Firma, která obdarovala ANO ministra financí, se soudila se státem o daň

Karlovarská tabáková společnost Velta Plus EU, která půl milionem sponzoruje hnutí ANO, vstoupila nedávno do sporu se státem o zaplacení spotřební daně. Celní úřad, který firmě daň vyměřil, spadá pod ministerstvo financí vedení lídrem hnutí Andrejem Babišem.

Existence daru vyšla najevo v souvislosti s protikuřáckým zákonem, který sněmovna i díky hlasům poslanců ANO zamítla. List Právo informoval, že dva dny po hlasování 500 tisíc korun od Velta Plus EU přistálo na účtu ANO v Komerční bance (detaily zde »).

Více k ANO:

» Další sporná zakázka u Šlechtové: 50 milionů bez soutěže
» Klíčové dokumenty k projektu Čapího hnízda se ztratily
» ČEZ prohrál soud s bratrem svého ministra Babiše
» Faltýnek o utajené schůzce k arbitráži: Prostě mě pozvali
» Peníze za pražskou koalici v čele s ANO: Kdo dostal kolik, jméno po jméně

Mezi Velta Plus EU s.r.o. a ministrem financí však existuje jiná, vážnější souvislost. Společnost z Karlových Varů, za kterou vystupuje vietnamský jednatel Vu Dang Khoa, se dostala se státem do soudního sporu o neuhrazenou spotřební daň. Celý spor začal a odehrál se v době, kdy státní finance již vedl ministr Andrej Babiš.

“Společnosti vznikl v roce 2015 mimořádný náklad ve výši 1.178 tis. Kč. Jedná se o úroky z prodlení za SPD vyměřené Celním úřadem Karlovy Vary. Spotřební daň nebyla zaplacena ve stanoveném termínu z důvodu, že společnost Velta Plus EU, s.r.o. pokládá vyměření této daně za chybné a v současné době se domáhá soudně zrušení platebního výměru a vrácení této daně. Na tento mimořádný náklad vytvořila společnost v roce 2014 rezervu v plné výši očekávaného nákladu,” stojí ve výroční zprávě společnosti za rok 2014.

Celní úřad detailní údaje o daních konkrétních osob – a tedy ani výsledcích daňových sporů – nezveřejňuje. Vyjádření k dopadům daňového soudu zatím neposkytli ani zástupci firmy. K samotnému daru pro ANO pouze ve čtvrtek uvedli, že hnutí sponzorují kvůli jeho programu.

Lídr hnutí Andrej Babiš ve čtvrtek ve sněmovně při interpelacích striktně odmítl, že by se strana měla daru od Velta Plus EU zbavit. “Nevidím důvod, proč bychom měli dar vracet. My se za sponzora nestydíme, je to transparentní, nemá to nic společného s tabákem,” prohlásil ministr financí.