednal. Vždycky u toho byl také pan Růžička nebo náměstek Horčička,” řekl Petera na své tiskové konferenci. “Ze strany pana Fialy už při těchto jednáních zaznělo, že nám může politicky škodit, což se nyní před volbami naplňuje.”

Tisková mluvčí kraje Michaela Drobná v Mf Dnes doplnila, že další trestní oznámení podal Středočeský kraj kvůli podezření na podvod. Jednat se mělo o pokus o neoprávněné vyvedení téměř 200 milionů korun z veřejných peněz. “Od doby vypovězení nájemní smlouvy je kraj pod silným tlakem ze strany této společnosti, která se snaží výpověď zvrátit. Zároveň kroky představitelů společnosti směřují k tomu, aby z veřejných rozpočtových prostředků získala společnost neoprávněně částku téměř 200 milionů korun za práce, které v bývalém vojenském prostoru nebyly nikdy provedeny,” citoval list Drobnou.

Zhruba dvě stě milionů korun má představovat sumu, kterou už firma investovala do demolic.