© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Pražští radní během letních měsíců schválili několik IT zakázek za více než stovku milionů korun, aniž by je projednali v příslušné expertní komisi. Ta má zabránit tomu, aby město za zakázky v komplikované problematice platilo víc, než musí. V letním režimu rada schválila i několik projektů v rámci Chytrých měst-Smart Cities. U této agendy už loni redakce Neovlivní.cz upozornila, že ji napříč republikou ovládli politici hnutí ANO.
Realizace aktivit vedoucích k vytvoření cílové enterprise architektuře za 34 900 000 Kč bez DPH. Implementace technických opatření koncepce provozu a rozvoje INF MHMP a akčního plánu a poskytovaných souvisejících ICT služeb za 48 600 000 Kč bez DPH. Pokročilá ochrana uživatelů MHMP před internetovými útoky za pět milionů korun.
Nesrozumitelné názvy skrývají IT zakázky, které dostala během léta – a naposledy toto úterý – na stůl pražská rada. A rozhodla o nich, aniž je předem projednala v odborné komisi. “Je z toho naprosto zřejmý úmysl, že radní chtějí využít prázdninového času, kdy málokdo sleduje její aktivitu a kritika rychle vyšumí, a schvaluje materiály, které by možná v ICT komisi narazily,” reagoval na postup rady zastupitel za Piráty a jejich IT expert Ondřej Profant.
Radní se zatím k aktuální kritice Pirátů nevyjádřili. Jejich poradci neoficiálně tvrdí, že důvodem obcházení komise je fakt, že na ni kromě Pirátů nikdo nechodí. “Několikrát se ji dokonce ani nepodařilo svolat,” uvedl jeden z poradců radních.
Piráti jsou na pražské radnici skutečně jediní, kdo IT politiku současné vlády ANO, ČSSD a Trojkoalice dlouhodobě a systematicky kritizuje. Město podle nich vyhazuje stovky milionů za zbytečnosti a skutečně potřebným projektům se nevěnuje.
Praha tak má například aplikaci o stavu hladiny v povodí Rokytky a Botiče, kterou si stáhla podle oficiálních údajů pouhá stovka lidí. Naopak navzdory původním slibům vedení města Pražané dodnes nemají přístup na elektronické tržiště, kde by mohli pohodlně platit přes telefon a na jednom místě jízdné v pražské MHD, poplatky za vodu, plyn či psy, ale také nakupovat vstupenky na sportovní a kulturní akce.
“Postup vedení města je zjevně nesystémový. Některé kroky ale už vypadají, že nejde o neschopnost. Tak třeba výše zmiňovaná zakázka s nic neříkajícím názvem Implementace technických opatření koncepce provozu a rozvoje INF MHMP a akčního plánu a poskytovaných souvisejících ICT služeb, v praxi s znamená nákup dalších poradenských služeb. Tentokrát v oblasti akčního plánu, který si magistrát schválil. Cena této zakázky je 48,6 milionu, což je velmi blízko hranice 50 milionů, kdy by zakázka už musela být hlasována v zastupitelstvu,” dodal Profant.
Praha také během léta rozjela testování chytrých popelnic, které samy oznámí, že jsou plné. Nebo laviček, kde si lidé mohou dobíjet telefony a připojit se na wifi. Popelnice si město v rámci pilotního programu na půl roku pronajalo za dva miliony korun. Každá z chytrých laviček pak město vyšla na čtvrt milionu. Některé z laviček přitom vykazují poměrně zásadní nedostatky: třeba ty na Náměstí Míru jsou díky umístění solárních panelů natolik rozpálené, že si na ně nikdo nemůže sednout.
Nejnovějším počinem v rámci Smart Cities je pak mobilní turistická aplikace, zakázka z letošního července za pět milionů korun. A co od ní můžeme čekat? Jak říká primátorka Adriana Krnáčová: “Celý návrh je koncipován formou přátelských rad a doporučení, podaných stylem odlehčeného místního průvodce, které lze běžně obdržet pouze od kamaráda žijícího v daném městě”.
Deník Neovlivní.cz už loni upozornil, že agendu Smart Cities se politikům z hnutí Andreje Babiše podařilo v tichosti a za většinového nezájmu regionální opozice plošně ovládnout. Projekt, v němž se rozjela hra o miliardy z veřejných rozpočtů a unijních dotací, původně vznikl v západní Evropě jako nástroj pro efektivnější správu a rozvoj měst. Dosavadní zjištění o tom, jak bude vypadat česká verze pod taktovkou Babišových politiků a manažerů je ale spíše alarmující. Podrobně jsme příběh Smart Cities po Česku sepsali v tomto článku ».