© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Bezmála každý čtvrtý projekt soukromých uchazečů, kteří uspěli se žádostí o evropské dotace v regionálních operačních programech, skrýval své skutečné majitele. Anonymní uchazeči tak získali přes tři a čtvrt miliard korun. Vyplývá to z detailní analýzy dotací za roky 2007-2013, kterou vypracovala nezisková organizace Good Governance bývalého Babišova náměstka Lukáše Wagenknechta.
Organizace Good Governance zanalyzovala všech 464 projektů, v nichž finanční injekce v regionálních programech putovala do rukou soukromých podnikatelských subjektů – tedy do akciovek, nebo firem s r.o. Jde o první ucelenou studii svého druhu.
“Bylo identifikováno celkem 123 projektů za 3 397 772 836 Kč s anonymním vlastníkem, kterého nebylo v praxi možné dohledat. Jde o společnosti, které měli vlastnickou strukturu anonymizovanou prostřednictvím listinných akcí na majitele, kde bylo skutečného vlastníka možné měnit z hodiny na hodinu, nebo listinných akcií na jméno bez jakékoliv informace o možném vlastníkovi,” stojí v závěrečné zprávě organizace, kterou má deník Neovlivní.cz k dispozici.
Proč je vůbec dobré znát příjemce dotace? Důvodů je hned několik: hůř se maskuje rozkradení finanční injekce, nebo dotační podvod, kdy peníze směřují k někomu, kdo na ně ve skutečnosti nemá nárok. Při transparentní vlastnické struktuře se také obtížněji skrývá, pokud dotační miliony směřují k někomu, kdo je nějak spojený s procesem přidělování dotace. Tedy – snáz se odhalí případný střet zájmů.
“Stát v uvedených případech anonymních vlastníků nemá žádnou kontrolu, zda-li se takový příjemce nepodílí na financování korupční nebo kriminální činnosti,” dodávají autoři analýzy.
Nejznámějším případem, kdy díky neprůhledné vlastnické struktuře putovaly dotační miliony určené na rozvoj regionu k miliardáři, je Čapí hnízdo ministra financí Andreje Babiše. Projekt nyní vyšetřuje policie i evropský úřad proti podvodům OLAF. Prověřují podezření, že šlo o dotační podvod.
Potencionálních Čapích hnízd je podle aktuální analýzy zjevně víc. Nejvíc projektů s utajenými vlastníky bylo ve sledovaném období 2007-2014 v ROP Severozápad (32%), ve Středních Čechách (31%) a v ROP Jihozápad (30%).
Přidělení dotačních milionů anonymním strukturám umožnili politici napříč všemi stranami, vyjma Babišova hnutí ANO, které v daném období v regionech ještě nepůsobilo.
Jinak jde podle autorů analýzy tento postup za politiky z následujících stran: ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, SNK-ED, Doktoři za uzdravení společnosti, Koalice pro Pardubický kraj, Koalice pro Královehradecký kraj, Koalice pro Středočeský kraj, SPOZ, SOS a Nestraníci.
To, že šli politici na ruku utajeným příjemcům dotace, není trestné. Pro nové období 2014-2020 je už však tato praxe nepřípustná. Evropské regule zakazují anonymní příjemce.
Evropská unie už také opakovaně vyzvala Českou republiku, aby tlačila na zprůhlednění příjemců dotací a zakázek z veřejných peněz.
Evropská komise například ve své první unijní protikorupční zprávě v kapitole Česká republika z roku 2014 výslovně uvádí, že dosavadní tuzemská opatření nestačí. “Zákon o veřejných zakázkách z roku 2012 stále do určité míry umožňuje uzavírání veřejných zakázek se společnostmi, které mají anonymní akcionáře, a nenabízí dostatečně silné záruky proti střetu zájmů, jelikož praví vlastníci společností mohou zůstat skryti,” napsala komise.