© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Andrej Babiš i ministryně financí a místního rozvoje shodně tvrdí, že je vyloučeno, aby úředníci nepřipravili pravdivou a důvěryhodnou odpověď na audit Evropské komise o střetu zájmů českého premiéra. Příběh z ministerstva financí z éry, kdy jej řídil právě dnešní předseda vlády ale ukazuje, jak dopadli úředníci, kteří se vzepřeli a jednali podle práva. Čekalo je kárné řízení a ve svých funkcích skončili. Uvnitř nahrávka.
Jde o kauzu z roku 2016. Dva tehdejší úředníci ministerstva financí Martina Uhrinová a Ladislav Janák zjistili, že jedna z jejich podřízených za jejich zády pokoutně zjišťovala informace v Bruselu ohledně Babišovy kauzy Čapí hnízdo. Bylo to v době, kdy dotaci začal vyšetřovat evropský úřad pro boj s podvody OLAF.
Martina Uhrinová, která byla v pozici šéfky odboru, i Ladislav Janák upozornili náměstka Tomáše Vyhnánka o nestandardním postupu referentky Barbora Boschat. Jenže nevěděli, že pátráním v Bruselu Boschat pověřil právě náměstek Vyhnánek. A to i přesto, že nebyl jejím nadřízeným.
Janák s Uhrinovou se pokusili Babišova náměstka varovat, že jednání řadové úřednice Boschat mohlo být protiprávní, poškozuje reputaci MF i samotného ministra a zejména – může jít o finanční podvod. Barbora Boschat totiž byla placená z evropských peněz a nemohla je pobírat, pokud plní jiné úkoly v rámci jiného úseku ministerstva, jako se to stalo po Vyhnánkově objednávce.
Debata šéfky odboru Uhrinové s náměstkem však k řešení nevedla, naopak.
Poté, co si k případu vyměnili několik mailů, Vyhnánek si ředitelku pozval na kobereček. Uhrinová dorazila 25. ledna, v pondělí, v sedm hodin ráno. Ze schůzky existoval zvukový záznam, který jsme tehdy zveřejnili.
CELOU NAHRÁVKU SI MŮŽETE POSLECHNOUT ZDE:
Rozhovor začal takto:
Vyhnánek (V): Mně se nelíbí pořadí priorit, které v tom odboru volíš.
Uhrinová (U): Jak to myslíš?
V: Protože jako jediný, co řešíš, jsou dopisy paní Boschat a musím říct, že tady jsou jiný věci…
Zatímco Uhrinová se domnívala, že s náměstkem jde řešit problém, kdy úřednice Boschat za evropské peníze pracovala na zcela jiných úkolech, Vyhnánek měl odlišnou agendu: snažil se ředitelce doložit, že její tým (“odbor 69”) pracuje špatně a nefunguje. Po přetahované o výstupy, které údajně měly být dodány a nebyly, se Uhrinová pokusila rozhovor vrátit zpět k “problému Boschat”
U: Jo. No, ale jak chceš řešit paní Boschat a projekt…
V: Ale já teďka řeším výstupy odboru 69.
U: Ano.
V: Vzhledem k tomu, že ty řešíš paní Boschat a něco, tak tady nevidím výstupy odboru 69.
U: Tady je prostě podezření, že dochází k protiprávnímu jednání.
V: Žádný podezření, prosim tě. Myslíš, že neznám, jak fungujou evropský fondy? Neustále se vracíš k tématu, ačkoli mluvíme o něčem jiným.
U: Já myslela, že jsme tady kvůli paní Boschat.
V: Jsme tady kvůli výstupů odboru 69! Protože jsem hluboce velmi nespokojený s tím, jak ty prioritizuješ úkoly, řešíš tady jeden TimeSheet… (výkaz práce Barbory Boschat – pozn. red)
U: No, protože je nepravdivej a neúplnej a já jsem odpovědná za projekt, tak jak bych měla postupovat? Tak mi poraď. Já jsem pověřená panem ministrem.
Vyhnánek se však odpovědi vyhnul a znovu vrátil řeč k údajně nekvalitní práci odboru 69, který Uhrinová řídí. Jak debata ze strany náměstka postupně přerůstala v hádku, pokusila se ředitelka ještě jednou vrátit rozhovor k problému, který chtěla řešit – podezření na nezákonné jednání jedné z úřednic ministerstva.
U: A můj dotaz, jestli dál mám řešit protiprávní jednání paní Boschat? Tak se tě ptám. Co je na tom špatnýho? Je to moje práce a moje povinnost.
V: Jestli máš protiprávní jednání, tak to dej Landovi, ano? To je tady právník. Ano? Nebo Valicovi. (dva právníci MF – pozn.red)
Od této chvíle už rozhovor Tomáše Vyhnánka a Martiny Uhrinové dramaticky eskaluje.
Vyhnánek: Kárný řízení, jo? No tak si přečti zákon o státní službě.
Uhrinová: To jsem si přečetla…
(rána) Vyhnánek: Tak a dost! Budeme řešit výstupy odboru 69. Seď ještě, seď…
V tom okamžiku Uhrinová kvapem opustila místnost.
Ředitelka odboru po neúspěšných pokusech řešit problém s vedením Babišova úřadu následně celou věc oznámila na Úřad vlády právníkovi a pozdějšímu ministrovi spravedlnosti Janu Kněžínkovi, který měl prošetřovat přečiny na ministerstvech a podezřelé vládní činitele.
Jenže ani poté se nic nestalo. Kněžínek totiž případ předal zpátky ministerstvu, aby si jej vyřešilo samo (více zde »).
Ministerstvo následně zahájilo kárné řízení s ředitelka Uhrinovou. Ta pak neprošla výběrovým řízením, které Babišův úřad na její místo vypsal. Z resortu odešel i Janák.
Naopak úřednice Barbora Boschat, která byla zjišťováním informací o Čapím hnízdě pověřena, povýšila. A zaujala místo Uhrinové, stala se šéfkou odboru.
Martinu Uhrinovou později ocenil protikorupční fond Karla Janečka.