Co může Bakala vůbec vyjasnit? Politickou linku v kauze OKD

Miliardář Zdeněk Bakala se odmítá dostavit na výslech před sněmovní komisi, která vyšetřuje okolnosti privatizace důlní společnosti OKD. Komise proto rozhodla, že požádá policii, aby byznysmena žijícího u Ženevského jezera do Sněmovny předvedla. Může ještě výslech Zdeňka Bakaly ve stokrát popsané kauze přinést něco nového? Bezpochyby. Jenže musel by chtít promluvit.

Pro začátek pár nezpochybnitelných faktů: státní podíl v dolech prodala Grossova vláda v roce 2004 za čtyři miliardy korun firmě Karbon Invest, za kterým stáli podnikatelé Petr Otava a Viktor Koláček. Už tehdy se objevily pochyby, zda cena není příliš nízká; státní zástupce po letech podal v případ obžalobu, v níž tvrdí, že měla být o 5,7 miliard vyšší.

Firmu OKD nakonec získal Zdeněk Bakala, který si spolu s partnery vyplatil na dividendách miliardy korun. Doly skončily v úpadku a převzal je znovu stát. Bakala oproti svým slibům prodal i hornické byty a z firmy se stáhl.

Vývoj v kauze OKD:

Zdenek_Bakala_karikatura
» Bakalova NWR padala do ztráty, manažeři pobírali obří odměny
» Analytický portrét: Drahý Zdeněk Bakala. Příběh self-made mana
» 80 minut Bohuslava Sobotky. O OKD, šrámu na kariéře
» Infografika – klíčoví hráči v procesu o privatizaci OKD

Potud je vše jasné. Co ale dodnes jasné není, je politická linka celého případu.

Otevřené zůstává podezření, že politici privatizaci připravili na míru právě Zdeňku Bakalovi. Přímý důkaz o tom ale neexistuje. Ačkoli sled událostí vlastně jinou variantu nepřipouští. Ostatně Bakala doly získal jen dva měsíce poté, co je vláda přiklepla uhlobaronům Otavovi s Koláčkem. Sdružení OKD byty před lety zveřejnilo dokument, že jejich Karbon Invest kupoval doly z pověření jedné z Bakalových společností.

Privatizace OKD byla také nejslabším místem v kariéře bývalého premiéra a lídra ČSSD Bohuslava Sobotky. Byl to on, kdo v pozici ministra financí privatizaci předkládal do vlády. A byl to jeho osobní přítel Radek Pokorný, kdo na jedné straně pracoval pro Zdeňka Bakalu a současně jeho kancelář připravila pro Sobotkovo ministerstvo financí dokument, kterým stát ujistil Evropskou komisi, že prodejní cena podniku byla adekvátní.

Sobotka k tomu říká, že o této dvojroli svého přítele nevěděl. Sobotkovu roli v případu vyšetřovala i policie, ale nenašla důkazy, aby mohla bývalého premiéra obvinit.

A je to právě Zdeněk Bakala, který nutně musel politické zákulisí případu znát. Jenže je otázka, zda o tom bude chtít vůbec někdy promluvit.

Jeho čerstvá reakce na rozhodnutí komise nechat ho na výslech předvést tomu nenasvědčuje. Část komise je podle něj přesvědčena, že je vinen.

“V tomto vysoce zpolitizovaném prostředí by má výpověď byla zneužita k dalšímu zesílení politického tlaku na nezávislé soudy v České republice. Někteří politici se očividně pokouší využít parlamentní systém, aby obešli řádný proces. To vytváří nebezpečný precedent, který by byl výsměchem právům, jež ústava zaručuje všem českým občanům,” stojí v prohlášení Zdeňka Bakaly.