O střílení mluvil dříve než Zeman. Půjde za trest strašit

Divadelní herec Jiří Maryško už ví, jak si odpyká druhou část trestu za svůj nekorektní vtip na Facebooku. Pod fotografii válečné popravy v Lidicích připojil komentář, že si takto představuje úklid na magistrátu v Ústí nad Labem. Soud mu vyměřil pokutu 25 tisíc korun a 180 hodin veřejně prospěšných prací. Nyní se dohodl s probační službou, že je stráví jako strašidlo.

Jiří Maryško. Zdroj: Cinoherak.cz

Jiří Maryško. Zdroj: Cinoherak.cz

Jak uvedla ve svém čtvrtečním vydání Mf Dnes, Maryško bude strašit v kostýmu černého rytíře při nočních prohlídkách na zámku v Děčíně.

“S vedením zámku jsme o tom začali jednat počátkem roku. A po domluvě s paní ředitelkou jsem oslovil probační a mediační službu, že pro mě nemusí nic hledat, že jsem si našel veřejně prospěšné práce sám. Probační a mediační služba to postoupila soudu a ten mi to asi před dvěma týdny odsouhlasil,” řekl v ústeckém vydání novin Maryško. “Detaily ještě neznám. Ale asi nebudu jen strašit, pokusím se tam být užitečný i jinak.”

Maryško se do potíží dostal poté, co se stal jednou z tváří boje za zachování své domovské scény, Činoherního studia v Ústí nad Labem. Když pak tehdejší vedení radnice (v čele s ČSSD) rozhodlo o likvidaci studia, Maryško zakončil bouřlivé jednání na zastupitelstvu “výchovným” pohlavkem radnímu pro kulturu. Případ byl posouzen jako přestupek, Maryško platit pokutu.

Čtěte také

SniperZeman. Fotomontáž umělce aTeo.
» Blbé vtipy nepatří k soudu, říká o Zemanovi herec. Sám trest za trapný žert dostal
» Miloš Zeman chce znovu kandidovat na prezidenta
» Herec byl za výrok o střílení odsouzen. Bude Zeman za kalašnikov také?

Angažoval se dál, s dalšími členy divadla založil nástupnický spolek – Činoherák Ústí, jehož mecenášem se stal byznysmen Martin Hausenblas, šéf hnutí PRO! Ústí. Strana, která sdružovala několik místních iniciativ, se stala hvězdou podzimních komunálních voleb, obdržela druhý nejvyšší počet hlasů.

O čtvrt roku později Maryško diskutoval na Faceboku s lidmi kolem hnutí o chystané akci, úklidu města. A doporučil úklid “totální”. Pod snímkem obětí nacistů, vystřiženým z filmu Lidice, připsal jména konkrétních ústeckých politiků, kteří by se měli “uklidit”.

V květnu 2015 vyhodnotil ústecký okresní soud jeho repliku jako výtržnictví.

Deník Neovlivní.cz pořídil s Maryškem rozhovor o výtržnictví a nepovedených vtipech krátce poté, co zemi obletěl výrok Miloše Zemana o tom, jaké jsou nedemokratické cesty, jak se zbavit premiéra Sobotky (aféra kalašnikov). Dopustil se podle něj prezident rovněž výtržnictví? “Výtržnictví to podle mě není. Je to špatný vtip, o tom žádná. I když si myslím, že soudit vtipy, které se nedají zvážit ani změřit, se dost dobře nedá. Já bych vtipy odsuzoval nerad. Nechci se pana prezidenta nějak zastávat, ale spíš než cokoli jiného to byl prostě hulvátský, opilecký výkřik. Nic, za co by se měli lidé posílat k soudu,” komentoval to Maryško. Celý rozhovor si můžete přečíst zde ».