Propaganda jako zloba a hnus ze sítí. VlasteneckéNoviny.cz

Deník Neovlivní.cz vytváří aktualizovanou databázi kremelských ozvěn v Česku. Jde v ní nejen o čistou a neskrývanou propagandu, ale i o média, která nekomentované Putinovské vidění světa nabízejí mezi standardními zpravodajskými texty.

VlasteneckéNoviny.cz

Motto serveru: Konzervativní deník bez politické korektnosti – Neotřelé informace bez masky pro lidi s vlastním postojem.

Mix z fotografií, které provázejí texty serveru. Koláž: Neo

Mix z fotografií, které provázejí texty serveru. Koláž: Neo

O čem píše: Obsah, který najdete na stránkách Vlasteneckých novin, je skutečným opakem definice slova “konzervativní”, který má v podtitulu. A zcela jistě se vzdaluje i skutečnému významu slova “vlastenectví” tak, jak je obecně chápáno. O hrdosti na češství si tu nepřečtete, při letmém prolistování zpráv z domova narazíte spíše na články typu “odporná žumpa” (Česká televize), “havloidní Kubišová” (utrpěla infarkt) či “Arcikokot Mirek” (Kalousek novým šéfem TOP 09).

Teď jsme citovali ze skutečných titulků zpráv, které na webu najdete. Jde o mix událostí z domova, ze světa, názorů a drobných pikantérií.

Domácí zprávy jsou zhusta přebírané ze spřáteleného webu Parlamentní listy (rovněž patří na soupisku webů, které slouží ruské propagandě »). Najdete tu komentáře známých jmen (Václav Klaus, Jiří Paroubek, Filip Humplík či Jaroslav Kubera), které se tváří jako napsané pro redakci, ale jde zjevně o obsah převzatý bez vědomí autorů. A najdete tu zprávy, jejichž zdrojem jsou “tajné zprávy tajných služeb převzaté tajnými službami”, o kterých informoval některý z dalších propagandistických webů (databáze zde »).

Pohled na titulní stranu serveru. Repro: Neo

Pohled na titulní stranu serveru. Repro: Neo

Výrazy a dikce zpráv – včetně zmiňovaných titulků – až nápadně připomínají záplavu zloby, která se vylévá v diskusních příspěvcích pod výbušnými texty tradičních médií či na sociálních sítích. Na webu VlasteneckéNoviny.cz se nebojí ani těch nejvulgárnějších a nejexpresivnějších slov.

Pozitivní je, že čtenář musí na první pohled pochopit, kde se ocitl: Na stránkách, které velebí vše, čeho se ruský prezident Putin (v titulcích vždy uváděn plným jménem Vladimir Vladimirovič) dopustí. A vše, co přichází z USA (zásadně nazývány jako SS) či zemí západní Evropy, je špatné, zlé a má občany poškozovat, takže pozor na to.

Arcilotrů, o kterých se tu píše zásadně negativně, je mnoho. Samozřejmě jsou to oficiální představitelé Ukrajiny, kvůli které se Rusko ocitlo na sankčním seznamu a v diplomatickém vakuu. Abychom citovali (jen) z titulků zpráv o Ukrajině. Jeden starší: “Nadržená Tymošenko chce neustále po homosexuálovi Jaceňukovi sex”. A jeden novější, který zjevně učiní pikantériím z ložnic utrum: “Nacistický zaječí pysk Arsenij Jaceňuk rezignoval.”

Arcilotr je samozřejmě turecký premiér, “prašivý pes a vrah Kurdů Erdogan.” Připomínáme, že Rusko a Turecko mají vyostřené vztahy po sestřelení ruské stíhačky na syrsko-turecké hranici.

Konzervativní a bez masky... Repro: Neo

Konzervativní a bez masky… Repro: Neo

Zprávy ze Spojených států připomínají trochu listování lékařským slovníkem. Kupí se nám tu diagnózy, takže neúspěšný uchazeč o prezidentský post Jeb Bush je “degenerovaný republikán”, ministr zahraničí John Kerry je “retardovaný”, a to bychom málem zapomněli na “feminonacistickou zrůdu Hillary Clinton” (opět: citujeme pouze z titulků).

Arcilotři jsou pak všichni, kdo se nestaví odmítavě k přijímání uprchlíků; ostatně, VlasteneckéNoviny.cz opakovaně publikují články, které pokládají otázku, zda by se na hranicích nemělo do migrantů střílet. Takže třeba takový slovenský prezident Andrej Kiska je tu citován s přívlastkem “lichvářská zrůda a fašista”.

Pokud se podíváme na aktuality, konkrétně na chystanou spanilou jízdu proputinovských motorkářů Českem a avizovaným průjezdem amerického konvoje republikou, stačí si položit vedle sebe názvy dvou článků, které události popisují. “Sputnik: Noční vlci nabízejí Evropě přátelskou ruku” vs. “Okupační vojska SS budou opět provokovat průjezdem Českou republikou. Už koncem května bude probíhat tato zločinecká demonstrace síly.”

Kdo web vydává: Alfa libera, o. s., vedená u Krajského soudu v Ostravě. Společnost je i držitelem domény.

Mohlo by vás zajímat:

» Databáze proruského obsahu od A do Z
» Kremelská ozvěna pro mladé se jmenuje Lajkit.cz
» Propagandistický Eurodenik.cz vlastní ruští byznysmeni
» Nahrávka ze světa médií ukazuje, jak se žádá o podporu ruské propagandy
» Zeman a Klaus. Putinovi lidé, to se na západě ví
» Do nitra ruské propagandy: Jsou rychlí, Ukrajinu nahradila Sýrie

Alfa libera se prezentuje jako mediální skupina, která až do podzimu provozovala hned několik webů, které šířily proruské vidění světa. Šlo o servery Stalo-se.cz (podrobněji zde »), Ze-sveta.cz, magazín Bez politické korektnosti a konečně VlasteneckéNoviny.cz.

V září se na webu Stalo-se.cz objevilo oznámení, že už nebude dále aktualizován a stal se součástí Vlasteneckých novin. Ze-sveta.cz upozornění nenabízí a čtenáře, který tuto adresu zadá, rovnou přesměruje na VlasteneckéNoviny.cz. Bez politické korektnosti se pak stalo rubrikou – magazínem tohoto webu.

Za Alfa libera stojí Radek Velička, publicista, účastník Akce D.O.S.T. Na webu VlastneckeNoviny.cz je uváděn jako šéfredaktor, pravidelně tu publikuje své názory a sloupky.

Proč weby sloučil, vysvětluje v textu na Stalo-se.cz, kde je podepsán rovněž jako prezident vydavatelství Alfa libera. “Restrukturalizace zajistí našim čtenářům, že veškeré zpravodajství budou mít na jednom webu. Po založení Vlasteneckých noviny vydavatele Alfa libera jsme tak provozovali celkem tři weby, které poskytovaly zpravodajský servis. Vzhledem tomu, že jsem plně závislí jen na příjmech z reklamy, tak to byl velký luxus,” napsal Velička.

Z čeho je web placen: Velička sám zmiňuje reklamu, na webu pak uvádí také čísla pro dárcovské sms.

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf