© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Daňoví specialisté z policie, kteří mají na stole kauzu dluhopisů Andreje Babiše, rozšířili vyšetřování i o operace, které ministr financí popsal ve své auditní zprávě. Tou chtěl rozptýlit pochybnosti o svých soukromých financích. Místo toho ale vyvolal nová podezření ohledně svého byznysu a také o osobní kase.
Jako nové informace kriminalisté vyhodnotili Babišovy vlastní údaje pro auditory o tom, jak získal dostatek osobních zdaněných příjmů na nákup korunových dluhopisů Agrofertu. Babiš auditorům předal seznam příjmů osvobozených od daní, šlo o peníze z prodeje akcií tří firem: Profost, Afeed CZ a slovenské Afeed.
Andrej Babiš je prodával společnosti Agrofert, kterou stoprocentně ovládal. Prodejem akcií těchto tří firem získal v letech 2009 až 2011 příjmy osvobozené od daně v celkové výši 748 milionů korun. K Babišově dnešní smůle ovšem šlo tehdy o transakce krajně nevýhodné pro Agrofert, což zaujalo kriminalisty, kteří se tím začali obratem zabývat.
“Policie vyšetřuje všechny okolnosti, které by s jeho nákupem dluhopisů mohly souviset. A nevýhodný nákup takřka bezcenných společností se v této souvislosti jeví jako krajně podezřelý, proto je policie začala zkoumat,” uvedl zdroj obeznámený s průběhem vyšetřování kauzy dluhopisy.
Prodat svojí firmě nevýhodně jinou svojí firmu přitom podle všeho v tomto případě samo o sobě nebude trestné. Za normálních okolností by se podle oslovených právníků dalo mluvit o tom, že Babiš nepostupoval s péčí řádného hospodáře, protože vyváděl z Agrofert Holdingu peníze nákupem bezcenných společností. Ale koncovým poškozeným by v tomto případě byl zase jen Andrej Babiš.
Jiná situace ale může být v daňové oblasti, a právě na tu se podle zjištění Neovlivní.cz zaměřili policisté. Zjišťují, jestli v rámci transakcí šlo o daňovou optimalizaci, která se vejde do zákonných mantinelů, nebo už šlo o krácení daní. Každopádně prodej nadhodnocených akcií nasvědčuje tomu, že Andrej Babiš zkrátka potřeboval volné peníze, aby mohl koupit nezdaněné dluhopisy Agrofertu.
Všechny tyto popisované operace se odehrály v době, na kterou se ještě vztahuje nový zákon o prokázání původu majetku. Ten od loňského prosince umožňuje finanční správě vypátrat nepřiznané a zatajené příjmy a následně doměřit až stoprocentní daň.
Zákon se ale nevztahuje na životní transakci Andreje Babiše – nákup společnosti Agrofert, kterou ovládl v roce 2003. Zákon totiž říká: Nové kompetence finančních úřadů je možné použít pouze tam, kde dosud neuplynula lhůta pro stanovení daně, která má základní délku 3 roky a může se vyšplhat maximálně na 10 let.
A jak už jsme upozornili, pokud platí poslední Babišova verze příjmů z auditorské zprávy, volných peněz na nákup Agrofertu, miliardových investic do zdravotnictví přes společnost Hartenberg, ale také na běžný provoz už mu zbyla necelá miliarda. Z čeho tedy Agrofert koupil? Kde bral na investice do zdravotnictví, které označuje jako ryze privátní byznys z vlastních zdaněných příjmů?
Andrej Babiš na téma dluhopisů nekomunikuje, a pokud, tak jen s vybranými novináři. Naposledy v pondělí se pak rozčiloval, když hrozilo, že se dluhopisy dostanou na program koaliční rady.
Připomínáme jeho vlastní slova, kterými komentoval výše zmiňovaný nový zákon o prokazování původu majetku: “Podařilo se nám prosadit zákon, který tady chyběl. V naší zemi zázračně bohatli někteří politici, státní úředníci a mnozí další, kteří podnikali v rozporu se zákonem, a Finanční správa neměla jak prověřit, odkud peníze získali. Jsem rád, že časy zázračného bohatnutí na úkor státu a daňových poplatníků jsou konečně za námi.”