Hniličkova agentura nemá lidi, proti odposlechům se ale zajistila

Národní sportovní agentura personálně a technicky nezvládá rozdělovat miliardy do sportu, jak ale zjistila redakce Neovlivní.cz, na zajištění svých kanceláří proti odposlechům si čas její představitelé našli. Hniličkovi lidé tvrdí, že šlo o nezbytné opatření. Agenturou přitom podle zákona protékají veřejné peníze. Veškeré postupy tedy musí být transparentní a zcela pod kontrolou. Není co tajit. Naposledy odposlechy sehrály klíčovou roli v kauze fotbalového funkcionáře Miroslava Pelty a náměstkyně ze školství Simony Kratochvílové, kteří jsou kvůli dotacím ve sportu tento týden právě u soudu.

Nejenže má Národní sportovní agentura bezpečnostního ředitele, který přešel z ministerstva financí. Agentura si podle zaměstnanců nechala prohledat i kanceláře, jestli nejsou odposlouchávané. Vedení agentury prohlídku kanceláří potvrdilo. Tvrdí nicméně, že to bylo nezbytné. “V prostorách agentury byla po jejím nastěhování na nové pracoviště provedena zvláštní technická kontrola pracovníky policie, a to s ohledem na stanovení režimových pracovišť a přijaté bezpečnostní standardy. Z pohledu bezpečnosti je pak provedení zvláštní technické kontroly vnímáno jako základní opatření před nastavením následných režimových opatření k jednotlivým definovaným pracovištím,” uvedl ve stanovisku agentury její mluvčí Jakub Večerka.

Vývojem situace v Národní sportovní agentuře se nově budou zabývat poslanci. Opoziční strany hodlají interpelovat premiéra kvůli informacím Neovlivní.cz.

SOUVISLOSTI

Oficiální zahájení Národní sportovní agentury.  FOTO: NSA

» Vedení Hniličkovy agentury se personálně rozpadá
» Tajnosti Hniličkovy agentury
» Miliardy pro sport: Ve svém volnu je úřadují Brabcovi lidé

Minulé úterý se totiž ve Sněmovně sešel podvýbor pro sport, aby poslanci mimo jiné probrali rozdělování peněz v rámci záchranného programu COVID Sport. Před poslanci vystoupil i jejich kolega a předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička. Právě jeho agentura má rozdělit miliardu z COVID Sport a od září chystat sportovní dotace ve výši 7,5 miliardy na rok příští. Hnilička se ovšem kolegům neřekl, že vedení agentury se mu personálně rozpadá a dodnes nemá ani software na přidělování dotačních miliard.

“O tom se nám vůbec nezmínil. Dozvěděl jsem se to až z článků v médiích. Naopak nás kolega Hnilička ubezpečil, že všechno je v naprostém pořádku a dokonce má personální převis na jednotlivá místa,” uvedl poslanec za ODS Jakub Janda.

Hnilička opomněl poslancům sdělit například to, že mu odešla šéfka personálního oddělení či šéf IT. A Navíc se ukázalo, že kvůli personální nouzi musí dotace z COVID Sport rozdělovat zaměstnanci Státního fondu životního prostředí spadajícího pod ministra Richarda Brabce. Jak dokonce tvrdí agentura, dělají to ve svém volném čase.

Popsali jsme ZDE.

Nyní budou chtít opoziční poslanci vysvětlení. “Budu žádat informace o tom, co se v agentuře děje a zda je ohroženo transparentní vyplácení peněz. Připravil jsem na toto téma interpelaci na pana premiéra,” potvrdil Janda.

Rozdělování sportovních dotací si totiž pod sebe loni stáhnul přímo premiér Andrej Babiš. Sportovní agentura organizačně spadá pod úřad vlády, Milan Hnilička se pak zodpovídá právě jen premiérovi. Doposud dotace rozdělovalo ministerstvo školství.

Po kauze dotací pro sport, v níž je obžalováno hned několik sportovních funkcionářů v čele s fotbalovým bossem Miroslavem Peltou a někdejší náměstkyní z ministerstva školství Simonou Kratochvílovou, ale premiér dosáhl změny. Jejich kauzu a neprůhledné přidělování sportovních dotací ze strany ministerstva školství Babiš loni využil právě k založení Národní sportovní agentury. Nyní se ale ukazuje, že agentura na rozdělování dotací vůbec není připravena.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com