Pražská letní jízda: Magistrátní IT zakázky za více než stovku milionů

Pražští radní během letních měsíců schválili několik IT zakázek za více než stovku milionů korun, aniž by je projednali v příslušné expertní komisi. Ta má zabránit tomu, aby město za zakázky v komplikované problematice platilo víc, než musí. V letním režimu rada schválila i několik projektů v rámci Chytrých měst-Smart Cities. U této agendy už loni redakce Neovlivní.cz upozornila, že ji napříč republikou ovládli politici hnutí ANO.

Realizace aktivit vedoucích k vytvoření cílové enterprise architektuře za 34 900 000 Kč bez DPH. Implementace technických opatření koncepce provozu a rozvoje INF MHMP a akčního plánu a poskytovaných souvisejících ICT služeb za 48 600 000 Kč bez DPH. Pokročilá ochrana uživatelů MHMP před internetovými útoky za pět milionů korun.

K tématu:

smart_cities_mesto_IT
» Smart Cities po Česku. Veřejné stamiliony ovládli lidé z Babišova hnutí
» Ze šesti procent dvacet. Jak narostla odměna za Smart Cities pod taktovkou ANO
» Mysleli si, že to nikdo nečte, říká pirát o milionech ke Smart Cities
» Krnáčová ke Smart Cities: Dělali to špatně, debata o zneužití milionů je zcestná

Nesrozumitelné názvy skrývají IT zakázky, které dostala během léta – a naposledy toto úterý – na stůl pražská rada. A rozhodla o nich, aniž je předem projednala v odborné komisi.  “Je z toho naprosto zřejmý úmysl, že radní chtějí využít prázdninového času, kdy málokdo sleduje její aktivitu a kritika rychle vyšumí, a schvaluje materiály, které by možná v ICT komisi narazily,” reagoval na postup rady zastupitel za Piráty a jejich IT expert Ondřej Profant.

Radní se zatím k aktuální kritice Pirátů nevyjádřili. Jejich poradci neoficiálně tvrdí, že důvodem obcházení komise je fakt, že na ni kromě Pirátů nikdo nechodí. “Několikrát se ji dokonce ani nepodařilo svolat,” uvedl jeden z poradců radních.

Piráti jsou na pražské radnici skutečně jediní, kdo IT politiku současné vlády ANO, ČSSD a Trojkoalice dlouhodobě a systematicky kritizuje. Město podle nich vyhazuje stovky milionů za zbytečnosti a skutečně potřebným projektům se nevěnuje.

Praha tak má například aplikaci o stavu hladiny v povodí Rokytky a Botiče, kterou si stáhla podle oficiálních údajů pouhá stovka lidí. Naopak navzdory původním  slibům vedení města Pražané dodnes nemají přístup na elektronické tržiště, kde by mohli pohodlně platit přes telefon a na jednom místě jízdné v pražské MHD, poplatky za vodu, plyn či psy, ale také nakupovat vstupenky na sportovní a kulturní akce.

“Postup vedení města je zjevně nesystémový. Některé kroky ale už vypadají, že nejde o neschopnost. Tak třeba výše zmiňovaná zakázka s nic neříkajícím názvem Implementace technických opatření koncepce provozu a rozvoje INF MHMP a akčního plánu a poskytovaných souvisejících ICT služeb, v praxi s znamená nákup dalších poradenských služeb. Tentokrát v oblasti akčního plánu, který si magistrát schválil. Cena této zakázky je 48,6 milionu, což je velmi blízko hranice 50 milionů, kdy by zakázka už musela být hlasována v zastupitelstvu,” dodal Profant.

Praha také během léta rozjela testování chytrých popelnic, které samy oznámí, že jsou plné. Nebo laviček, kde si lidé mohou dobíjet telefony a připojit se na wifi. Popelnice si město v rámci pilotního programu na půl roku pronajalo za dva miliony korun. Každá z chytrých laviček pak město vyšla na čtvrt milionu. Některé z laviček přitom vykazují poměrně zásadní nedostatky: třeba ty na Náměstí Míru jsou díky umístění solárních panelů natolik rozpálené, že si na ně nikdo nemůže sednout.

Nejnovějším počinem v rámci Smart Cities je pak mobilní turistická aplikace, zakázka z letošního července za pět milionů korun. A co od ní můžeme čekat? Jak říká primátorka Adriana Krnáčová: “Celý návrh je koncipován formou přátelských rad a doporučení, podaných stylem odlehčeného místního průvodce, které lze běžně obdržet pouze od kamaráda žijícího v daném městě”.

Deník Neovlivní.cz už loni upozornil, že agendu Smart Cities se politikům z hnutí Andreje Babiše podařilo v tichosti a za většinového nezájmu regionální opozice plošně ovládnout. Projekt, v němž se rozjela hra o miliardy z veřejných rozpočtů a unijních dotací, původně vznikl v západní Evropě jako nástroj pro efektivnější správu a rozvoj měst. Dosavadní zjištění o tom, jak bude vypadat česká verze pod taktovkou Babišových politiků a manažerů je ale spíše alarmující. Podrobně jsme příběh Smart Cities po Česku sepsali v tomto článku ».