Neznámé Čapí hnízdo. Podpis: David Rath. Stavba: BAK z aféry Buštěhrad

Čapí hnízdo povstalo za éry Davida Ratha. Neovlivní.cz získalo svědectví a historické fragmenty ukazující, jakou roli sehrál středočeský hejtman, odsouzený za korupci při veřejných zakázkách, v procesu čerpání dotací pro kongresové centrum dnešního ministra financí Andreje Babiše.

Po odchodu hejtmana ODS Petra Bendla z vedení Středočeského kraje nechal jeho nástupce David Rath prověřit všechny velké dotační projekty z Bendlovy éry, jestli by se nedaly zastavit. Mezi nimi i Bendlem již schválené Čapí hnízdo.

Projekt dnešní farmy Andreje Babiše nakonec zastaven nebyl. Narozdíl od jiných, jak se sám Rath pochlubil v roce 2010 v týdeníku Euro, kterému řekl, že se mu podařilo například “odradit majitele luxusního hotelu Chateau Mcely, který se vzdal přiznané dotace 42 milionů korun.”

Padesátimilionová podpora pro Čapí hnízdo pod sociálně-demokratickým hejtmanem naopak pokračovala. A byl to později opět David Rath, kdo politikům v regionálním dotačním výboru navrhnul odpuštění mnohamilionové pokuty za neoprávněné čerpání dotace pro Čapí hnízdo (zveřejnili jsme exkluzivně minulý týden »).

Stavba Čapího hnízda tak – i přes pozdější audit z roku 2011, který vyústil v pokutu – pokračovala a dál čerpala dotační podporu, určenou malým a středním firmám. Přitom sám David Rath již v roce 2010 veřejně řekl, že Čapí hnízdo je miliardáře Andreje Babiše.

Citát Davida Ratha: Buštěhrad a Babiš

“Ukázalo se, že projekt už je schválený, smlouva podepsaná, nešlo s tím nic dělat,” vysvětluje dnes sociální demokrat a tehdejší šéf středočeského dotačního úřadu Tomáš Novotný.

Exkluzivní:

» Návrat do 2012: Babiš řídí architekta, kdy na Čapím hnízdě stavět komín
» Otvíráme vám spis Čapí hnízdo: Chtěli pomoci s cash flow
» Připravil pardon Čapímu hnízdu, dnes je náměstkem ministra
» Exkluzivně: Audit vyměřil za dotaci pro Čapí hnízdo pokutu 6 milionů
» Babiš po dni mlčení: Čapí hnízdo není moje, nic nevím

Jak již Neovlivní.cz napsalo, Novotného úřední role v případu Čapí hnízdo je velká – právě on řídil úřad, který proplatil farmě jednu z expresních dotací (viz zde ») a byl také tím, kdo připravil podklady pro odpuštění pokuty přes 6 milionů korun, které firma kvůli dotacím dostala (podrobnosti tady »).

Osobou, která byla pro finální rozhodnutí klíčová, byl však podle tehdejších pamětníků z kraje David Rath. “Ředitel Novotný byl jen úředník, který plnil politická zadání a dohlížel na to, aby všechno sedělo po administrativní stránce. Rozhodoval Rath,” popsal situaci jeden z tehdejších členů výboru regionální rady.

Novotný vliv Davida Ratha komentovat obšírněji nechtěl: “On byl předseda výboru, já úředník. Ale podstata celého problému je z doby Petra Bendla, kdy se ta dotace udělila,” tvrdí sociální demokrat, dnes náměstek na ministerstvu průmyslu.

“Po mém nástupu (na kraj – pozn.red) se nám tehdy podařilo domluvit s Bruselem. Půl miliardy, původně určené na podporu luxusních projektů jsme přesunuli na veřejnoprávní infrastrukturu. Zkrátka udělali jsme maximum, u toho začátku jsme nebyli,” hájí Rathovu středočeskou éru Novotný. Tvrdí, že nové vedení kraje za ČSSD dokonce Evropské unii dalo návrh, že problematický dotační program zastaví úplně: “Navrhovali jsme Bruselu i to, že uděláme revizi programu. A oni sami řekl, ať se do minulosti nevracíme, že to už není naše role.”

S Novotného vysvětlením, proč dotace pro Čapí hnízdo Rathovou prověrkou prošla, kontrastuje již zmíněná podobně vysoká subvence pro hotel Chateau Mcely, která se nakonec nerealizovala.

Navíc, když existuje archivní citát z roku 2010, kdy David Rath před novináři obhajoval jiné dotační investice – do buštěhradského zámku, za který byl později odsouzen pro korupci. Regionální příloze MF Dnes řekl: “Je lepší dát 200 milionů korun z evropských fondů na buštěhradský zámek, než je poskytovat soukromým podnikatelům na jejich pětihvězdičkové hotely. Čili takovým chudákům, jako je pan Babiš, na jeho Čapí hnízdo.”

Proč nebyl nakonec uplatněn stejný metr na všechny “soukromé podnikatele”, Novotný podle svých slov neví.

O něco sdílnější byl Rathův politický rival, ex-hejtman Petr Bendl: “Pamatuji si, že Rath dělal kolem Čapího hnízda rozruch. Pak to najednou utichlo. Proč, to nevím.” Sám Bendl původně dotaci podepsal.

David Rath prozatím na žádost Neovlivní.cz o rozhovor nereagoval.

Známé firmy ze Spisu Rath

Jak je obecně známo, Rath byl v létě 2015 – zatím nepravomocně – odsouzen za systematickou korupci při rozdělování veřejných zakázek ve středních Čechách.

V jeho aféře buštěhradského zámku vystupuje rovněž stavební společnost Bak. Soud v rozsudku nad Rathem výslovně konstatoval, že ve zmanipulovaném výběrovém řízení na firmu pro rekonstrukci zámku sehrála firma Bak “roli křoví” v tendru.

Babiš o Rathovi:

Poté, co byl David Rath zatčen a souzen v rozsáhle medializovaném korupčním procesu, napsal čerstvý politik Andrej Babiš na své facebookové stránce: “Kvůli takovým lidem, jako je bývalý poslanec Rath s krabicemi plnými peněz, jsem vlastně šel do politiky. Je to jeden ze symbolů tradičních stran.”

“Poté obžalovaní připravili nabídky do zadávacího řízení i za ostatní čtyři zbylé soutěžitele, tj. Metrostav, Subterra, PSG International a Bak stavební společnost, respektive v součinnosti s nimi tak, aby tyto nabídky byly vyšší než nabídka Konstruktiva Branko, tyto ve stanoveném termínu odevzdali a následně byla nabídka společnosti Konstruktiva Branko skutečně vyhodnocena jako nejvýhodnější,” stojí v rozsudku.

Podle zjištění Neovlivní.cz  právě společnost Bak v Rathově éře přestavovala i Čapí hnízdo. Vyplývá to z dokumentů středočeského dotačního úřadu, které má redakce k dispozici, Čapí hnízdo sama společnost uvádí i ve své firemní webové prezentaci.

Z dokumentů vyplývá, že mnohamilionová dotace, kterou středočeský úřad – podle dvou auditů v příkrém rozporu s dotačními pravidly – urychleně schválil a převedl na účet Čapího hnízda před Vánoci roku 2009, posloužila k úhradě faktur právě od firmy Bak.

Představitelé farmy později při prověrce expresní dotace mimo jiné uvedli, že jim dotační úřad zřejmě “chtěl pomoci s cash flow”.