Policie stíhá úředníky kvůli obří pokutě za unijní dotace

Policie v minulých dnech obvinila tři státní úředníky, které podezírá, že zavinili obří pokutu za chybné čerpání unijních dotací. Jde o případ, kdy Česká republika musela Bruselu vracet bezmála dvě miliardy za záruky pro zvýhodněné podnikatelské úvěry. Historicky šlo o druhou největší korekci v souvislosti s čerpáním dotačních milionů.

Bývalý sekční šéf Miroslav E., ředitel odboru Břetislav G. a někdejší ředitelka odboru Zuzana M. Všem třem dlouholetým úředníkům ministerstva průmyslu a obchodu policie připisuje odpovědnost za chyby v poskytování záruk za zvýhodněné podnikatelské úvěry dotované v letech 2007 až 2010 unijními miliony.

Nesrovnalosti odhalil Brusel ve své kontrolní zprávě už v roce 2011, Česká republika až po třech letech tahanic přistoupila na vrácení 1,8 miliardy korun.

Skutečnost, že policie kvůli dotacím EU zahájila v minulých dnech trestní stíhání, potvrdila vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. “Aniž bych uváděla konkrétní jména, mohu sdělit, že ve věci, na kterou se ptáte, policie obvinila konkrétní osoby,” uvedla bez bližších podrobností na dotaz Neovlivní.cz.

Jména konkrétních osob i detaily případu pak redakci popsal vysoce důvěryhodný zdroj obeznámený s případem. Protikorupční policie se případem začala zabývat už před dvěma lety. Podkladem byla právě zpráva Evropské komise, která chyby v poskytování záruk popsala.

Mohlo by vás zajímat:

capi_hnizdo_babis
» Za dotační machinace zaplatíte vy, říká šéfka kontrolního výboru EP
» Šmejdila kolem Čapího hnízda, teď na financích povýšila
» Pokoutné pátrání úřednice po Babišových kauzách v Bruselu: Nic se nestalo
» Nahrávka: Na ministerstvu financí řeší Agrofert a Čapí hnízdo
 » Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda

Podnikatelské záruky v daném období přidělovala Českomoravská záruční a rozvojová banka, kterou ze dvou třetin ovládal stát a z jedné třetiny soukromé finanční domy. Ministerstvo průmyslu a obchodu banku vybralo jako finančního zprostředkovatele bez veřejné soutěže. “Což je netransparentní způsob v rozporu s platnými právními předpisy EU v oblasti zadávání veřejných zakázek,” napsali auditoři Evropské komise do své zprávy, kterou má redakce k dispozici.

Auditoři nadto přidali výtku, že náklady banky spojené s řízením programů byly příliš vysoké. Jinak řečeno: manažeři banky zodpovědní za rozdělování dotací byli přeplacení. 15. února 2013 proto z DG REGIO z Evropské komise dorazila požadovaná dvou miliardová finanční oprava.

Ministerstvo průmyslu a obchodu doposud za svými úředníky stálo, čerstvou reakci na obvinění úředníků redakce zjišťuje.

Takto Mládkův resort obhajoval postup úředníků v roce 2014: “Ministerstvo nevyvodilo personální či regresní postihy vůči svým zaměstnancům s ohledem na skutečnost, že zapojení banky do procesu implementace operačního programu bylo realizováno v dobré víře ve správnost postupu, bylo navíc ověřeno u kompetentního Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a ani Komise v dané době neavizovala ve vztahu k zapojení banky žádný problém. Ten nastal teprve v roce 2010 jinou interpretací daných podmínek ze strany unijních auditorů.”

Komise se nicméně opřela o judikaturu Soudního dvora, podle které nelze bez výběrového řízení zadat zakázku takovému subjektu, na jehož kapitálu se – byť minoritně – podílí soukromý podnik. Což v případě Českomoravské záruční a rozvojové banky byly již zmiňované finanční ústavy, které vlastnily její menšinový podíl.