Odškodnění za covid: Babišova vláda je přiklepla i těm, co neměli nárok. Tresty ale nepřišly

NKÚ potvrdil další pochybnosti o vládní pomoci Babišova kabinetu během covidové pandemie. Už dříve se ukázalo, že na pomoc dosáhly i firmy, které na ni neměly nárok.

Je to další střípek do mozaiky, jak kabinet Andreje Babiše rozděloval peníze jako kompenzace firmám postiženým covidovou pandemií. Tentokrát to byl Nejvyšší kontrolní úřad, který zjistil, že podporu z programu Antivirus dostávaly i firmy, kterým v době pandemie naopak rostl obrat, zisk a dokonce jim zaměstnanců i přibývalo.


Ilustrace: Shutterstock

“NKÚ došel k závěru, že část peněžních prostředků státního rozpočtu a EU určených na podporu zaměstnanosti byla vynaložena neúčelně. Podle kontrolorů porušily MPSV a ÚP ČR povinnosti stanovené právními předpisy EU a ČR a obě instituce nesledovaly a nevyhodnocovaly dopady programu Antivirus,” stojí v závěru kontrolorů.

Tentokrát jdou přešlapy za Janou Maláčovou, která tehdy v barvách ČSSD v Babišově vládě řídila MPSV. Není to ale poprvé, co se potvrzují pochybnosti ohledně finanční pomoci tehdejšího vládního aparátu firmám a podnikatelům. Už dříve k podobným závěrům došla senátní komise, která zkoumala pomoc ze strany ministerstva průmyslu a obchodu.

“Zatímco někteří podnikatelé neměli šanci vůbec na pomoc dosáhnout a úředníci jejich žádosti vyřazovali bez jasného zdůvodnění, jiní prošli, aniž někdo kontroloval, jestli mají na miliony nárok a zda je vládní restrikce skutečně poškodily,” popsali jsme v roce 2021 analýzu senátní komise.


ČTĚTE TAKÉ: Policie v kauze IKEM zabavila i soukromou korespondenci miliardáře Křetínského


Vládní pomoc Covid I z dílny Karla Havlíčka byl nejhůře hodnoceným státním programem pomoci v anketě Hospodářské komory z roku 2021. “Z odpovědí podnikatelů vyplývá, že hlavně u tohoto programu podnikatele zklamalo, jak tuto pomoc vláda prezentuje, a jak je reálně poskytována. Žádný z komentářů podnikatelů týkající se programu COVID nebyl čistě pozitivní. A to dokonce ani od podnikatelů, kteří na prostředky z tohoto programu dosáhli. Za největší problém označili, že na vyplněnou žádost nedostali vůbec žádnou odpověď,” stálo v šetření komory.

Závěry senátní komise současně potvrdily i starší zjištění, která redakce Neovlivní.cz popsala i u jiných podpůrných programů. Například u půjček pro pražské firmy státní rozvojová banka rovněž nijak nezkoumala, zda žadatele poškodila vládní opatření.

Vládní pomoc za covidu jsme pravidelně popisovali v časopise Neovlivní.cz. Předplácejte ZDE a už vám žádný článek neuteče.

“To vysvětluje, proč podporu v rámci programu Covid Praha dostali i podnikatelé, kteří takto bezprostředně poškozeni krizí nebyli: například advokátní kanceláře, IT firmy, společnosti v oborech, které nijak zasaženy nebyly, architekti apod. Covid Praha byl využit málo pro pomoc živnostníkům a malým podnikatelům, podporu dostaly střední firmy s obratem až jeden a čtvrt miliardy korun. Tedy bohužel v rozporu se záměrem hlavního města nedošlo k podpoření těch nejpotřebnějších,” komentovala tehdy zjištění pražská zastupitelka Hana Marvanová Kordová.

Andrej Babiš v roli premiéra původně sliboval, že podnikatelé mohou počítat s bilionem korun, kterým je vláda odškodní za své restrikce. Nakonec se ukázalo, že z bilionu zbylo v roce 2020 necelých 200 miliard.

Drtivá většina podnikatelů totiž vůbec na pomoc nedosáhla. A i když na ni dosáhli kromě “pětadvacítky” všechny programy drhly. Popsali jsme například příběh živnostnice, která měsíce čekala na ošetřovné za říjen, protože jeho vyplacení Karel Havlíček neustále odkládal.

Následně jsme zase popisovali, jak se podnikatelé marně snaží získat podporu v programu Gastro. Hned první den zkolaboval systém a žadatelům se tak nedařilo registrovat, protože Havlíček nechal na stejné platformě souběžně běžet jiný podpůrný program Nájemné. Další den zase stát veškerá data zaregistrovaných podnikatelů ztratil, protože údajně shořel server.

Andrej Babiš i jeho ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček přesto navenek tvrdili, že vláda pomáhala srovnatelně – ne-li víc – jak okolní státy.

“U jednoho a půl milionu podnikatelů nám někdo propadne tím sítem, někdo zase dostane velmi dobrou porci. Někteří mají skutečně velmi dobrou podporu a vůbec si nestěžují. A jsou dokonce i někteří podnikatelé, kteří říkají: „Dáváte toho až přespříliš,” prohlásil Havlíček pro SeznamZprávy.

Covidovou pomoc opakovaně zkoumala i policie, nikoho z úředníků ale nikdy neobvinila. Stejně jako nikdy nebyl obviněný žádný z politiků či úředníků, kdo zodpovídal za předražené nákupy ochranných pomůcek.

Naopak obvinění byli někteří podnikatelé, kteří pomoc získali neoprávněně. Mezi nimi skončil naposledy například pořadatel protivládních demonstrací Ladislav Vrabel, který je podezřelý, že čerpal dotace, aniž na ně měl ve skutečnosti nárok. Že by jemu či dalším někdo z úředníků pomáhal, to policie nezjistila.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email