Poslanec ČSSD podal kvůli smrti Stanislava Grosse trestní oznámení

Bývalý ministerský předseda Stanislav Gross zemřel loni v dubnu. Bulvární deník Blesk ve svém aktuálním vydání píše, že v den pohřbu se kvůli jeho úmrtí obrátil na policii poslanec ČSSD Richard Dolejš. Kvůli podezření, že expremiéra někdo otrávil těžkými kovy, podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Případ už policie odložila.

Richard Dolejš, který se s Grossem přátelil, v rozhovoru pro Blesk uvedl, že mu šlo o to zabránit zpopelnění ostatků. Tak, aby bylo možné přezkoumat, jaké látky se v těle Stanislava Grosse nacházejí.

“Konal jsem svou občanskou povinnost a podal na policii podnět, protože jsem spatřoval mnoho neznámých. Jak dopadlo vyšetřování, ale nevím. Nijak mě nevyrozuměli,” řekl Blesku poslanec.

Čtěte také

Stanislav Gross
» Přehledně: Tajemství, která už Stanislav Gross nevysvětlí
» Už nebylo návratu, říká o Grossovi jeho přítel
» Jansta: Standa byl plný plánů a naděje
» Expremiéru Grossovi našli ve vlasech těžké kovy

Policie přitom už případ odložila. “Mohu potvrdit, že se pražští kriminalisté celou věcí zabývali. Důkladným šetřením však nebyly shledány důvody pro zahájení úkonů trestního řízení. Vzhledem k tomu, že se podezření uvedená v trestním oznámení nepotvrdila, policie věc uložila ad acta,” řekla serveru Lidovky.cz policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Oficiálně zemřel bývalý předseda sociálních demokratů v pětačtyřiceti letech v důsledku nevyléčitelného onemocnění mozku a míchy, které vedlo k postupné degeneraci a zániku nervových buněk ovládajících pohyb svalů.

Sám se ovšem ještě před svou smrtí zabýval podezřením, zda nebyl otráven. Ze zjištění Neovlivní.cz vyplývá, že podstoupil analýzu vlasů, která odhalila neobvykle vysoký obsah těžkých kovů. To by mohlo teoreticky ukazovat i na otravu organismu.

Na první pohled je úmyslná otrava divokou teorií. Jisté ale je, že se jí Stanislav Gross podle svých přátel seriózně zaobíral, když pátral po příčinách toho, proč onemocněl.

Otrava těžkými kovy se projevuje v organismu velmi pomalu. Třeba i roky. A tak Gross pracoval s hypotézou, zda se ho nepokusil někdo otrávit v době, kdy byl premiérem. Tehdy válčil třeba s lidmi kolem kmotra podsvětí Františka Mrázka. “Standa říkal, že by to časově odpovídalo na dobu, kdy byl předsedou vlády,” řekl deníku Neovlivní.cz jeden z jeho přátel.

Blesk nyní spekulace o otravě oživil, tvrdí, že se nemocný Gross obrátil na jednoho z ředitelů tajné služby a ten zprostředkoval, že se příběhem začala zabývat izraelská a americká tajná služba. Zpravodajci nechtěli případ nijak komentovat.