Předvolební zpráva o dotacích: Desítky Čapích hnízd

Bezmála každý čtvrtý projekt soukromých uchazečů, kteří uspěli se žádostí o evropské dotace v regionálních operačních programech, skrýval své skutečné majitele. Anonymní uchazeči tak získali přes tři a čtvrt miliard korun. Vyplývá to z detailní analýzy dotací za roky 2007-2013, kterou vypracovala nezisková organizace Good Governance bývalého Babišova náměstka Lukáše Wagenknechta.

Organizace Good Governance zanalyzovala všech 464 projektů, v nichž finanční injekce v regionálních programech putovala do rukou soukromých podnikatelských subjektů – tedy do akciovek, nebo firem s r.o. Jde o první ucelenou studii svého druhu.

“Bylo identifikováno celkem 123 projektů za 3 397 772 836 Kč s anonymním vlastníkem, kterého nebylo v praxi možné dohledat. Jde o společnosti, které měli vlastnickou strukturu anonymizovanou prostřednictvím listinných akcí na majitele, kde bylo skutečného vlastníka možné měnit z hodiny na hodinu, nebo listinných akcií na jméno bez jakékoliv informace o možném vlastníkovi,” stojí v závěrečné zprávě organizace, kterou má deník Neovlivní.cz k dispozici.

Mohlo by vás zajímat:

capi_hnizdo_babis
» Za dotační machinace zaplatíte vy, říká šéfka kontrolního výboru EP
» Šmejdila kolem Čapího hnízda, teď na financích povýšila
» Pokoutné pátrání úřednice po Babišových kauzách v Bruselu: Nic se nestalo
» Nahrávka: Na ministerstvu financí řeší Agrofert a Čapí hnízdo
 » Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda

Proč je vůbec dobré znát příjemce dotace? Důvodů je hned několik: hůř se maskuje rozkradení finanční injekce, nebo dotační podvod, kdy peníze směřují k někomu, kdo na ně ve skutečnosti nemá nárok. Při transparentní vlastnické struktuře se také obtížněji skrývá, pokud dotační miliony směřují k někomu, kdo je nějak spojený s procesem přidělování dotace. Tedy – snáz se odhalí případný střet zájmů.

“Stát v uvedených případech anonymních vlastníků nemá žádnou kontrolu, zda-li se takový příjemce nepodílí na financování korupční nebo kriminální činnosti,” dodávají autoři analýzy.

Nejznámějším případem, kdy díky neprůhledné vlastnické struktuře putovaly dotační miliony určené na rozvoj regionu k miliardáři, je Čapí hnízdo ministra financí Andreje Babiše. Projekt nyní vyšetřuje policie i evropský úřad proti podvodům OLAF. Prověřují podezření, že šlo o dotační podvod.

Potencionálních Čapích hnízd je podle aktuální analýzy zjevně víc. Nejvíc projektů  s utajenými vlastníky bylo ve sledovaném období 2007-2014 v ROP Severozápad (32%), ve Středních Čechách (31%) a v ROP Jihozápad (30%).

Jeli v tom všichni

Přidělení dotačních milionů anonymním strukturám umožnili politici napříč všemi stranami, vyjma Babišova hnutí ANO, které v daném období v regionech ještě nepůsobilo.

Jinak jde podle autorů analýzy tento postup za politiky z následujících stran:  ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, SNK-ED, Doktoři za uzdravení společnosti, Koalice pro Pardubický kraj, Koalice pro Královehradecký kraj, Koalice pro Středočeský kraj, SPOZ, SOS a Nestraníci.

To, že šli politici na ruku utajeným příjemcům dotace, není trestné. Pro nové období 2014-2020 je už však tato praxe nepřípustná. Evropské regule zakazují anonymní příjemce.

Evropská unie už také opakovaně vyzvala Českou republiku, aby tlačila na zprůhlednění příjemců dotací a zakázek z veřejných peněz.

Evropská komise například ve své první unijní protikorupční zprávě v kapitole Česká republika z roku 2014 výslovně uvádí, že dosavadní tuzemská opatření nestačí. Zákon o veřejných zakázkách z roku 2012 stále do určité míry umožňuje uzavírání veřejných zakázek se společnostmi, které mají anonymní akcionáře, a nenabízí dostatečně silné záruky proti střetu zájmů, jelikož praví vlastníci společností mohou zůstat skryti,” napsala komise.

 

magaziny_neovlivni_predplatne_reklama_velke_pismo