První dopad verdiktu ÚS: Spor Šincla s Babišem poslanci nevyřeší

Dva týdny starý nález Ústavního soudu, jímž jeho členové vyložili rozsah poslanecké imunity, má první konkrétní dopad v praxi.

Sněmovní mandátový a imunitní výbor v úterý odmítl řešit stížnost poslance Ladislava Šincla (ČSSD) na ministra financí Andreje Babiše (ANO). S poukazem na to, že mu věc nepřísluší.

“Vycházeli jsme z nedávného nálezu Ústavního soudu, který zúžil indemnitu, tedy beztrestnost poslance, na projevy na sněmovním plénu nebo v orgánech dolní komory,” potvrdila šéfka výboru Miroslava Němcová (ODS).

Známá přestřelka mezi Babišem a Šinclem se ovšem odehrála během koaliční schůzky. “Na této schůzce byli pouze koaliční poslanci a vedli tam koaliční jednání o podobě zákona,” připomněla Němcová.

Šlo tedy o politickém jednání a disciplinární řízení nelze podle členů výboru zahájit.

Ústavní soud posuzoval na konci června případ exposlance Otto Chaloupky z Věcí veřejných, který vloni dostal podmínku za své výroky o Romech na sociální síti Facebook. Chaloupka u soudu argumentoval, že v době spáchání skutku měl poslaneckou imunitu.

Ústavní soudci jeho stížnost zamítli. Ale nejen to. Rozhodli se publikovat závazný výklad rozsahu imunity. Podle soudu se beztrestnost poslanců týká jen jejich projevů k ostatním zákonodárcům. Imunita se nevztahuje na uzavření smlouvy mezi dvěma lidmi, nabídnutí nebo přijetí úplatku. “Ani vzdání se mandátu není projev poslance,” konstatovala ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková.

Na základě tohoto rozkladu se  olomoučtí státní zástupci rozhodli prověřit, jestli neexistuje právní cesta, jak znovu otevřít případ “trafikantů” – bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy v kauze Nagyová.

“Uzavřeli jsme to s tím, že předchozí rozhodnutí soudu o vynětí exposlanců z naší pravomoci je nezvratné. Neexistují tedy žádné právní možnosti, které by mohly vést k obnovení trestního řízení. Tato věc je uzavřena,” řekl minulý týden Neovlivní.cz olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan.

Šincl se dožadoval disciplinárního řízení v kauze “Babišovy složky s kompromitujícími materiály”.

Když se sociální demokrat pokusil interpelovat Babiše kvůli zákonu o pojišťovnictví, dostalo se mu místo odpovědí výhrůžek a zastrašování. Jen pro připomenutí: “Vykřikoval, že beru peníze od Valenty (hazardní král a nově také senátor Ivo Valenta, pozn. Neo). Že prý nemám právo dávat mu při interpelacích nějaké otázky, když jsem korupčník. Pak začal z té složky vytahovat další papíry a začal vykřikovat, že moje mamka koupila kdysi nějaké pozemky, že jsem převedl dům na ženu, což je podle něj důkaz korupce, nebo že mě vyhodili z banky. Že prý ví, co jsem zač, že si to o mně zjistil. (podrobněji zde »)