Obchvat Roudnice: ANO se zase chlubí cizím peřím

Babiš zatajil, že obchvat města v jeho volebním obvodě platí Brusel. Přivlastnil si navíc zásluhy jiných politiků. Sám se nijak nezasloužil.

Příběh slavnostního otevření obchvatu Roudnice nad Labem v Ústeckém kraji v kostce přesně vystihuje předvolební kampaň lídra hnutí ANO Andreje Babiše. Je v něm: Zatajení peněz z Evropské unie, přivlastnění si cizích zásluh a barvení trávy na zeleno.

Zamlčení evropské pomoci: Vypadá to jako taková hra mezi českými vládními politiky a Evropskou komisí. Ve skutečnosti je to jen mezinárodní ostuda.

Ministři v čele s premiérem se opakovaně chlubí nově postavenými kilometry silnic a dálnic nebo obecně prospěšnými stavbami a zapomínají přitom dodat, že bez finanční injekce z Bruselu by nikdy nevznikly. A celou pravdu tak lidem říkají za české politiky jindy zdrženliví bruselští diplomaté.


Babiš otevíral obchvat, o který se nijak nezasloužil Foto: Hnutí ANO

V předvolební kampani to v úterý předvedl premiér Andrej Babiš osobně. A rovnou v Ústeckém kraji, kde kandiduje v říjnových volbách.

“Obchvat Roudnice prostě postavíme. To jsme slíbili v komunálních volbách v roce 2014. A splnili jsme to. Dnes jsme ho otevřeli. 3 km nové komunikace se čtyřmi okružními křižovatkami, 4 nové mosty. Vysazeny tu budou tisíce stromů a keřů. Pro místní obyvatele je to skvělá zpráva,” napsal premiér na Twitteru a Facebooku, které má vedle nedělního hlášení jako svůj hlavní komunikační kanál.

Ani slovo o tom, že více než ze dvou třetin pokryla náklady na výstavbu Evropská unie. Její úředníci se také hned ozvali, když na sociálních sítích reagovali na premiérův příspěvek.

“Super! Jsme moc rádi, že k dokončení obchvatu přispěly fondy EU a pokryly 85 % stavebních výdajů,” napsali úředníci z českého zastoupení Evropské komise.

Obchvat Roudnice stál 435 milionů, z toho plných 315 milionů je ze zdrojů EU.


ČTĚTE TAKÉ: Peníze z unie zamlčíme. Tentokrát “opomněla” Schillerová


Babiš není sám, kdo vytrvale zamlčuje unijní příspěvky. Stejný přístup zvolil i ministr průmyslu Karel Havlíček či ministryně financí Alena Schillerová. Když měl Havlíček odpovědět na otázku, proč to dělá, přišel s následujícím vysvětlením: příspěvky na sociálních sítích mají omezený počet znaků a nevejde se mi to tam.

Přivlastnění si cizích zásluh: V případě roudnického obchvatu se premiér v předvolebním čase dopustil i dalších faulů. Slavnostního otevření za účasti Babiše a ústeckého hejtmana za ANO Jana Schillera se směli účastnit jen předem akreditovaní novináři. Záběry vysílala TV Nova i Česká televize. A prezentoval jej také úřad vlády na svých sociálních sítích.

Sám Andrej Babiš ani hejtman Schiller přitom nemají na obchvatu sebemenší zásluhy. Klíčovou roli sehrál bývalý komunistický hejtman Oldřich Bubeníček, který se o obchvat zasadil a sehnal na něj i peníze. Bubeníček skončil ve funkci loni v listopadu a teprve pak na jeho místo přišel Schiller z ANO. V té době už se ale rok stavělo.

Rovněž pozemky se kraji podařilo za pomoci města vykoupit už v roce 2016. Ani na tom nemá Andrej Babiš žádnou zásluhu.

A stavební povolení pak stavba získala v srpnu 2018. Ani tehdy se o to Babišovi lidi nepřičinili. O zahájení zadávacího řízení rozhodla tehdejší rada Ústeckého kraje v čele s hejtmanem Bubeníčkem.

Předvolební PR: Proč na úterním slavnostním otevření nebyla veřejnost, to se ukázalo vzápětí poté, co premiér odjel. Obchvat byl totiž pro lidi uzavřený. Šlo jen o Babišovo předvolební PR.

U vjezdů na obchvat byly po premiérově odjezdu značky zákaz vjezdu a lidé na něj nemohli vjíždět.


Takhle to vypadalo po premiérově odjezdu. Snímek z úterních 17:30 hodin Foto: Neovlivní

A takhle to vypadalo ve stejný čas u druhého nájezdu na obchvat. Foto: Neovlivní

A když už premiér mluví o skvělé zprávě pro obyvatele Roudnice: místní upozorňují, že možná větší problém než chybějící obchvat je sto deset let starý most přes Labe. Je jedinou spojnicí na druhý břeh a už roky je v havarijním stavu. Jeho rekonstrukci už má v rukou Babišův hejtman Schiller. Oprava je ale stále v nedohlednu.

V budování Potěmkinových vesnic má Babišův tým největší praxi ze všech polistopadových vlád. Popis jejich lživé propagandy za státní peníze chystáme do příštího časopisu Neovlivní.cz. Předplácet můžete už nyní v sekci Předplatné.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email